RU

НБУ істотно знизив ставку й поліпшив прогноз щодо інфляції

12.12.2019, 14:39
НБУ істотно знизив ставку й поліпшив прогноз щодо інфляції - Фото
Фото: Єлизавета Сергієнко/Прес-центр НБУ

Правління Національного банку України (НБУ) ухвалило рішення знизити облікову ставку відразу на два процентних пункти до 13,5%. Про це на брифінгу заявив глава НБУ Яків Смолій.

"У листопаді споживча інфляція сповільнилася до 5,1%, досягнувши таким чином середньострокової мети, яку НБУ задекларував у 2015 році, - сказав Смолій. - Це стійка тенденція, ознакою чого є уповільнення базової інфляції".

За його словами, ключові фактори уповільнення темпів зростання цін - зміцнення курсу гривні та поліпшення інфляційних очікувань. "Це нівелювало тиск на ціни з боку стійкого споживчого попиту і слабшого врожаю окремих овочів", - зазначив глава НБУ.

НБУ не очікував, що інфляція наблизиться до 5% так швидко, ситуацію пояснюють зміцненням гривні. Регулятор має намір переглянути свої інфляційні прогнози, апдейт опублікують у кінці січня. Поточний прогноз - зниження облікової ставки до 8% у кінці 2021, на кінець 2020 року НБУ прогнозував близько 9%.

Серед основних ризиків, які загрожують фінансовій та цінової стабільності, НБУ перш за все вказує на потенційні судові рішення не на користь держави ( "справа ПриватБанку", - ред.), а також тиск на Нацбанк.

"Не втратили актуальності й інші ризики, наприклад, повне припинення поставок газу з Росії, посилення глобальних торгових конфліктів і нестабільність на світових фінансових ринках, ескалація конфлікту на Сході України та потенційні торговельні обмеження з боку Росії", - відзначають у НБУ.

  • Згідно з даними Держстату, опублікованими 9 грудня, у листопаді інфляція склала 0,1% в порівнянні з жовтнем, з початку року - 4,3%, в річному вимірі - сповільнилася з 6,5% до 5,1%.
  • У Нацбанку прогнозували уповільнення інфляції до кінця року майже до 6%.
  • Вперше за два роки Нацбанк знизив ставку в квітні - з 18% до 17,5%. Потім відбулося ще кілька поетапних знижень до 15,5% у жовтні. У найближчі два роки регулятор планує знизити облікову ставку до 8%.
    За допомогою облікової ставки НБУ впливає на інфляцію - чим вища ставка, тим дорожче коштує ресурс у нацвалюті (і кредити, і депозити). Це стимулює бізнес і населення накопичувати гроші, а не витрачати їх на споживання. Попит на товари скорочується, інфляція сповільнюється. Зворотний бік високої облікової ставки - скорочення кредитування, і, як наслідок, уповільнення економічного зростання.
Елена Деревянко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини