НБУ встановив банкам терміни з розкриття даних клієнтам

03.12.2019, 11:32
НБУ встановив банкам терміни з розкриття даних клієнтам - Фото
Національний банк України (фото - прес-служба НБУ)

Національний банк України відновив вимоги до розкриття банками інформації про послуги в рекламі й на сайтах, а також рекомендації з розгляду звернень споживачів.

Як повідомляє прес-служба НБУ, нові вимоги забезпечать повну, прозору й зрозумілу інформацію про послуги для споживачів. Для адаптації регулятор дає банкам шість місяців.

Вимоги до розкриття банками інформації в рекламі й на сайтах припускають:

1. Через три місяці вичерпна інформація про банки повинна бути на сайтах в єдиному уніфікованому форматі. Зокрема, банки повинні вказувати повну вартість послуги, в тому числі комісії третім особам і платежі за додаткові послуги (наприклад, страхової кампанії, держреєстратора, нотаріуса, оцінювача), періодичність погашення кредиту, умови дострокового повернення, можливі штрафи в разі невиконання клієнтом зобов'язань і т.п.

Згідно з вимогами, споживач, зайшовши на сайт будь-якого банку, повинен мати можливість не тільки завантажити файл з такою інформацією, але й легко порівняти послуги кількох різних банків.

Через три місяці Управління захисту споживачів фінансових послуг НБУ почне контролювати дотримання банками цих вимог і щодня моніторити сайти. За недотримання вимог в законодавстві передбачено штрафи від 300 до 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (зараз від 5100 до 10 200 грн) за кожен випадок.

2. Через шість місяців на сайтах банків повинні з'явитися калькулятори для розрахунку витрат або доходів від послуги.

3. Через шість місяців запрацюють і нові вимоги до розкриття інформації в рекламі. Реклама так само повинна містити істотні характеристики банківської послуги. Зокрема, інформацію про повну вартість, умови отримання послуги, ризики і т.д.

Нові вимоги затверджені постановою №141 НБУ від 28 листопада.

Що стосується роботи банків зі зверненнями споживачів, то Нацбанк рекомендує розробити автоматизовану базу даних і вносити в неї всю інформацію про звернення. Крім того, НБУ рекомендує банкам визначати відповідального співробітника за розгляд кожного звернення, проводити програми навчання співробітників банку, які працюють з клієнтами, усувати виявлені при зверненні порушення, а також попереджати подібні порушення щодо інших клієнтів.

Методичні рекомендації затверджені  рішенням №889-рш НБУ від 28 листопада.

  • Раніше НБУ анонсував введення нових правил про розкриття банками інформації.
  • У вересні Верховна Рада прийняла законопроект №1085-1 про захист прав споживачів фінансових услуг.16 жовтня його підписав президент Володимир Зеленський. Документ дозволив НБУ та іншим фінансовим регуляторам штрафувати банки за порушення прав споживачів. Закон вступить в силу через три місяці після підписання.
Ольга Коптева
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

СпецпроектПогружение в Бабий Яр и цифровой двойник Киева. Как украинские айтишники сохраняют историю