RU

Тиск газом. Київ і Москва показали один одному зуби

12.01.2012, 10:39
Тиск газом. Київ і Москва показали один одному зуби - Фото
f07e674fa036760a7b3bb2f2dbc46fc4.jpg
Після безуспішних спроб випросити в Росії знижку на газ український уряд, схоже, вирішив змінити тактику і спробувати говорити з російською стороною, застосувавши тиск. Черговий раунд українсько-російських газових переговорів призначено на 15 січня, але рішучість члени Кабміну демонструють вже зараз.

Так, вчора прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що цей рік стане вирішальним у вирішенні газової проблеми. "Російські партнери не бажають змінювати умови сумнозвісної газової угоди. Вони їх повністю влаштовують. Природно, російська сторона буде наполягати на збереженні статус-кво, але ми прямо говоримо керівництву Росії: Якщо ми стратегічні партнери на майбутнє, то ми повинні будувати співпрацю як стратегічні партнери", - сказав Азаров.

Натяки шефа розшифрував глава Міненерго Юрій Бойко. Він заявив, що Україна з цього року вдвічі скоротить закупівлю російського газу. Бойко наголосив, що з 1 січня Україна відбиратиме 27 млрд. кубометрів газу.

Відповідаючи на питання, як це співвідноситься з чинним контрактом, який передбачає штрафи за недобір газу, міністр зазначив, що Україна буде брати стільки газу, скільки необхідно для її економіки. "А якщо у колег виникнуть питання, вони можуть їх вирішити цивілізованим способом", - сказав він.

Щодо переговорів відносно зниження ціни на російський газ Бойко зазначив, що вони триватимуть стільки, скільки необхідно для того, щоб знайти прийнятну для національної економіки України модель.

Підтримуючи заяву Бойка, в Нафтогазі України заявили, що чинним контрактом з Газпромом від 19 січня 2009 року передбачена можливість зміни щорічного обсягу поставок газу.

"За даними Нафтогазу, у 2012 році потреби економіки України в цьому енергоносії значно скоротилися. У зв'язку з цим та відповідно до положень контракту та у визначені ним строки, компанія направила на адресу ВАТ Газпром близько десяти листів з проханням погодити поставки природного газу в Україну в 2012 році в обсязі 27 млрд. кубометрів. Саме таку кількість газу Нафтогаз зобов'язується відібрати та оплатити відповідно до контракту", - заявили в компанії.

У свою чергу, в Газпромі заяву українського міністра сприйняли із занепокоєнням. Глава компанії Олексій Міллер вчора на зустрічі з президентом Дмитром Медведєвим наголосив, що в контракті зафіксовано 52 млрд. кубометрів газу щорічно. "Газпром в 2012 році може поставити в Україну і 27, і 26, і 29 млрд. кубометрів. І навіть взагалі не поставляти газ, якщо Україна цього захоче. Але питання зовсім не в цьому, а в тому, що в будь-якому випадку Нафтогаз України буде оплачувати поставки з розрахунку не менш ніж 33 млрд. кубометрів. Такі умови "бери або плати" за чинним контрактом, і вони застосовуються як цього року, так і протягом всього терміну контракту", - зауважив Міллер.

Він заявив, що Україна поки не зробила ніяких нових пропозицій Росії у газовому співробітництві, про які згадувалося в ході зустрічі президентів двох країн. "Нічого істотно нового не відбулося", - сказав Міллер.

Коментуючи заяви Бойка, Медведєв вирішив натякнути, що газотранспортна система України може незабаром стати незадіяною. "Наші партнери повинні розуміти, що існують різні можливості для того, щоб Газпром постачав газ до Європи", - заявив Медведєв.

З ним повністю погодився Міллер. "Хотілося б наголосити, що за підсумками 2011 року в порівнянні з 2010 роком обсяг транзиту через територію Україну зменшився на 5 млрд. кубометрів", - сказав Міллер, при цьому додавши, що обсяг постачань російського газу за кордон зріс. За словами глави Газпрому, це пов'язано з тим, що в минулому році з'явилися "не менш конкурентоспроможні напрямки, ніж український".

Резюмуючи публічну дискусію, явно звернену до України, президент РФ заявив, що Росія буде діяти цивілізовано в рамках газової співпраці з Україною. "Ми і будемо діяти в цивілізованому порядку, а як може діяти ще російська сторона?" - заявив Медведєв. У свою чергу Міллер наголосив, що Росія буде діяти в цивілізованому порядку, відповідно до умов чинного контракту.

Варто нагадати, що у вересні минулого року Бойко прогнозував незначне зменшення обсягу транзиту газу територією України через введення в експлуатацію Північного потоку. 15 січня стане ясно, чи змінив він свою точку зору.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини