RU

Середня пенсія в Україні могла б становити майже 6000 грн – Case Україна

10.06.2021, 16:32
Середня пенсія в Україні могла б становити майже 6000 грн – Case Україна - Фото
Пенсія в Україні. Колаж: Аліна Подлєсна/LIGA.net

Середня пенсія в Україні була б 5971 грн, якби Україна не допустила провалу пенсійної реформи, активніше розвивала економіку і не втратила гроші вкладників Ощадбанку СРСР. Про це йдеться в дослідженні Центру соціально економічних досліджень (Case Україна).

Згідно з дослідженням, це було б можливо, якби Україна не втратила вкладів своїх громадян в Ощадбанку СРСР, ввела в 2004 році накопичувальні пенсії, зберегла демографію 1990 року і досягла рівня країн східної Європи за показниками міцності економіки (частки тіньового сектора і рівня зайнятості). Водночас важливою умовою мала б стати бездефіцитність Пенсійного фонду (22,6 млрд грн на 2021 рік).

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес у Facebook: головні бізнес-новини

Зазначається, що якби Україна досягла середнього східноєвропейського рівня зарплат, середня пенсія зросла б навіть до 17 913 грн.

"Щоб така Україна стала реальною, за період незалежності повинні були виконуватися умови, які, з огляду на наші реалії, іноді здаються недосяжними", – заявили в Case Україна.

Згідно з дослідженням, навіть середній розмір вкладу українців в Ощадбанку СРСР (1727 руб.) міг би забезпечити надбавку до сьогоднішньої пенсії в 356-1943 грн. Введення обов'язкових накопичувальних пенсій у 2004 році могло б дати ще щонайменше 459 грн.

"Другий рівень пенсійної системи вимагає часу, щоб віддача від участі в ньому стала дійсно переконливою. Якби його запустили в Україні в середині 1990-х, як це зробили деякі з наших західних сусідів, то 2020 року надбавка до пенсії могла б бути кратною тисячам грн. Але для такого сценарію розвитку подій практично не було економічних передумов", – констатують в Case Україна.

Збереження демографічного стану рівня 1990 року додало б до пенсії ще 653 грн. Однак на це вплинули процеси старіння населення, трудова міграція і російсько-українська війна, йдеться в дослідженні.

Підвищити пенсію могло б і скорочення тіньової економіки до рівня східної Європи (+448 грн), а також зростання рівня (+332 грн) і якості зайнятості (+429 грн).

Водночас дослідники підкреслюють, що пенсія в 5971 грн – гіпотетичне число, яке не має історичного обґрунтування.

"В історії України останніх кількох десятиліть не було передумов, наявних у наших сусідів і необхідних для забезпечення пенсій на такому рівні. Проте це число дуже добре показує вагомість причин, через які українські пенсіонери нині бідують. Втрати в Ощадбанку СРСР вже відійшли в історію, їх практично неможливо виправити. Проте є і те, що можна змінити: коли економіка розвиватиметься, то і рівень життя пенсіонерів обов'язково покращиться", – заявили в Case Україна.

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Telegram: тільки важливе

Александр Мясищев
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини