RU

Ціна газу на рік уперед: що зміниться для споживачів із появою нових базових пропозицій

08.04.2021, 10:00
Ціна газу на рік уперед: що зміниться для споживачів із появою нових базових пропозицій - Фото
Иллюстративное фото: Павел Паламарчук/ЕРА

Попри скасування граничної ціни на газ, більшість постачальників на квітень знову заявили 6,99 грн за кубометр. Є пропозиції і менші, і більші. При цьому фахівці констатують: ринкова ціна – вища. Адже енергоресурси у світі дорожчають. І це обов’язково вплине на вартість так званих річних продуктів. Уже з травня в Україні як базові мають запрацювати фіксовані тарифні плани на 12 місяців уперед. Чому їх називають "страховкою на ринку", скільки ця страховка буде коштувати та які альтернативні варіанти зможе запропонувати ринок, розповідаємо у матеріалі Федерації роботодавців нафтогазової галузі.

Дія так званої граничної ціни на газ – 6,99 грн за кубометр – офіційно завершилася. Із квітня газопостачальні компанії більше не обмежують у формуванні цінників, вартість газу знову залежатиме від ринкових умов.

Та попри скасування граничної ціни, цифра 6,99 залишається актуальною і для квітня. Незважаючи на подорожчання енергоресурсів у Європі, вітчизняні постачальники газу здебільшого не стали піднімати свої цінники. 

За даними інформаційно-консультаційного центру ГазПравда, лише близько десятка невеликих постачальників запросили за паливо в квітні більше: від 7,60 грн і аж до 8,85 грн за куб. Але переважна більшість лишила попередні цінники: вони коливатимуться від 6,70 грн і до 6,99 грн за кубометр. 

Найбільше постачальників, зокрема регіональні газзбути, озвучили саме ще донедавна граничну ціну в 6,99 грн за кубометр. 

Увесь перелік газопостачальних компаній та їхніх пропозицій можна переглянути на сайті ГазПравди.

Щоправда, постачальники зізнаються, що з такими цінами працюють собі у збиток. Але, кажуть, роблять це свідомо – аби закріпитися на ринку.

"Це сьогодні не ринкова ціна на газ. Але постачальники готові до збитків, аби закріпитися на цьому ринку, бути представленими своїми пропозиціями. Ми готові й свідомо йдемо на це", – каже генеральний директор газопостачальної компанії ETG.UA Володимир Шведкий.

Річна ціна – як базова

А вже в кінці квітня знатимемо ціну газу на рік уперед. Планується, що з 1 травня всіх споживачів автоматично переведуть на базові річні ціни. Кожен із постачальників зафіксує їх на наступні 12 місяців, що дозволить уникнути сезонних коливань. 

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), затвердила дію річних цін на газ з 1 травня 2021 року. Відповідне рішення комісія ухвалила на своєму засіданні 7 квітня.

"Рішення надважливе. Це запровадження річного продукту для побутових споживачів України. З 1 травня буде введена річна ціна за замовчуванням, її отримають усі споживачі. Це позбавить ринок турбулентності", – прокоментував рішення голова НКРЕКП Валерій Тарасюк.

Річний продукт діятиме з 1 травня 2021 року по 30 квітня 2022 року. У період дії річного контракту ціну можна буде змінювати лише у бік зменшення.

Оголосити річну ціну на газ постачальники мають до 25 квітня 2021 року.

За словами голови правління НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва, річна ціна – це своєрідна страховка для споживачів ринку газу. 

Про переваги річного тарифу говорить досвід тих споживачів, які підписали відповідні контракти з "Нафтогазом" у серпні минулого року. Таких було відносно небагато – всього кілька десятків тисяч домогосподарств – однак саме ці споживачі весь рік отримують газ за ціною 4,73 грн за кубометр. Узимку деякі газзбути виставляли удвічі вищу ціну. 

Та за бажанням споживач зможе в будь-який момент змінити постачальника газу чи перейти на інші продукти – місячні чи сезонні. Проте базовими будуть саме річні. 

"Споживачам немає чого хвилюватися. За замовчуванням вони стануть споживачами за річним продуктом, який дозволить прогнозувати нам свої видатки на рік. Це перше. І друге: вибирати постачальника, який нам дасть кращу ціну, кращі умови. Ми будемо розуміти, яка ціна газу в нас складеться протягом цілого року", – пояснює членкиня Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Ольга Бабій.

На яку вартість розраховувати?

Учасники ринку завчасно підготувалися до рішення НКРЕКП про встановлення річного тарифу. 

Зокрема, "Нафтогаз" оголосив, що допоможе формувати вигідні річні тарифи абсолютно всім постачальникам газу для населення, які виявлять таке бажання. Оптовий постачальник "ЙЕ Енергія", який обслуговує компанії з найвищою часткою присутності на ринку, на такі умови уже погодився. 

Чимало компаній завершили розробку своїх річних пропозицій, але стосовно їх вартості поки тримають інтригу. Та фахівці попереджають: через пожвавлення світової економіки й як наслідок – зростання попиту на енергоресурси та їх вартості – цього літа газ, як торік, не дешевшатиме. Традиційне сезонне просідання ціни нівелюють тенденції на світових ринках. А від них залежатиме й річна ціна в Україні.

"Там буде 2 тренди: з одного боку – звичайне сезонне падіння, з іншого боку — загальний підйом. І вони десь зустрінуться. Я думаю, це "десь" воно приблизно на сьогоднішньому рівні цін – між 7 і 8,5 тис грн за тисячу кубометрів", – прогнозує генеральний директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Не річною ціною єдиною

Проте використання річного тарифу як базового не означатиме, що газопостачальні компанії пропонуватимуть лише її. Навпаки – в конкурентній боротьбі за споживача постачальники можуть підготувати нові цікаві пропозиції, наприклад, сезонні. Торік схожі тарифні плани пропонували лише поодинокі постачальники. Цього ж сезону вибір для споживачів значно розшириться, прогнозують фахівці.

"Наша задача – зробити так, щоб цими тарифними планами покрити усі потреби наших клієнтів. Вони дуже різноманітні. Хтось хоче наперед платити. Хтось хоче 1\12, хтось хоче кожен місяць після закінчення місяця. Буде феєрверк на ринку з точки зору і кількості постачальників, і продуктів", – переконаний директор дивізіону "Роздрібний бізнес" Групи Нафтогаз Максим Рабінович.

Тож українці зможуть обирати газовий тарифний план на будь-який смак. Хто схоче уникнути сезонних коливань – залишиться на річному продукті. А хто забажає мати ціну лише на сезон чи навіть передплатити наперед за ще вигіднішими умовами – зможе обрати саме такі варіанти. При цьому споживачі завжди матимуть право змінювати як тарифний план, так і постачальника.

У МВФ також відзначають: створення для споживачів вибору між широким асортиментом продуктів, включаючи контракти з фіксованою ціною, є необхідним кроком для українського газового ринку.

"Починаючи з 2015 року, здійснюються комплексні зусилля для переходу до відкритого і конкурентоспроможного ринку газу і на оптовому, і на роздрібному рівні. Досягнуто значного прогресу, але цілком функціональний ринок побутового газу ще не створений. Надання домогосподарствам вибору між широким асортиментом продуктів, включаючи контракти з фіксованою ціною, є одним із багатьох необхідних заходів", – зауважив в інтерв’ю "Інтерфакс-Україна" голова представництва МВФ в Україні Йоста Люнгман.

Чи допомогли 6,99 вдосконалити ринок?

Граничну ціну з 1 лютого по 31 березня на ринку газу позиціонували як вимушений захід уряду. Кабінету Міністрів довелося реагувати на зловживання, що призводили до викривлення ринку і завищення цін на газ окремими компаніями. 

Але за час дії граничної ціни регулятори мали наблизитися до розв’язання основних проблем ринку, а уряд – прийняти необхідні рішення, щоб згладити цінові піки для населення в майбутньому. 

Зокрема, не завершені розслідування порушень антимонопольного законодавства щодо тих збутових компаній, дії яких по суті стали приводом для запровадження 6.99. Антимонопольний комітет у січні цього року навіть відкрив справи проти низки газзбутів через суттєве подорожчання газу.

"Ціну, яку виставляли останні три місяці деякі газзбути, ніяк не можна назвати ринковою. Ринкова ціна – результат конкуренції. А коли постачальник, використовуючи своє монопольне положення, продає на 2-2,5 гривні за кубометр дорожче, ніж конкуренти і дорожче, ніж середньозважена ціна – це вже не ринок. З точки зору конкурентного законодавства це – ознака зловживання власним монопольним положенням", – писав тоді голова Київського обласного територіального відділення АМКУ Олексій Хмельницький. 

Проте результати розслідувань поки не оприлюднили. Так само з 2019 року тягнеться справа про незаконну концентрацію облгазів, яка дала можливість сконцентрувати майже 70% побутових споживачів у єдиних руках. Рішучих дій від АМКУ вже вимагають в парламенті

Також, експерти та учасники ринку наголошують на необхідності створення ефективної системи захисту вразливих споживачів. Уряд досі не визначив критеріїв, за якими споживач може вважатися "вразливим", а також не забезпечив рівного доступу до бази даних таких споживачів. 

Зазначимо, що МВФ радить уряду захищати цю верству населення саме через механізм адресних субсидій. І закликає більше не вдаватися до "ручного" регулювання цін на газ. 

"Є й буде значна частина українського населення, яка не може покрити витрат на газ, тепло, гарячу воду та електроенергію. Найефективніший спосіб підтримати ці домогосподарства – ідентифікувати їх і надати їм фінансову підтримку через бюджет, щоб вони могли оплатити власні комунальні рахунки", – зазначив Йоста Люнгман.

Ще одне питання, яке потребує врегулювання, це – остаточне завершення так званого анбандлінгу – процесу відокремлення регіональних історичних газзбутів (компаній-продавців газу) від облгазів (операторів газорозподільних мереж). Вони отримали в спадок від облгазів базу споживачів разом з історичною інформацією про них. Побутові споживачі позбавлені можливості передати ці дані обраному постачальнику, а відсутність доступу інших постачальників до цієї інформації не дає їм можливості формування індивідуальні пропозиції. Крім того, споживачі, що вирішили змінити компанію-продавця газу, регулярно скаржаться на зловживання з боку облгазів. 

Як, зокрема, йдеться в сюжеті DW українською, на людей тиснуть, аби ті повернулися назад – до постачальників, афілійованих із облгазами. Це відбувається різними способами: через нарахування заборгованості по температурним коефіцієнтам заднім числом, через відключення або погрози відключення за незначні формальні невідповідності технічного характеру тощо.

Про будь-який тиск у зв’язку зі зміною постачальника варто скаржитися до НКРЕКП.   

Фахівці ж наполягають: для успішної конкуренції на ринку всі компанії мають мати рівний доступ до труби та бази споживачів, без преференцій для "афілійованих" газзбутів.

Текст підготовлено Федерацією Роботодавців Нафтогазової Галузі, публікується у рамках проекту ФРНГ

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини