RU

СБУ пропонує Кабміну боротися з тінню у сфері держзакупівель

08.07.2013, 15:59
СБУ пропонує Кабміну боротися з тінню у сфері держзакупівель - Фото
ff392248d82a166f526328a6e9916186.jpg
Служба безпеки України запропонувала Кабінету міністрів зобов'язати держпідприємства, які здійснюють закупівлі за власні кошти, публікувати результати закупівель на державному веб-порталі з питань держзакупівель (tender.me.gov.ua). Відповідний лист №149 від 11.04.2013 "Про криміналізації сфери державних закупівель" голова СБУ Олександр Якименко направив на ім'я прем'єр-міністра України Миколи Азарова.

Як йдеться в листі, "від 50 до 75% бюджетних асигнувань під час процедури держзакупівель освоюється з численними порушеннями. Через корупційні угоди у сфері держзакупівель збитки становлять 10-15% (35-52,5 млрд.грн.) Видаткової частини держбюджету щорічно".

СБУ виділяє три "основних проблемних аспекта" проведення держзакупівель.

По-перше, "окремі норми чинного законодавства ще більше сприяють корупційним проявам для оволодіння бюджетними коштами".

Серед них СБУ називає "звільнення значної частини держпідприємств від обов'язкового використання процедур закупівель під час придбання товарів, робіт і послуг". Таке використання є обов'язковим лише при закупівлях, які держпідприємства проводять за бюджетні кошти.

Крім того, "розширено перелік товарів, робіт і послуг, на які не поширюється дія "профільного закону, "скасовано положення про типову форму договору", а порядок проведення перевірок держзакупівель відтепер встановлюється Кабміном, а не Держфінінспекцією України.

По-друге, Держказначейство ввело додаткові процедури для отримання коштів з держбюджету. Зокрема, з вересня 2012 року було введено обов'язкове узгодження платежів зі спецфонду держбюджету регіональними представництвами Міністерства фінансів. Як наслідок, через відсутність погодження не була здійснена оплата вже виконаних договорів. Ці зобов'язання були перенесені як кредиторська заборгованість на 2013 рік.

Нарешті, через перерахування бюджетних коштів наприкінці року "замовники не можуть їх ефективно освоїти, а якість і прозорість проведення держзакупівель істотно знижується".

Для усунення передумов зловживань у сфері держзакупівель СБУ пропонує внести наступні зміни до закону про держзакупівлі: зобов'язати держпідприємства оприлюднити результати держзакупівель за власні кошти, а також "під час оцінки замовниками пропозицій конкурсних торгів обов'язково перевіряти у учасників наявність власних виробничих потужностей, матеріально-технічної бази, а також кваліфікованих кадрів".

Згідно з дорученням прем'єра Азарова, АМКУ, МВС, Мінфін і Мінекономрозвитку України надали свою оцінку пропозицій, висунутих СБУ.

Згідно з листом першого заступника голови АМКУ Рафаеля Кузьміна, "Комітет не заперечує проти внесення змін до Закону в частині обов'язку замовників, які здійснюють закупівлі за рахунок власних коштів, оприлюднити їх результати на веб-порталі з питань держзакупівель". Комітет запропонував МЕРТ провести публічні заходи за участю всіх зацікавлених сторін з метою вироблення узгодженої позиції.

МВС в особі першого заступника міністра В.Дубовика погодилося "в цілому" з пропозиціями СБУ і запропонувало "визначитися з їх термінологічним, редакційними і нормотворческим втіленням у вигляді проекту змін до Закону".

Мінфін підтримав пропозиції СБУ і висловив готовність взяти участь у роботі над відповідними законопроектами.

Нарешті, перший заступник голови МЕРТ Анатолій Максюта зазначив, що пропозиція СБУ міститься в законопроекті № 2207, який був зареєстрований у Верховній Раді в лютому 2013 року опозиційними народними депутатами. Як наголошується в листі Максюти, "зазначений законопроект Мінекономрозвитку підтримало з урахуванням редакційних поправок".

Нагадаємо, що закупівлі держпідприємств за власні кошти були виведені з-під дії профільного закону в липні 2012 року голосами Партії регіонів, КПУ і фракції Народної партії Володимира Литвина. Відповідний закон був підписаний Віктором Януковичем, незважаючи на заперечення представників ЄС, громадських організацій та мас медіа України.

Джерело: ZN.UA
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини