RU

Кредити "під 0%". НБУ закликав українців бути обережними

13.07.2020, 13:43
Кредити
Фото: Єлизавета Сергієнко/прес-центр НБУ

Національний банк, до якого з 1 липня 2020 року перейшло регулювання ринку небанківських фінустанов, закликає українців бути дуже обережними з пропонованими фінкомпаніями кредитами "під 0%". Про це повідомила начальник управління захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ Ольга Лобайчук, йдеться на Facebook-сторінці регулятора.

"Фінустанови не роздають кошти просто так. Нудна, але життєво важлива порада: уважно читайте договори і перевіряйте всі умови кредиту", - зазначила вона.

У чому небезпека кредитів "під 0%"

За словами Лобайчук, рекламовані фінкомпаніями кредити "під 0%" не є такими, оскільки у відповідних кредитних договорах міститься ціла низка "пасток", які не відразу помітні для споживача.

Наприклад, ставка "0%" може діяти тиждень, а після цього починають нараховуватися високі відсотки за кредитом, комісії, штрафи, пеня. У зверненнях громадян співробітники НБУ зустрічали максимальну ставку за кредитом на рівні 1702% річних.

Небезпека в тому, що людині, яка вже підписала договір із такими умовами, буде дуже складно захистити свої права. Вона лише зможе звернутися до суду і оскаржити умови кредитного договору. Однак немає ніяких гарантій, що суд прийме рішення на користь позичальника.

Як часто українці скаржаться на фінкомпанії

За даними LIGA.net у 2019 році, коли діяльність фінансових компаній ще регулювала Нацкомфінпослуг, українці подали 23314 скарг на учасників ринку. При цьому більше 80% звернень (19166 скарг) стосувалися діяльності фінансових компаній.

На діяльність страхових компаній українці поскаржилися 4118 разів, на роботу недержавних пенсійних фондів і фондів фінансування будівництва – лише 30 разів. На кредитні спілки, ломбарди і лізингові компанії українці минулого року взагалі не скаржилися.

З 1 липня 2020 року, коли функції нагляду за небанківськими фінустановами перейшли до НБУ, українці можуть подавати скарги на фінкомпанії до Нацбанку.

Ольга Лобайчук зазначає, що із січня нинішнього року в Україні почала працювати нова система захисту прав споживачів фінансових послуг.

"Ми почали активну роботу з банками. Встановили вимоги до реклами та інформації на сайті. Банки повинні будуть їх (нові вимоги) виконувати з вересня. Аналогічні вимоги розробляємо до фінансових компаній. Але це не робиться за один день. Це довгий і складний процес", - сказала вона.

Як зміниться захист прав споживачів після переходу фінкомпаній під нагляд НБУ

З 1 липня 2020 року в Україні розпочали реалізацію так званого "спліту". Це розподіл функцій регулятора Нацкомфінпослуг між двома іншими фінансовими регуляторами – Нацбанком і Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку.Після реалізації "спліту" залишиться два регулятора - НБУ та Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку. Вони, як передбачається, будуть більш ефективно регулювати небанківський фінансовий сектор. Якість фінансових послуг має покращитися, а захист прав споживачів - стати більш жорстким.

За даними НБУ, для більш ефективного захисту прав споживачів необхідно, щоб Верховна Рада прийняла в другому читанні і в цілому законопроект 1085-1. Цей документ повинен надати Нацбанку мандат на захист прав споживачів, зобов'язати фінустанови розкривати інформацію про реальну вартість фінансових продуктів і послуг, заборонити нав'язування клієнтам непотрібних послуг, зміну договорів без попередження тощо.

"Спліт забезпечить прозорий і надійний фінансовий сектор, якому українці зможуть довіряти", - підкреслили в Нацбанку.

  • У середині травня в НБУ повідомили про те, що кількість скарг від споживачів фінпослуг різко зросла.
  • В кінці травня в Нацбанку порадили українцям, що потрібно робити, якщо фінустанови порушують їхні права.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Анастасия Красенец
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини