RU

Песимізм зашкалює. Індекс очікувань ділової активності обвалився

02.12.2020, 12:36
Песимізм зашкалює. Індекс очікувань ділової активності обвалився - Фото
Ілюстрація: pixabay.com

У листопаді бізнес продовжив погіршувати очікування щодо економічних результатів і перспектив діяльності: індекс очікувань ділової активності знизився до 43,4 пунктів із 47,8 в жовтні. Про це свідчать підсумки опитування підприємств проведеного Національним банком України.

Основна причина – зростання рівня захворюваності коронавірусом і посилення протиепідемічних заходів.

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Facebook: головні бізнес новини

Підприємства всіх секторів економіки песимістично налаштовані щодо результатів своєї діяльності в найближчій перспективі, найсильніше – сфери послуг і торгівлі, які сильніше за всіх відчули наслідки посилення протиепідемічних обмежень.

Сфера послуг

Дифузійний індекс (ДІ) сектора знизився до 40.1 (у жовтні – 47,4). Респонденти очікували істотного скорочення обсягів наданих послуг: ДІ показника знизився до 36.4 (у жовтні – 49,2).

Підприємства сфери послуг песимістично оцінили обсяг нових замовлень на послуги і обсяг послуг у процесі виконання: ДІ показників знизилися до 39.0 і 42.4 відповідно (в жовтні – по 50.0).

Підприємства не планують підвищення цін (тарифів) на власні послуги, незважаючи на збереження високих очікувань щодо зростання цін постачальників: ДІ – 50.8 і 30.5 відповідно (в жовтні – 55,8 і 27,5 відповідно).

Як і підприємства інших секторів, респонденти сфери послуг налаштовані на скорочення загальної чисельності працівників: ДІ – 44.9 (в жовтні – 44,2).

Будівництво

Тренд ділових очікувань підприємств будівництва продовжують визначати сезонне скорочення економічної активності в секторі і звуження інвестиційного попиту.

Оцінки з економічних перспектив підприємств будівництва продовжують залишатися негативними: ДІ сектора – 35.0 (в жовтні – 32,5).

Респонденти продовжують очікувати скорочення обсягів будівництва, обсягів нових замовлень, а також обсягів закупівлі сировини і матеріалів: ДІ за кожним із показників – 27.8.

Посилилися очікування щодо зростання цін постачальників і вартості послуг підрядних організацій: ДІ – 38.9 і 44.4 відповідно (в жовтні – 33.3 і 41.7 відповідно).

Незважаючи на це, на тлі загального зниження економічної активності в секторі, підприємства налаштовані дещо знизити ціни на продукцію (послуги) власного виробництва: ДІ – 44.4 (в жовтні – 50.0).

Передбачається подальше істотне скорочення загальної чисельності працівників: ДІ – 33.3 (на рівні жовтня).

Промисловість

Підприємства промисловості також посилили песимістичні настрої за результатами діяльності. ДІ сектора в листопаді знизився до 46.1 (у жовтні – 47,5).

Погіршилися оцінки підприємств щодо обсягів нових замовлень на продукцію, зокрема щодо нових експортних замовлень. ДІ – 47.3 і 44.6 відповідно (в жовтні – 49.1 і 56.6 відповідно).

Посилилися очікування щодо скорочення загальної чисельності працівників: ДІ – 45.5 (в жовтні – 46,4).

Незважаючи на загальне посилення песимістичних настроїв підприємства, промисловості не очікують істотного скорочення обсягів виробництва (ДІ – 49.1, в жовтні – 48,2).

Респонденти оптимістично налаштовані щодо обсягів товарних запасів – очікується їхнє подальше скорочення (ДІ – 53.6, в жовтні – 52,7).

Дещо пом'якшилися очікування щодо зростання цін як на сировину і матеріали, так і на продукцію власного виробництва. ДІ – 24.1 і 58.9 відповідно (в жовтні – 17.9 і 63.4 відповідно).

Торгівля

Очікування підприємств торгівлі погіршилися на тлі введення карантину вихідного дня і прискорення поширення коронавірусу: ДІ знизився до 47.2 (у жовтні – 52,3).

Респонденти сектора істотно погіршили свої очікування щодо обсягів товарообігу, а також обсягів закупівлі товарів для продажу. ДІ – 46.7 і 45.6 відповідно (в жовтні – 57,9 і 55,3 відповідно).

Одночасно прогнозується скорочення товарних запасів. ДІ – 58.9 (в жовтні – 47.4).

На тлі високих очікувань щодо зростання закупівельних цін (ДІ – 28.9) збереглися високі очікування щодо зростання вартості товарів, закуплених для продажу (ДІ – 63.3).

Більшість підприємств торгівлі налаштовані на зниження торгової маржі: ДІ знизився до 31.1 (у жовтні – 40,8).

Залишаються песимістичними очікування щодо чисельності працівників: ДІ – 48.9 (в жовтні – 48,7).

Читайте також: Карантин 2.0 | Локдауну в Україні бути. Питання, коли. Які варіанти на столі у Зеленського?

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Telegram: тільки важливе

Юрий Тарасовский
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини