RU

У Раді з'явився законопроєкт про олігархів: основні положення

03.06.2021, 10:31
У Раді з'явився законопроєкт про олігархів: основні положення - Фото
Коллаж: Liga.net

Текст законопроєкту №5599 "Про запобігання загроз національній безпеці, пов'язаним з надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" зареєстрували у Верховній Раді. Тест документа опубліковано на сайті парламенту.

Ініційований президентом Володимиром Зеленським документ розроблений з метою впливу на олігархів і пов'язаних з ними осіб, а також на публічних службовців, відзначається в тексті законопроєкту.

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Facebook: головні бізнес новини

У документі пояснюється, хто такий бенефеціар, пособник, контролер, пов'язана особа і олігарх.

Згідно із законопроєктом, "олігарх" відповідає щонайменше трьом з таких ознак:

1) бере участь у політичному житті;
2) має значний вплив на засоби масової інформації (в тому числі інтернет-ЗМІ);
3) є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище;
4) вартість активів особи перевищує один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.

Реєстр олігархів

У документі наголошується, що визнати особу олігархом може Рада національної безпеки і оборони України на підставі подання Кабміну, члена РНБО, Національного банку України, Служби безпеки України або Антимонопольного комітету України. Це рішення набирає чинності з дня офіційного опублікування указу президента про введення його в дію і є обов'язковим до виконання.

Також на сайті РНБО буде створено реєстр олігархів. Особам з цього регістра забороняється: здійснювати внески (прямо або опосередковано через інших осіб) на підтримку політичних партій, бути покупцем (бенефіціаром покупця) в процесі приватизації об'єктів великої приватизації. Також потрібно буде подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Виключити особу з реєстра олігархів може РНБО на підставі заяви особи, включеної до реєстру, якщо вона буде потрапляти менше ніж під три критерії, визначених цим законопроєктом.

Контакти з олігархами

"Декларацію про контакт" після зустрічі з олігархом або його представником  не пізніше наступного дня повинні подати: президент України, члени Кабміну, народні депутати, генеральний прокурор і його заступники, голова СБУ та його заступники, керівництво Нацбанку, ЦВК, РНБО, голови місцевих держадміністрацій, судді КСУ, начальники правоохоронних органів, чиновники категорії "А", керівництво Антимонопольного комітету, військовослужбовці з вищими званнями тощо.

Контактом буде вважатися будь-яка зустріч або розмова, в тому числі в режимі онлайн. У декларації про контакт треба буде повідомити дату і місце зустрічі або розмови, їх короткий зміст. Декларації будуть публічними.

Декларацію можна буде не подавати якщо зустріч відбудеться на судових засіданнях або офіційних заходах, які транслюються в прямому ефірі або ініційовані державними органами.

15 квітня на засіданні РНБО президент Зеленський анонсував законопроєкт про протидію впливу олігархів на політику та прийняття законів. Він доручив зайнятися підготовкою документа РНБО, Офісу президента і Антимонопольному комітету. 2 червня президент подав до Верховної Ради як невідкладний проєкт закону, покликаний ліквідувати олігархічну систему в Україні.

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Telegram: тільки важливе

Наталия Софиенко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини