RU

Суддя КСУ оприлюднив проєкт рішення щодо земельного питання. Є реакція суду

04.11.2020, 18:00
Суддя КСУ оприлюднив проєкт рішення щодо земельного питання. Є реакція суду - Фото
Конституційний суд України (Фото: пресслужба КСУ)
доповнено

Конституційний суд України від 2 листопада розглянув депутатське подання про роз'яснення статей 13 і 14 Конституції України, які стосуються землі. Проєкт рішення, оприлюднений суддею-доповідачем Сергієм Сасом, прийнятий судом за основу.

Згідно з документом, за змістом першого речення ч. 1 ст. 13 і першого речення ч. 1 ст. 14 суб'єктом права власності на землю є виключно громадяни України.

Тобто, іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території держави законно, не можуть бути суб'єктами права власності на українську землю. Те ж саме стосується і іноземних юросіб, а також юридичних осіб України, заснованих іноземцями, іншими державами.

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Facebook: головні бізнес новини

Згідно з проєктом рішення, міжнародні організації також не можуть бути суб'єктами права власності на українську землю.

"Як суб'єкт права власності на землю український народ здійснює розпорядження землею безпосередньо через всеукраїнський референдум відповідно до статті 73 Конституції України щодо зміни території України. Інших випадків безпосереднього здійснення українським народом права власності на землю через всеукраїнський референдум в Конституції України не закріплено", – йдеться в проєкті.

При цьому питання, які охоплюються положеннями статей 13, 14 Конституції, можуть бути вирішені тільки шляхом внесення змін до зазначених положень Конституції України в порядку, визначеному статтею 156 Основного Закону України.

КСУ переконаний, що право власності українського народу на землю є "абсолютним, незмінним, постійним і тому не може бути обмежене будь-якими законами України, діями органів державної влади або органів місцевого самоврядування".

У проєкті рішення зазначено, що згідно з Конституцією, українська держава зобов'язана забезпечити кожному громадянину України можливість використання землі на праві власності на принципах соціальної справедливості, верховенства права, захисту прав власності і господарювання, рівності суб'єктів права власності перед законом.

При цьому рівність перед законом означає, що в законах повинні бути визначені однакові підстави, умови, способи і порядок набуття і реалізації права власності на землю серед однойменних суб'єктів, якими є виключно громадяни України всіх національностей, "які виявляють бажання і мають правоздатність і дієздатність самостійно використовувати землю на праві власності за її функціональним призначенням як головний засіб виробництва в сільському і лісовому господарствах, для ведення фермерського господарства, іншого сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, задоволення особистих майнових і немайнових потреб і охоронюваних законом інтересів".

В КСУ також вважають, що держава і територіальні громади не можуть виступати суб'єктами права власності на земну поверхню суші з верхнім родючим шаром грунту як об'єкт права власності українського народу.

У проєкті рішення також зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти в передбачених Конституцією та законами України межах повноважень та у спосіб, що виключали будь-які можливості надмірної концентрації значних площ землі і створення латифундій на праві власності на землю в одних громадян України порівняно з іншими.

"Передбачено в першому реченні частини першої статті 14 Конституції України поняття "земля" необхідно розуміти в контексті норми першого речення частини першої статті 13 Конституції України як об'єкт права власності українського народу", – йдеться в документі.

При цьому правова сутність закріплених в цій нормі Конституції України понять "основне", "національне", "багатство" полягає в тому, земна поверхня в межах українських кордонів разом з її ґрунтами, надрами, природними ландшафтами і ресурсами екологічних систем суші, природними ресурсами її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони має для українського народу виключну та дуже важливу економічну, соціальну, екологічну, духовну, історичну цінність порівняно з іншими "багатствами, які належать українському народові на праві власності і підлягає розподілу через громадські фонди споживання".

У той же час, згідно з рішенням, одним з головних обов'язків держави перед українським народом є забезпечення підвищення родючості грунтів, раціональне використання, збереження, відтворення та охорона природних властивостей землі, її надр, атмосферного повітря, водних та інших природних ресурсів в екологічних системах земної поверхні суші і моря в межах території України.

"Закріплене в частині першій статті 14 Конституції України словосполучення "перебуває під особливою охороною держави" передбачає, що держава в особі органів державної влади та органів місцевого самоврядування у визначених Конституцією України межах повинна забезпечити спеціальний правовий режим доступу до землі – об'єкта права власності українського народу – і її охорону і захист як територіальної основи суверенітету України", – зазначено в проєкті рішення.

Проєкт.pdf by Юлія Москаленко

Юристка Ольга Совгиря зазначила, що згідно з частиною 5 статті 18 Закону "Про Конституційний Суд України", суддя КСУ може публічно висловлювати свою думку по суті тільки тих справ, в яких суд вже прийняв рішення або надав висновок.

Доповнено о 17:30. У КСУ заявили, що рішення суду в цій справі ще не приймалося. "Розгляд буде продовжено на одному з наступних пленарних засіданнях Суду", – зазначили в КСУ.

Сергій Сас став суддею КСУ в 2014 році за квотою Верховної Ради, до цього 10 років був нардепом від  Батьківщини, тому має тісний зв'язок з партією і саме з  Юлією Тимошенко, яка закликала депутатів "припинити істерику" та утриматися від цькування Конституційного суду за його рішення про скасування низки антикорупційних норм законодавства. Крім того, Тимошенко показово виступала проти відкриття ринку землі в Україні.
  • 2 листопада Конституційний суд України в закритому режимі розглянув депутатське подання про роз'яснення декількох статей 13 і 14 Конституції України, які стосуються землі.

Читайте також: Конституційна криза в Україні: все новини – хроніка

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Telegram: тільки важливе

Наталия Софиенко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини