RU

Рада НКРЕКП рекомендувала Кабміну зобов'язати Нафтогаз продавати газ на біржі

25.11.2020, 14:37
Рада НКРЕКП рекомендувала Кабміну зобов'язати Нафтогаз продавати газ на біржі - Фото
Нафтогаз (фото – Андрій Гудзенко/LIGA.net)

Громадська рада Національної комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) запропонувала Кабінету міністрів зобов'язати держкомпанії Укргазвидобування і Чорноморнафтогаз (входять до структури НАК Нафтогаз України) продавати газ на потреби населення на Українській енергетичній біржі (УЕБ). Про це йдеться в листі голови Ради при НКРЕКП Василя Котка до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля.

"Необхідно вжити заходів, які забезпечать прозорий і конкурентний механізм продажу... (постачальникам газу для населення – Ред.) ресурсу Укргазвидобування і Чорноморнафтогазу. Таким загальноприйнятим механізмом на світових ринках є біржа", – говориться в листі Котка, який є в розпорядженні LIGA.net.

У документі наголошується, що Нафтогаз займає 73% частку в українському газовому видобутку, завдяки чому у групи нібито є монопольна перевага при продажу газу домогосподарствам, як в умовах конкурентного ринку, так і в рамках виконання зобов'язань "постачальника останньої надії" (ПОН).

"Нафтогаз декларує продаж природного газу на біржовому майданчику Українська енергетична біржа, однак обсяги такого продажу мізерні проти ресурсу, яким він володіє. Зараз на роздрібному сегменті ринку склалася ситуація, яка говорить про ціновий демпінг Нафтогазу", – продовжує Котко.

Як аргумент він заявив, що в жовтні Нафтогаз нібито продавав газ домогосподарствам на 1,8 грн дешевше, ніж бізнесу (4,7 грн проти 6,5 грн за один кубометр) і на 80 копійок – ніж споживачам ПОНу.

Ситуацію, на думку Котка, може виправити повне виведення Укргазвидобування і Чорноморнафтогазу на УЕБ або іншої біржової платформи.

Крім прем'єр-міністра Дениса Шмигаля цей лист також адресований главі АМКУ Ользі Піщанській, главі НКРЕКП Валерію Тарасюку і голові комітету Верховної ради з енергетики і ЖКГ Андрію Герусу.

Громадська рада НКРЕКП була створена в червні 2015 року. Це консультативно-дорадчий орган, завдання якого – сприяти участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики. Орган складається з 17 членів, які представляють інтереси асоціацій з різних сфер діяльності в енергетиці.
  • 18 листопада у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №4400, яким пропонується зобов'язати Нафтогаз продавати свій газ на потреби населення на спеціальних біржових аукціонах, встановивши НАКу стартову і максимальну вартість блакитного палива. Автор документу – народний депутат від партії Батьківщина Олексій Кучеренко.
  • Ініціативу Курченка в інтерв'ю агентству Інтерфакс-Україна голова Нафтогазу Андрій Коболєв назвав схемою ПСЗ (спеціальних зобов'язань компанії на ринку газу, які діяли до 1 серпня 2020 року).

Богдан Заика
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини