Справа ЮКОСу. Суд Гааги використовував аргумент анексії Криму проти Росії

Справа ЮКОСу. Суд Гааги використовував аргумент анексії Криму проти Росії - Фото
Російські військові блокують українську військову частину в Криму. Фото: EPA
27.02.2020, 17:12

Суд Гааги порахував "договір про приєднання Криму" доказом того, що РФ тимчасово застосовує міжнародні договори у всій їх цілісності

Рішення Апеляційного суду Гааги, що зобов'язує Російську Федерацію виплатити $50 млрд колишнім акціонерам компанії ЮКОС, було прийнято з використанням аргументу про анексію Криму Росією. Про це пише РБК із посиланням на повний текст рішення суду.

Ключовим питанням у справі ЮКОСу було тимчасове застосування Росією міжнародного Договору до Енергетичної хартії (ДЕХ). Захист РФ стверджував, що при тимчасовому застосуванні Росія не прийняла його статтю про врегулювання суперечок з інвесторами в міжнародному арбітражі. Країна стверджувала, що за російськими законами суперечки в області публічного права можуть бути розглянуті лише в російських судах.

Апеляційний суд Гааги, по-перше, постановив, що міжнародний договір тимчасово застосовується або повністю, або не застосовується. По-друге, суд порахував "Договір про прийняття Криму до складу Російської Федерації" 2014 року свідченням того, що РФ користується механізмом тимчасового застосування міжнародних договорів у всій їх цілісності, а не виключаючи ті положення, які суперечать російському законодавству.

Суд зазначив, що, відповідно до трактування Конституційного суду РФ, договір "про приєднання Криму" вступив у силу тимчасово до його ратифікації. У той же час, його положення відхилялися від чинного російського законодавства - зокрема, він встановлював нові державні кордони.

У своєму обґрунтуванні конституційності "прийняття Криму до складу Росії" Конституційний суд також послався на іншу свою постанову від березня 2012 року, в якій підкреслювалося, що правила тимчасово застосовуваного міжнародного договору стають частиною правової системи РФ і мають, як такі, що вступили в силу міжнародні договори РФ, пріоритет перед російськими законами.

Таким чином, підхід Росії та її юристів у справі ЮКОСу суперечить позиції Конституційного суду РФ, вважає апеляційний суд Гааги.

  • 18 лютого Апеляційний суд Гааги зобов'язав РФ виплатити колишнім акціонерам ЮКОСу $50 млрд компенсації за експропріацію компанії. Це рішення суду може стати підставою для арешту російських активів за кордоном. Російська сторона планує подати апеляцію до Верховного суду Нідерландів.
Популярне