RU

Росія міняє умови співпраці з Україною в ядерній сфері

15.09.2011, 13:58

Україна і Росія зіткнулися з новою перешкодою в енергетичній сфері - тепер в ядерній енергетиці. Вчора було оголошено, що сторони зазнають труднощів у питанні підготовки ТЕО для будівництва нового заводу з фабрикації паливних елементів для української АЕС. Про це пише КоммерсантЪ Украина в матеріалі "Атомна редакція".

Як стало відомо виданню, російська сторона, всупереч домовленостям, не поспішає передавати Україні технології, хоча саме їх отримання стало вирішальним чинником при виборі російської корпорації ТВЕЛ як партнера з будівництва заводу.

Вчора російський концерн Ядерне паливо повідомив про ускладнення, які виникли в питанні будівництва заводу з виробництва тепловиділяючих елементів в Україні. "Найбільш серйозних ускладнень сторони стали зазнавати з початком розробки техніко-економічного обґрунтування, оскільки були проблеми з передачею в Україну вихідних технологічних даних, - сказано в повідомленні. - Ускладнення були зумовлені наявністю розбіжностей в законодавствах двох країн". Питання було вирішено за допомогою вибору російського інституту ВАТ Державний спеціалізований проектний інститут як субпідрядника для розробки техніко-економічного обґрунтування (ТЕО). Спочатку передбачалося, що всі роботи візьме на себе український інститут ДП УкрНІПІпромтехнології, який ТВЕЛ забезпечить інформацією, необхідною для підготовки ТЕО.

Основний постачальник ядерного палива для української АЕС - компанія ТВЕЛ - в 2010 році продала ГП НАЕК Енергоатом ядерне паливо на суму $608,1 млн. Згідно даним ТВЕЛа, в загальному обсязі експорту компанії частка реалізації ядерного палива в Україну становила 54,9%. У минулому році український концерн Ядерне паливо і ТВЕЛ підписали рамкову угоду про створення СП для реалізації проекту будівництва в Україні заводу з виробництва ядерного палива. Частка України в ньому становитиме 50%+1 акція, Росії - 50%-1 акція. Аналогічний завод пропонувала побудувати і американська Westinghouse, однак ТВЕЛ був вибраний, оскільки, на відміну від конкурента, в своїй тендерній заявці зобов'язався передати Україні всі необхідні технології.

Виконавчий директор дирекції зі зв'язків із громадськістю ТВЕЛа Іван Дибов учора заявив, що технології з фабрикації ядерного палива буде передано Україні, не уточнивши, проте, коли саме. "Просто треба провести певні процедури. Новий завод в Україні буде проводити паливо відповідно до поданої тендерної заявки", - заявив Дибов.

Проте, оптимізм ТВЕЛа не поділяють в Міненерго. Офіційно в міністерстві не стали коментувати заяву російської компанії. Але високопоставлене джерело в Міненерго заявило, що це спроба утримати весь масив інформації. "Спочатку ТВЕЛ заявив, що наш концерн повинен купити у нього необхідні дані, які повинні були передати нам безоплатно, і 4 квітня ми навіть оголосили тендер на купівлю всієї необхідної інформації для написання техніко-економічного обґрунтування. Але потім в травні за наполяганням ТВЕЛа ми цей тендер скасували", - розповів співрозмовник видання. З його слів, в липні представники ТВЕЛа заявили, що всі креслення залишаться у них, і проектувати завод буде російський інститут. "Вони, по суті, хочуть відтіснити нас від технологій, інакше це не поясниш", - зазначило джерело.

Атомна енергетика: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини