RU

Облікова ставка НБУ – на максимумі. Ціни зростатимуть швидше, а ВВП – сповільниться

15.04.2021, 14:37
Облікова ставка НБУ – на максимумі. Ціни зростатимуть швидше, а ВВП – сповільниться - Фото
Кирило Шевченко (Фото: пресслужба форуму Україна 30)

Національний банк підвищив облікову ставку на 1 процентний пункт до 7,5%. Також НБУ погіршив прогнози щодо інфляції і економічного зростання на кінець 2021 року. Про це на брифінгу 15 квітня заявив глава НБУ Кирило Шевченко.

У Нацбанку нагадали, що в березні темпи зростання цін прискорилися до 8,5%, що перевищує прогнози, які регулятор давав на початку року.

"Стрімке прискорення інфляції обумовлено тимчасовими факторами – зростанням світових цін на продовольство і енергоносії. Значний вплив також мала низька база порівняння, – йдеться в релізі НБУ. – З іншого боку, фундаментальний інфляційний тиск посилювався через зростання споживчого попиту, зокрема за рахунок підвищення зарплат".

Як уточнили в Нацбанку, роздрібний товарообіг за останні місяці стабільно перевищував докризові рівні (в лютому на 5,6% більше проти аналогічного місяця минулого року). Внаслідок подорожчання товарів щоденного споживання інфляційні очікування залишаються підвищеними, додав глава НБУ Шевченко.

Виходячи з негативної динаміки інфляції в першому кварталі, регулятор погіршив прогноз темпів зростання цін у 2021 році з 7 до 8%. Пік інфляції цього року очікується в третьому кварталі, після чого НБУ прогнозує поступове уповільнення і стабілізацію на рівні 5% в річному вираженні, але не раніше першої половини 2022.

Також НБУ переглянув прогноз відновлення української економіки після обвалу в 2020 році. Замість 4,2% зростання ВВП в 2021 регулятор очікує 3,8%. У 2022-23 економічне зростання буде близьке до 4% на рік, очікують у Нацбанку.

"У IV кварталі 2020 економіка майже досягла докризового рівня, але на початку 2021 відновлення сповільнилося. По-перше, введення нових карантинних обмежень призвело до зниження ділової активності. По-друге, ефект низьких торішніх урожаїв вплинув на показники сільського господарства, харчової промисловості та вантажообігу, – відзначають у НБУ. – По-третє, посилення конкуренції на окремих зовнішніх ринках і розширення торгових обмежень із боку Росії вплинули на погіршення показників промисловості незважаючи на високі ціни на світових товарних ринках. По-четверте, складні погодні умови січня-лютого послабили показники будівництва і транспорту".

У НБУ не прогнозують подальшого підвищення облікової ставки цього року. В 2021 вона не перевищить 7,5%, в 2022-23 знизиться до рівнів 6-6,5%.

4 березня НБУ підвищив облікову ставку з 6 до 6,5%. Це було перше посилення політики НБУ з вересня 2018 року, коли ставку підвищили з 17,5 до 18%.

У березні інфляція в Україні продовжила прискорюватися, зокрема на споживчому ринку.

Сергей Шевчук
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини