RU

НБУ вводить довгострокове рефінансування банків

18.03.2020, 17:08
НБУ вводить довгострокове рефінансування банків - Фото
Національний банк України (Фото: прес-служба НБУ)

Національний банк України водить довгострокове рефінансування банків на строк до 5 років, на додаток до стандартних короткострокових інструментів.

Як відзначають у прес-службі НБУ, цей крок пов'язаний як із збереженням фінансової стабільності в країні, так і зі стимулюванням економічного зростання.

У Нацбанку вважають, що механізм довгострокового рефінансування, по-перше, надасть підтримку банківському кредитуванню в гривні, підсилюючи ефект від зниження облікової ставки і впровадження стимулюючих нормативів резервування.

По-друге, новий інструмент буде додатковою гарантією підтримки достатньої ліквідності в банківській системі. "Це, зокрема, важливо і для безперебійного проведення клієнтських операцій в умовах погіршення настроїв учасників ринку через поширення коронавірусу", - уточнюють у Нацбанку.

Відзначається, що періодичність тендерів із підтримання ліквідності банків, обсяги, терміни та інші параметри довгострокового рефінансування будуть визначатися окремими рішеннями НБУ після розгляду цих питань Комітетом з монетарної політики.

При цьому процентна ставка за такими кредитами фактично буде плаваючою. Вона буде визначатися як облікова ставка НБУ плюс постійна величина в процентних пунктах, діюча на день видачі кредиту, і буде незмінною протягом усього строку користування рефінансу. При необхідності банки зможуть достроково погашати такі кредити.

З метою зниження своїх ризиків при наданні кредитів рефінансування НБУ удосконалив норми щодо застав. Зокрема, передбачена можливість прямого перерахування коштів банку від погашення депозитного сертифіката НБУ і доходу за ним на часткове дострокове погашення заборгованості, якщо такий сертифікат знаходиться в заставному пулі. Також визначено, що іноземна валюта в такому пулі повинна бути розміщена банком на рахунках НБУ як грошове покриття без сплати відсотків за ним.

У НБУ відзначають, що ці зміни будуть сприятливими для розвитку довгострокового кредитування підприємців і населення, зокрема іпотечного, кредитів на розвиток бізнесу і т.інш.

У той же час банки зможуть звернутися за рефінансуванням, коли будуть мати потребу в додатковій ліквідності.

При цьому в НБУ підкреслюють, що сьогодні гривнева ліквідність банківської системи перевищує 200 млрд грн, а валютна - $8 млрд, тому введення нового інструменту носить превентивний характер на випадок серйозніших кризових явищ у світовій економіці.

Введення механізму довгострокового рефінансування затверджено постановами НБУ від 17 березня №29 і №30 та вступає в силу 19 березня.

Елена Деревянко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини