RU

"Нафтогаз" не зможе реекспортувати паливо у Польщу

19.10.2010, 12:05
39aa17d927bc033f6c1fbaf8a3900bc0.jpg

"Нафтогаз" не зможе реекспортувати паливо у Польщу
Розрахунки України на реекспорт газу в Польщу не виправдалися. Вчора польська PGNiG і російський "Газпром експорт" парафіювали проекти угод про постачання газу в Польщу та його транзит у країни ЄС. Про це пише "Коммерсант Украина".

Видання зазначає, що Україна фактично допомогла російській монополії, перешкоджаючи транзиту газу німецької Ruhrgas через свою територію. "Нафтогаз" розраховував, що у результаті об'єм газу, якого не вистачає, Польща купить у нього, але PGNiG вважала краще не конфліктувати з "Газпромом".

Вчора "Газпром експорт" оголосив про врегулювання питань постачань газу в Польщу та його транзиту в Європу по польській території з компаніями PGNiG, Gaz-System і EuRoPol Gaz. Перемовини пройшли у Москві за участю представників урядів обох країн і Єврокомісії. Сторони вирішили збільшити обсяги постачань з 9,7 млрд кубометрів у 2010 році до 11 млрд. кубометрів у 2012-ому і подальші роки. Ставка тарифу на транзит буде визначатися компанією EuRoPol Gaz і узгоджуватися з польським регулятором. EuRoPol Gaz і "Газпром експорт" домовилися врегулювати питання платежів за транзит у 2006-2009 роках. Терміни контрактів на постачання газу та його транзит по трубопроводу Ямал-Європа залишаться незмінними - до 2022 і 2019 років відповідно.

Росія і Польща вже парафіювали проекти відповідних угод. Тепер країни повинні узгодити міжурядові документи, які є юридичною підставою для укладення міжкорпоративних угод. "Фактично ми добилися перемоги у перемовинах із польською стороною. Угоди можуть бути підписані вже до кінця року, і тоді можна буде констатувати, що конфлікт з польською стороною вичерпаний", - заявили виданню у "Газпромі".

Нагадаємо, на початку жовтня Польщі знадобився газ надто законтрактованих у Росії об'ємів, і вона вирішила купити їх в обхід "Газпрому". Польська PGNiG підписала з німецькою E. ON Ruhrgas (добує газ у РФ разом із "Газпромом") угоду про постачання до 3 млрд. кубометрів газу. Але українська влада, як стверджують у PGNiG, блокувала транзит газу через Україну. У "Нафтогазі" у відповідь заявляли, що запитів від PGNiG про транзит ніби не отримували. Дії України були вигідні "Газпрому". Російська монополія домагалася від Польщі збереження контролю над польською частиною газопроводу Ямал-Європа в обмін на постачання додаткового об'єму газу. Зараз газопроводом управляє Europolgaz, акціонером якої є "Газпром", але Єврокомісія вимагала від Польщі забезпечити доступ до мережі всім енергокомпаніям, передавши управління нею державній Gaz-System.

В Україні був і свій інтерес у блокуванні транзиту. "Нафтогаз" розраховував на реекспорт газу в Польщу. Він поновився на початку жовтня, і в майбутньому Мінпаливенерго планує збільшити постачання до 3 млрд. кубометрів у рік. "Після перемовин у Москві питання збільшення постачання газу з України в Польщу вже не стоїть", - повідомило джерело у Мінпаливенерго. "Україна розраховувала на те, що польська сторона піде на вимоги ЄС і демонополізує ринок. Тоді у нас були б шанси постачати газ, якого не вистачає, Польщі, - пояснив член комітету Верховної ради з ТЕК Олександр Гудима. - Очевидно, з початком опалювального сезону Польща вирішила не конфліктувати з російською монополією".

Енергетична безпека: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини