Рада НБУ дозволила Нацбанку купувати ОВДП: що це значить

Рада Національного банку (НБУ) скасувала заборону на купівлю облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) регулятором. Про це йдеться в рішенні Ради НБУ від 31 березня.
Так, Рада НБУ скасувала пункти 2 і 3 свого рішення від 13 липня 2018 року №37-рд. Пункт 3 забороняв Нацбанку здійснювати операції з ОВДП, а також встановлювалася верхня межа обсягу держпаперів у портфелі регулятора. Згідно з пунктом 2, НБУ повинен був утримуватися від операцій, "які мають ознаки прямої або непрямої підтримки видатків бюджету".
Читайте нас у Telegram: перевірені факти, тільки важливе
"Оперативно визначити і доповісти Раді Нацбанку про можливі обсяги проведення операцій НБУ з ОВДП на вторинному ринку цінних паперів, що не складуть загрози фінансовій стабільності, і проаналізувати вплив цих операцій на показники зовнішньоекономічної стійкості", - сказано в новому документі.
Також Рада НБУ рекомендувала Кабінету міністрів допустити до первинних аукціонів розміщення ОВДП небанківські фінустанови, спростити продаж ОВДП населенню і розглянути можливість випуску цільових ОВДП для реалізації пріоритетних інвестиційних проектів, визначених урядом.
Серед інших рекомендацій правлінню Нацбанку - знизити норму обов'язкового резервування банків для валютних коштів, підготувати план дій на випадок раптового відтоку капіталу, включно з можливістю обмежень із продажу валютної виручки, обґрунтувати середньостроковий таргет інфляції на рівні, котрий враховує шоки від коронавірусу.
Підписуйтесь на розсилки Liga.net - тільки головне у вашій пошті
ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО
Рекомендації Ради НБУ - реакція на бюджетну кризу, з якою зіткнулася Україна через пандемію коронавірусу. Згідно з першими драфтами секвестру бюджету, дефіцит держфінансів повинен вирости майже до 300 млрд грн, на його покриття Кабмін сподівався позичити близько $22 млрд - більшу частину цієї суми планувалося взяти на внутрішньому ринку. У колишні часи (до 2015 року) одним із джерел запозичень для Мінфіну був Нацбанк, у власності якого знаходиться близько половини всіх випущених облігацій внутрішнього державного боргу: таким чином НБУ фактично фінансував дефіцит держбюджету. У Нацбанку неодноразово говорили, що для відновлення практики купівлі ОВДП потрібні зміни в законі про Нацбанк. До того ж проти цього спочатку виступав МВФ.
Пояснює кореспондент Ліга.Фінанси Сергій Шевчук
Читайте також: Чорний квартал: 6 графіків, що показують реальний стан економіки. Плюс 4 прогнози
Комментарі