RU

НБУ збирає інформацію про банківських клієнтів

11.10.2011, 09:49
НБУ збирає інформацію про банківських клієнтів - Фото
8ca93d7f8374964006f0526fd6dc4fd1.jpg

НБУ збирає інформацію про банківських клієнтів

У банків залишилося лише два тижні, щоб сформувати і передати в Національний банк України дані про всіх своїх клієнтів. У рамках боротьби з відмиванням "брудних грошей" від останніх потрібно до 22 жовтня повідомити про все своє майно, рахунки в інших банках і зв'язках з "публічними діячами". Експерти зазначають, що збільшення масиву даних, необхідних від громадян, буде лише провокувати зростання тіньової економіки. Про це пише КоммерсантЪ-Украина в публікації "Выявление по требованию".

Вчора клієнти Альфа-банку при знятті готівки через банкомат побачили в чеках запрошення прийти у відділення банку з паспортом для проходження ідентифікації, зазначає видання. У колл-центрі установи пояснили, що ідентифікація проводиться на вимогу НБУ (постанова N22), згідно з якою всі клієнти банків повинні надати детальні анкети про себе до 22 жовтня. При цьому у відділеннях банку давно висять відповідні оголошення, всім клієнтам, що прийшли, пропонують пройти анкетування.

Своєю постановою НБУ з 22 квітня змінив норми положення "Про здійснення банками фінансового моніторингу" і дав банкам півроку на збір розширених даних про клієнтів. Кожна фізична особа зобов'язана в спеціальній анкеті указати свої паспортні дані, ідентифікаційний номер, місце роботи, посаду, контактний номер телефону і адресу електронної пошти. Має бути оцінена репутація і рівень ризиків при проведенні фінансових операцій клієнта. Вказуються послуги, якими він користується, номери всіх рахунків в інших банках, приналежність до "публічних діячів або пов'язаних з ними осіб". Клієнт зобов'язаний розкрити інформацію про своє рухоме і нерухоме майно, рахунки в цінних паперах, спрогнозувати обсяг операцій по рахунках і вказати джерела походження прибутків. Ідентифікація юридичних осіб, резидентів і нерезидентів, містить повний зріз про господарську і фінансову діяльність, що проводиться ними, з вказівкою осіб, що мають доступ до майна підприємств.

По ризикових клієнтах дані збиралися до 22 червня, по всіх інших — до 22 жовтня. Банки не афішували збір цієї інформації, але з наближенням терміну подачі звітів в НБУ активізувався, наприклад, Райффайзен Банк Аваль. "До мене звернулися декілька обурених клієнтів банку — юридичних осіб, у яких вимагали надати анкети по всіх своїх співробітниках, що мають зарплатні карти", - сказав керуючий партнер юридичної компанії "Кравець, Новак і партнери" Ростислав Кравець. У Райффайзен Банк Аваль вчора не змогли ні підтвердити, ні спростувати цю інформацію.

В інших установах стверджують, що або не знають про постанову, або проводять ідентифікацію, не запрошуючи клієнтів в банк. "Ми проводили ідентифікацію протягом всього цього періоду, тому жодного ажіотажу зараз немає", - заявив заступник голови правління ВіЕйБі Банку по роздрібному бізнесу Антон Шаперенков. Якщо клієнт не встигне до 22 жовтня, йому можуть відмовити в проведенні операцій по рахунку.

Рішенням НБУ передбачена спрощена ідентифікація клієнтів з низькою ймовірністю занять легалізацією кримінальних прибутків, але банки виконують побажання НБУ, дізнаючись максимально можливий обсяг інформації. "У принципі, нам не вся інформація потрібна, але ми повинні виконувати постанову НБУ", - зазначив Шаперенков. Подібну педантичність юристи пояснюють бажанням мати можливість чинити тиск на клієнтів у разі невиконання ними умов договору.

Банки та банківські послуги: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини