RU

Мінус 1,3%. В НБУ назвали основні причини падіння ВВП

23.06.2020, 10:03
Мінус 1,3%. В НБУ назвали основні причини падіння ВВП - Фото
Ілюстрація: pixabay.com

У першому кварталі 2020 року реальний ВВП України скоротився на 1,3% в річному вимірі. Основні причини падіння економіки - негативний вплив карантину на сектори послуг, стрімке падіння інвестицій, падіння споживання держсектора на тлі складної фіскальної ситуації, уповільнення зростання приватного споживання та експорту на тлі ослаблення зовнішнього попиту. Про це наголошується в коментарі Національного банку України.

Як зазначають у НБУ, вагомим чинником падіння ВВП було падіння інвестицій. Валове нагромадження основного капіталу скоротилося на 21,4% в річному вимірі. Такі значні темпи падіння інвестицій спостерігалися під час кризи 2014-2015 років.

У першому кварталі вперше з 2016 року великі і середні підприємства сформували чистий збиток розміром 4,9 млрд грн. Частка збиткових підприємств зросла до 41% порівняно з 27% у першому кварталі 2019 року. В НБУ підкреслюють, що погіршення фінансових результатів бізнесу стало однією з основних причин падіння інвестицій, адже 65% капітальних інвестицій фінансуються за рахунок власних коштів підприємств.

Серед інших причин падіння інвестицій: введення карантину і невизначеність законодавчого поля щодо відкриття ринку землі та "зеленої" енергетики.

При цьому, споживчі витрати домогосподарств продовжували зростати, незважаючи на коронакризу. Але їхнє зростання сповільнилося до 8,1% у першому кварталі порівняно з аналогічним періодом минулого року. Причини - повільне зростання доходів населення, погіршення споживчих настроїв і зміна поведінки споживачів через карантин. Зокрема українці менше коштів витрачали на товари не першої необхідності. Ще одна причина меншого споживання - заборона на роботу непродуктових магазинів і ринків частково компенсувалася збільшенням інтернет-торгівлі.

Споживання держсектора впало на 9,7% на тлі складної ситуації з доходами. Фізичні обсяги експорту товарів і послуг зростали повільніше - на 0,9% р/р. Основні причини - звуження світового попиту і погіршення цінової кон'юнктури на зовнішніх ринках.

У розрізі видів діяльності у першому кварталі 2020 року погіршилися показники діяльності практично всіх галузей економіки, за винятком сільського господарства (останнє, в основному, через вичерпання статистичного ефекту, пов'язаного зі зміщенням строків збору врожаю попереднього кварталу).

Найнегативніший вплив спостерігався у сфері транспорту і більшості секторів послуг. Валова додана вартість у сфері розміщення та громадського харчування знизилася на 8,8% р/р, інших послуг - на 13% р/р, транспорту - 8,6% р/р. Додатковим негативним чинником для показників транспорту було скорочення транзиту газу.

Підписуйтесь на розсилки Liga.net - тільки головне у вашій пошті

Анастасия Красенец
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини