Коронавірус і світова рецесія: три сценарії від Boston Consulting Group

30.03.2020, 15:01
Коронавірус і світова рецесія: три сценарії від Boston Consulting Group - Фото
Нью-Йоркська фондова біржа (фото ЕРА)

Аналітики Boston Consulting Group змоделювали три сценарії впливу коронавірусу на світову економіку і подальшого відновлення

Реакція світових фінансових ринків на пандемію коронавірусу вказує на рух глобальної економіки до рецесії, але такий сценарій не слід вважати неминучим. Про це йдеться в статті аналітиків Boston Consulting Group (BCG) Філіпа Карлссона-Шлезака, Мартіна Рівза і Пола Шварца в журналі Harvard Business Review..

Зокрема, автори вказують, що ситуація навколо цієї епідемії дуже невизначена, і між активними розпродажами на фінансових ринках і ситуацією в реальній економіці може не бути прямого зв'язку. Проте, ризик настання рецесії - максимально можливий сценарій, відзначають вони.

Читайте нас у Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Якою може бути рецесія, спричинена коронавірусом
Експерти BCG ділять рецесії на три категорії: реальна, політична і фінансова криза. Реальна рецесія має на увазі зростання капітальних витрат, що переходить в економічний спад. Також викликати спад економіки можуть зовнішні шоки, що впливають на попит і пропозицію. Саме таку рецесію, найімовірніше, може створити Covid-19, говориться в статті.

Політичну рецесію викликають центробанки, залишаючи надто високими базові ставки, тим самим посилюючи умови кредитних операцій і з часом пригнічуючи економічне зростання. Ризик розвитку ситуації за цим сценарієм - помірний, оскільки США й інші країни зараз активно знижують ставки, відзначають аналітики.

Що стосується фінансової кризи, то автори статті сумніваються в справедливості аналогії з рецесією 2008 року, що була викликана "поганими" кредитами. Відзначається, що деякі експерти вказують зараз на пузир в корпоративному кредитуванні, проте корпоративне кредитування, на думку аналітиків BCG, не забезпечує зростання реальної економіки, як забезпечували кредити зростання ринку нерухомості під час останньої рецесії. Не робить цього і заборгованість на балансі банків, відзначають вони. Тому ризик банкрутств дрібних гравців кредитного ринку невисокий. Але стрес, пов'язаний із коронавірусом, може зменшити приплив грошей, особливо для малого та середнього бізнесу.

Ґрунтуючись на цій класифікації, а також на історії попередніх епідемій, автори роблять оптимістичні висновки для реальної економіки. Вони також відзначають, що реальні рецесії зазвичай бувають більш м'якими, ніж політичні чи викликані фінансовою кризою, оскільки являють собою, хоч і сильні, але все ж тимчасові порушення попиту або пропозиції.

Підписуйтесь на розсилки Liga.net - тільки головне у вашій пошті

Сценарії відновлення економіки
Залежно від того, як сильно буде порушено попит, як довго триватиме шок і чи буде пошкоджена структура економіки, автори статті пропонують три сценарії відновлення світової економіки.

V-подібний. Має на увазі спад виробництва і потім відновлення зростання на колишньому рівні. При цьому сценарії щорічні показники зростання можуть повністю компенсувати шок. Аналітики вказують, що цей сценарій може зараз здаватися занадто оптимістичним, але саме його вони вважають найбільш імовірним.

Коронавірус і світова рецесія: три сценарії від Boston Consulting Group

U-подібний сценарій передбачає тривалий шок: економіка повернеться до зростання, але буде певний безповоротний спад виробництва. Такий сценарій вважається можливим, але поки для нього недостатньо підстав.

Коронавірус і світова рецесія: три сценарії від Boston Consulting Group

L-подібний. При цьому сценарії Covid-19 завдає істотної шкоди структурі економіки, тобто ламає щось на стороні пропозиції - ринок праці, можливість накопичення капіталу або продуктивність. Це найбільш песимістичний сценарій, який авторам статті важко уявити. Рано чи пізно епідемія закінчиться, відзначають вони.

Коронавірус і світова рецесія: три сценарії від Boston Consulting Group

Читайте також: Криза торкнеться кожного - пора на роботу. 10 думок бізнесу про продовження карантину.

Елена Деревянко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Партнерский проект"Новая нормальность" и как в ней дальше жить