RU

МВФ незадоволений співпрацею з Україною

21.11.2011, 10:33
МВФ незадоволений співпрацею з Україною - Фото
7f532747145b0cb7b914b9d2472ce628.jpg
У Міжнародному валютному фонді розкритикували результати співпраці з Україною в рамках першої програми stand-by, що діяла в 2008-2009 роках. Про це пише Комерсант-Україна в публікації "Перестановки на транші".

Як відзначає видання, МВФ у п'ятницю оприлюднив звіт про виконання першої програми співпраці з Україною, яка була відкрита в листопаді 2008 року, коли уряд очолювала Юлія Тимошенко. Згідно з умовами програми, протягом 2008-2009 років Україна отримала від фонду три транші кредитної допомоги на суму понад $10,5 млрд. Однак у 2010 році, зі зміною українського уряду, програма була достроково завершена і замінена новою, діючою до сьогодні.

Оцінюючи результати першої програми stand-by, в МВФ визнають: незважаючи на те, що кредити фонду дозволили пом'якшити вплив фінансової кризи на Україну, це не привело до структурних реформ в економіці. Основними успіхами своєї роботи в МВФ називають стабілізацію банківської системи, корекцію поточного рахунку платіжного балансу, а також недопущення заборгованості по соціальних виплатах і суверенного дефолту.

Водночас всі зусилля фонду з подолання структурних та інституційних недоліків зайшли в глухий кут. Зокрема, незважаючи на зобов'язання української влади, було допущено різке зростання дефіциту НАК Нафтогаз України і Пенсійного фонду, що призвело до збільшення дефіциту держфінансів, не була проведена реформа енергетичного сектора, проблеми банківського сектора не були повністю вирішені, а, крім того, Нацбанк так і не перейшов до вільного курсоутворення. Оцінюючи причини невдалого співробітництва, в МВФ заявляють, що вжили всіх заходів щодо збільшення ефективності програми, але не могли обмежити українську владу в кредитах протягом першої частини дії програми. Це збільшувало ризики для української економіки, хоча і стимулювало б владу у проведенні реформ.

Експерти погоджуються з висновками фонду - в умовах передвиборчої боротьби українська влада дійсно не мала наміру проводити структурні реформи.

У сформованій ситуації зростає ризик того, що співпрацю України з фондом буде заморожено як мінімум до завершення парламентських виборів у жовтні 2012 року. При цьому вже з наступного року Україна починає повертати кошти, отримані по першій програмі stand-by, і повинна виплатити SDR 2,23 млрд. (близько $3,4 млрд.).

Прем'єр-міністр Микола Азаров заявляв, що країна в змозі прожити ще рік без кредитів МВФ. Джерело в Нацбанку пояснювало таку позицію глави уряду тим, що Україна отримала пропозицію китайського центробанку надати країні кредит замість коштів МВФ. Експерти відзначають, що присутність в Україні фонду скоріше психологічно впливає на західних інвесторів, тому говорять про необхідність відновлення співпраці.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини