Мікрокредити: гроші за завищеними ставками або рятівне коло? p

02.09.2019, 15:19
Мікрокредити: гроші за завищеними ставками або рятівне коло? - Фото
Фото: iStock/Global Images Ukraine

На правах реклами

Згідно з результатами дослідження ринку мікрокредитів, проведеним аналітиками сервісу Cashup.com.ua, постійними користувачами даних фінансових послуг є понад 350 тисяч жителів України. До речі, середня сума кредиту вже впритул наближається до 5 тисяч гривень. Фактично мікрофінансові організації вже досить близькі до вторгнення на звичну вотчину банків, які раніше не цікавилися незначними (для банків) сумами позик.  

Зло або вигідне вирішення фінансової скрути?

Враховуючи бурхливе зростання офіційних (й не дуже) компаній, що пропонують мікропозики, ринок є дуже привабливим з точки зору ведення бізнесу. Якщо раніше, онлайн-позики пропонували пара десятків ключових гравців, то зараз їх кількість вже перевалила за півсотні. 

Згідно з висновками аналітиків сервісу мікропозик Cashup, вже цього року може початися очищення ринку мікропозик. Адже більшість гравців заходили на ринок, не маючи навіть ефективних механізмів «ськорінга» (оцінки кредитоспроможності позичальника). Фактично велика частина нелегальних гравців ринку мікропозик вдає із себе різних ФОПов, які в гонитві за довгою гривнею готові видавати кредити кому завгодно, перепродаючи надалі неповерненців різним колекторним компаніям. До того ж це не працює на користь позитивного іміджу мікрофінансових кредитних організацій. 

Не свідчать на користь мікрокредитів й високі процентні ставки. Середня процентна ставка по короткостроковим онлайн-позикам складає близько 2% на день. Цілком природно, що далекі від фінансової дисципліни українці завжди готові брати кредитні кошти, не замислюючись про реальну їх вартість. 

Протермінувавши виплату, більшість позичальників щиро дивуються – чому, узявши певну кількість грошей у борг, необхідно виплатити суму позики, що перевищує початкову в багато разів. Причиною цього є те, що наші позичальники сподіваються на те, що кредит можна буде не виплачувати і відверто обурюються, коли приходить відповідальність за узяту позику. Додатковий негатив формує й активність колекторних компаній, адже більшість позичальників, входячи в прострочення, не чекають того, що їх активно спонукатимуть, намагаючись змусити до виплати позики.

Не дивлячись на всі вище перелічені чинники саме короткострокові кредити зайняли унікальну нішу – вирішення термінових фінансових проблем тих українців, які не мають доступу до банківських сервісів. Зростання попиту підтверджує те, що темпи розвитку ринку «кредитів до зарплати» склали більше 30 % у порівнянні з 2019 роком. І це ще не межа! Експерти ринку чекають аналогічного зростання показників і в 2020 році. В основному українці беруть кредити в наступних цілях:

  • придбання побутової техніки та персональної електроніки, різних девайсів. Більше 30 % українців беруть гроші в борг саме з такою метою;

  • покупка ліків, святкування урочистих дат і заходів, форс-мажорні ситуації;

  • гроші у борг до зарплати – у зв'язку з високою вартістю комунальних послуг і досить низьким рівнем заробітку.

Не дивлячись на негатив стосовно онлайн-кредитів, чимала кількість респондентів відзначає те, що їм доступний лише цей вид послуг. У зв'язку зі скрутним фінансовим положенням, ряд українців може вирішувати свої матеріальні проблеми виключно з допомогою онлайн-кредитів. Деякі фінансові компанії, такі як онлайн сервіс Cashup.com.ua, почали надавати спеціальні соціальні кредити (програма лояльності для постійних клієнтів), знизивши процентну ставку в 5 разів до 0,4 % на день. Ще одним позитивним аспектом мікрофінансових сервісів є те, що це єдина можливість для позичальників з поганою кредитною історією виправити її.

 

Станислав Погорилов
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

СпецпроектПогружение в Бабий Яр и цифровой двойник Киева. Как украинские айтишники сохраняют историю