RU

Справа ЮКОСу. Суд Гааги використовував аргумент анексії Криму проти Росії

27.02.2020, 17:12
Справа ЮКОСу. Суд Гааги використовував аргумент анексії Криму проти Росії - Фото
Російські військові блокують українську військову частину в Криму. Фото: EPA

Рішення Апеляційного суду Гааги, що зобов'язує Російську Федерацію виплатити $50 млрд колишнім акціонерам компанії ЮКОС, було прийнято з використанням аргументу про анексію Криму Росією. Про це пише РБК із посиланням на повний текст рішення суду.

Ключовим питанням у справі ЮКОСу було тимчасове застосування Росією міжнародного Договору до Енергетичної хартії (ДЕХ). Захист РФ стверджував, що при тимчасовому застосуванні Росія не прийняла його статтю про врегулювання суперечок з інвесторами в міжнародному арбітражі. Країна стверджувала, що за російськими законами суперечки в області публічного права можуть бути розглянуті лише в російських судах.

Апеляційний суд Гааги, по-перше, постановив, що міжнародний договір тимчасово застосовується або повністю, або не застосовується. По-друге, суд порахував "Договір про прийняття Криму до складу Російської Федерації" 2014 року свідченням того, що РФ користується механізмом тимчасового застосування міжнародних договорів у всій їх цілісності, а не виключаючи ті положення, які суперечать російському законодавству.

Суд зазначив, що, відповідно до трактування Конституційного суду РФ, договір "про приєднання Криму" вступив у силу тимчасово до його ратифікації. У той же час, його положення відхилялися від чинного російського законодавства - зокрема, він встановлював нові державні кордони.

У своєму обґрунтуванні конституційності "прийняття Криму до складу Росії" Конституційний суд також послався на іншу свою постанову від березня 2012 року, в якій підкреслювалося, що правила тимчасово застосовуваного міжнародного договору стають частиною правової системи РФ і мають, як такі, що вступили в силу міжнародні договори РФ, пріоритет перед російськими законами.

Таким чином, підхід Росії та її юристів у справі ЮКОСу суперечить позиції Конституційного суду РФ, вважає апеляційний суд Гааги.

  • 18 лютого Апеляційний суд Гааги зобов'язав РФ виплатити колишнім акціонерам ЮКОСу $50 млрд компенсації за експропріацію компанії. Це рішення суду може стати підставою для арешту російських активів за кордоном. Російська сторона планує подати апеляцію до Верховного суду Нідерландів.
Елена Деревянко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини