RU

Накопичувальні пенсії обійдуться держбюджету в 50 млрд грн

30.04.2021, 13:39
Накопичувальні пенсії обійдуться держбюджету в 50 млрд грн - Фото
Денис Шмигаль на засіданні Кабміну (Фото: пресслужба КМУ)

Впровадження обов'язкових пенсійних накопичень для всіх працюючих громадян, що передбачає відрахування частини трудових податків Єдиний соціальний внесок і Податок на доходи фізичних осіб до накопичувальних фондів, обійдеться втратами державного бюджету в 40-50 млрд грн на рік.

Про це  LIGA.net повідомили три співрозмовники серед учасників робочої групи з розробки відповідного пакету законопроєктів (сама реформа – ПЗУ №2683, необхідні для неї зміни до податкового кодексу – №2763).

Детальніше читайте в матеріалі LIGA.netРада майже готова голосувати за накопичувальні пенсії. Але є проблема, ціною 50 млрд грн

Поточний концепт реформи передбачає, що ЄСВ, яким наповнюється Пенсійний фонд і ПДФО, який йде до держбюджету, будуть скорочені на 2 процентних пункти кожен до 20 і 16% відповідно. Ця частина податків кожного працюючого громадянина буде спрямована на персональні накопичувальні рахунки. Однак держбюджет так чи інакше недорахується 40-50 млрд грн на рік.

Зазначені цифри побічно підтверджуються підрахунками  LIGA.net. Якби реформа запрацювала в 2021 році, втрати склали б 26,7 млрд і 15,3 млрд грн відповідно.

Співрозмовник  LIGA.net, знайомий з позицією міністра фінансів  Сергія Марченка зазначає, що Мінфін не підтримує накопичувальні пенсії ціною розширення дефіциту Пенсійного фонду (у 2021 році – 167 млрд грн або третину загального бюджету ПФУ). Питання про компенсатори є і у МВФ, зазначає інший співрозмовник в урядових структурах.

Можливим компромісом могла стати норма про зниження ЄСВ і ПДФО тільки на три роки, розповідають учасники обговорення. Пропозиція не була прийнята: проти виступили представники бізнесу та соцкомітету Ради, розповіли   LIGA.net три учасники робочої групи.

За інформацією співрозмовників, як можливі компенсатори розглядається два варіанти: скорочення витрат в бюджетах наступних років або збільшення податкових надходжень за рахунок детінізації та економічних стимулів.

Читайте також: "Держава повинна". Чому українці не хочуть збирати гроші на пенсію і як це виправити

  • 28 квітня Рада відправила законопроєкт 2863 на повторне перше читання. Це важливе технічне рішення, яке дасть можливість внести на голосування доопрацьовану версію проєкту – 2863д, – яку минулого тижня представило ВР Мінсцополітики.
  • Попередні редакції законопроєктів на тему обов'язкових пенсійних накопичень громадян перебували в парламенті з кінця 2019 року, але не були підтримані депутатами. Детальніше про оновлену концепцію, яку Мінсоцполітики представило депутатам – тут.
  • Одна з головних позицій реформи – пенсійні накопичення будуть формуватися за рахунок частини ЄСВ і ПДФО (раніше передбачалося відрахування по 2% від кожного податку).
  • Як заявляв прем'єр-міністр Денис Шмигаль, уряд очікує, що Верховна Рада вже в 2021 році прийме законодавство для запуску другого рівня пенсійної системи.
Сергей Шевчук
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини