RU

Прожитковий мінімум хочуть прив'язати до рівня середньої зарплати за рік

02.07.2020, 16:43
Прожитковий мінімум хочуть прив'язати до рівня середньої зарплати за рік - Фото
Ілюстративне фото: pixabay.com

Профільний комітет з питань соцполітики і захисту прав ветеранів порекомендував парламенту прийняти за основу законопроект №3515 - в ньому пропонується прив'язати прожитковий мінімум до рівня середньої заробітної плати в країні. Очікується, що прийняття цього проекту дозволить задовольнити основні потреби людей і підвищити рівень матеріальної забезпеченості незахищених груп українців.

Приєднуйтесь до Instagram Liga.net - тут тільки те, про що ви не можете не знати

Якщо проект приймуть, то прожитковий мінімум буде встановлюватися в процентному співвідношенні до середньої зарплати за попередній рік з урахуванням рівня інфляції, очікуваного в поточному році.

Зокрема, в 2021 році прожитковий мінімум становитиме не менше 40% від середньомісячної заробітної плати за 2020 рік, у 2022 - не менше 41% і так далі. Планується, що кожен наступний рік процентне співвідношення буде збільшуватися на 1%, і до 2031 року прожитковий мінімум становитиме половину показника середньомісячної зарплати за 2030 рік.

ДОВІДКА. Середня заробітна плата розраховується як середнє арифметичне значення зарплат усім працівникам за весь рік по країні або окремих регіонах. При її підрахунках враховуються: фонд оплати праці співробітників, премії, надбавки, разові винагороди і заохочення за результатами роботи за рік.

Також в проекті вказується, що якщо фактичний прожитковий мінімум протягом трьох місяців більш ніж на 10% перевищуватиме розмір затвердженого прожиткового мінімуму, то уряд повинен буде розглянути питання про підвищення останнього.

ДОВІДКА. В Україні фактично існує два види прожиткового мінімуму: встановлений на рік законом про держбюджет і фактичний, який щомісяця розраховується Мінсоцполітики. У період 2009-2014 років фактичний мінімум не перевищував офіційний більш, ніж на 25%. Потім різниця почала збільшуватися і до вересня 2019 року фактичний прожитковий мінімум перевищував законодавчо встановлений більш, ніж в два рази.

прожиточный минимум 2009-2019 (rada.gov.ua)

Як повідомляється в пояснювальній записці, після схвалення цього законопроекту Верховній Раді також буде запропоновано зрівняти прожитковий мінімум і неоподатковуваний мінімум доходів громадян, не прив'язувати розмір посадових окладів до прожиткового мінімуму, а для визначення розміру штрафів використовувати не прожитковий мінімум, а нову окрему розрахункову одиницю.

Один з авторів проекту, народний депутат фракції  Слуга народу Галина Третьякова, зазначила, що до 1 липня прожитковий мінімум становив 2027 грн, а зараз - 2118 грн, що в два рази менше мінімальної зарплати в країні. Вона нагадала, що уряд анонсував підвищення зарплат до 5000 і 6000 грн, і підкреслила, що "прожитковий мінімум в країні поступово досягне реальної величини", за її підрахунками це буде 4686 грн.

  • 15 червня міністр соцполітики Марина Лазебна  заявила, що реальна вартість прожиткового мінімуму зараз становить 4200-4300 грн.
  • З 1 липня в Україні зріс прожитковий мінімум, зараз він дорівнює 2118 грн.

Читайте також: Збільшити мінімальну зарплату до 6500 грн: Зеленський не шукає легких шляхів

Ольга Коптева
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини