RU

Що стримувало зростання цін у березні. НБУ про посилення ризиків інфляції

13.04.2020, 09:55
Що стримувало зростання цін у березні. НБУ про посилення ризиків інфляції - Фото
Фото: прес-служба НБУ

У березні споживча інфляція в річному вимірі сповільнилася до 2,3% (з 2,4% у лютому). У місячному вимірі ціни зросли на 0,8%.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

У Національному банку відзначають, що інфляція, очікувано, була нижчою цільового діапазону 5% ± 1 п.п. При цьому визнають, що її уповільнення було істотніше прогнозованого в Інфляційному звіті за січень 2020 року.

В НБУ уточнюють, що зростання цін стримували кілька факторів: зниження цін на енергоносії на світових ринках; торішнє зміцнення гривні; збільшення пропозиції сирих продуктів харчування. Ці фактори переважили вплив на ціни з боку березневого ослаблення гривні і ажіотажного попиту на деякі товари після введення карантину.

У підсумку, зростання споживчих цін майже не змінилося і склало 3,1% р/р (3,0% р/р у лютому). При цьому динаміка цін компонентів була різноспрямованою.

Падіння цін на непродовольчі товари сповільнилося до 1,9% р/р. Зокрема, через ослаблення гривні в березні зменшилися темпи падіння цін на одяг і взуття, електроніку, побутову техніку, автомобілі. Цей же фактор разом зі збільшенням попиту вплинув на прискорення темпів зростання цін на медтовари і ліки, мило, туалетний папір.

Зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки сповільнилося до 3,9% р/р. Високий урожай зернових сприяв зниженню темпів подорожчання хліба і борошняних виробів. Сповільнилося зростання цін на молочні продукти.

Читайте також: "Карантинний" місяць. Куди і як українці витрачали гроші в березні

Темпи зростання вартості послуг знизилися (до 9,9% р/р). В НБУ це пов'язують, насамперед, із введенням карантину у другій половині березня. При цьому через поширення коронавірусу і ослаблення гривні прискорилося подорожчання страхування здоров'я.

Ціни на сирі продукти харчування знизилися (на 1,1% р/р). У Нацбанку відзначають, що деякі товари (гречка, часник, лимони, яловичина, свинина) подорожчали через ажіотажний попит і звуження пропозиції після введення карантину. Водночас ціни на овочі, зокрема борщового набору, залишалися нижче торішніх, хоча і зросли протягом місяця.

Темпи зростання адміністративно регульованих цін знизилися (до 5,5% р/р). На це, в першу чергу, вплинуло зниження вартості газу для населення (на 39,2% р/р) - на тарифах позначилися низькі ціни, як на світовому, так і внутрішньому ринку. Дешевий газ також сприяв зниженню вартості опалення та гарячої води. При цьому прискорилося зростання цін на холодну воду через збільшення виробничих витрат (зарплати та витратні матеріали). Помірно зростали ціни на алкогольні напої.

Паливо продовжило дешевшати (на 7,7% г/г), чому сприяло істотне зниження світових цін на нафту.

У НБУ відзначають, що, незважаючи на уповільнення інфляції в річному вимірі, в березні ризики прискорення зростання споживчих цін посилилися через поширення коронавірусу. Серед них - ажіотажний попит на деякі товари та ускладнення логістики. Крім цього, вичерпується ефект міцної гривні, який суттєво гальмував інфляцію за попередні місяці.

Регулятор планує переглянути макропрогноз на 2020 рік з урахуванням усіх факторів і опублікувати його 23 квітня.

Підписуйтесь на розсилки Liga.net - тільки головне у вашій пошті

Читайте російською: Что сдерживало рост цен в марте. НБУ заявляет об усилении рисков инфляции

Анастасия Красенец
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини