RU

Кінець газового рабства. Сім фактів про відкритий ринок газу для населення

03.08.2020, 15:00
Кінець газового рабства. Сім фактів про відкритий ринок газу для населення - Фото
Иллюстративное фото: pixabay.com

1 серпня в Україні почав працювати ринок газу для населення. Це означає, що держава ввела принципово новий підхід до продажу газу для домогосподарств, а самі українці - можуть вільно міняти газового постачальника.

Довгі роки ціни на газ в Україні регулював Кабінет міністрів через НАК Нафтогаз України. Спочатку компанія продавала газ так званим облгаззбутам, які потім постачали паливо з націнкою домогосподарствам і промисловим споживачам.

Але в жовтні 2015 року в Україні відбувся перший етап газової реформи, внаслідок чого держава відмовилася від регулювання цін на газ для промисловості. Ще одна особливість реформи - поділ облгаззбутів на операторів газових мереж і так звані газзбути, яким перейшла естафета монопольно постачати газ населенню.

Формула визначення ціни на газ для домогосподарств змінювалася неодноразово. Останню Кабмін ввів в січні 2020 року. Нею уряд фактично прив'язав ціни на газ для українців до спотових котирувань на нідерландському хабі TTF.

За основу бралася середня арифметична вартість палива на хабі за 22 календарних дня, до якої потім додавалася ціна транспортування. На підставі урядової формули Нафтогаз вираховував ціни на газ для "збутів", а далі до неї додавалась ще 2,5% націнка за поставку.

Ця складна схема державної підтримки діяла ще донедавна. З 1 серпня ціни на газ для населення, як і з 2015 року для промисловості, визначає ринок. Газові постачальники тепер самі вправі вирішувати, за скільки продавати газ споживачеві, а Нафтогаз - більше не повинен продавати газ населенню через газзбути.

Справедливу конкуренцію на ринку повинен контролювати Антимонопольний комітет України (АМКУ). За тим, наскільки сумлінно постачальники газу і облгази виконують свої ліцензійні умови, буде стежити Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Навіщо взагалі було щось змінювати? 

Де-факто, український ринок газу для домогосподарств не конкурентний з великою часткою однієї групи компаній РГК Дмитра Фірташа. І змінити ситуацію без скасування "пільгових" цін для населения неможливо, кажуть газові трейдери.

Згідно з даними Нацкомісії по тарифам, в 2019 році населенню постачало газ всього 37 компаній, близько 20 із них - газзбути, які входять в структуру власності групи Фірташа.

Низька конкуренція позбавляє споживачів багатьох ринкових переваг, а іноді - навіть грає з ними злий жарт. Один з яскраво виражених прикладів - до нарахування населенню зайвих кубометрів газу в якості "температурних коефіцієнтів" через афілійовані облгази.

Ці коефіцієнти газзбути нібито використовують, щоб компенсувати свої втрати при поставках газу в зимовий період. За їхньою версією, газ в трубопроводі при низькій температурі стискається настільки, що споживач в результаті використовує більше, ніж фіксує лічильник.

Однак з цією практикою згодні далеко не всі, в тому числі і самі споживачі. Наприклад, НКРЕКП, Кабмін і АМКУ неодноразово називали такі дії незаконними. В 2019 році за "температурні коефіцієнти" комітет оштрафував газзбути на 278 млн грн. 

На сьогодні питання застосування до побутових споживачів газу "температурних коефіцієнтів" розглядає Верховний Суд. 

Нафтогаз тепер може безпосередньо продавати газ на потреби населення.

До 1 серпня Нафтогаз, в рамках покладених на нього обов'язків Кабміном, повинен був продавати газ збуту на потреби населення. Останні виступали гарантом безперебійних поставок газу домогосподарствам в кожній області України.

Але цей обов'язок було скасовано. Чи означає це, що населення може залишитися без газу? Навряд чи. Нафтогаз запевняє, що з 1 серпня зміни в звичних торгах будуть мінімальними: продавати газ обіцяють всім, хто продає газ населенню і звернувся в компанію, але вже на "комерційних умовах". Зокрема, НАК пропонує всім постачальникам як річні так і місячні контракти з можливістю купувати газ за фіксованою ціною і оплаті частинами.

У разі екстрених ситуацій, наприклад, якщо газзбут стане банкрутом або втратить ліцензію, його споживачів підхопить так званий Постачальник останньої надії (ПОН). Його роль, як мінімум, до 2023 року буде виконувати Нафтогаз.

ПОН - не є постійним постачальник. Він буде поставляти газ споживачеві до 60 календарних днів - самен за цей час клієнт має знайти для себе нового постачальника. Ціни на газ ПОН буде переглядати щомісяця відповідно до затвердженої урядом формули і нульовою націнкою. У липні ціна на газ від ПОН становила 2711 грн за тисячу кубометрів.

Що значить для споживача кінець монополії газзбутів?

Переваги конкуренції найкраще демонструє ринок для промислових споживачів, де працює близько 700 постачальників газу. Цей сегмент ринку з 2015 року працює без державного регулювання - за споживача тут конкурують як малі, так і великі газові трейдери, на кшталт Нафтогазу, Єгаза і інших компаній.

За даними газового трейдера ETG, на сьогодні ємність газового ринку для населення - 8 млрд кубометрів на рік. Цей пиріг ділять між собою 12,5 млн споживачів, частина з яких готові змінити постачальника вже в найближчий опалювальний сезон.

До зими, за оцінкою гравців ринку, частка споживачів, змінивших газового постачальника може бути в межах від 5 до 10%, але вже через 3-5 років, коли ринок стане більш конкурентним і сервісним, ця цифра виросте до 30%. Вже сьогодні нові постачальники отримують сотні заявок на приєднання від споживачів.

Скільки конкретно постачальників газу для населення з'явиться з 1 серпня, поки невідомо. Очікується, що вже до найближчої зими на ринок можуть вийти від п'яти до семи нових гравців, які створять конкуренцію вже звичним для українців газзбутів. Але поки що офіційно про плани збільшити частку присутності на ринку оголосили тільки Нафтогаз, Єгаз, ДТЕК і ETG. Сумарно поставляти газ населенню готові близько 50 компаній, говорять в Нафтогазі.

Що це дасть споживачеві?

У перспективі активна конкуренція відкриє для населення безліч можливостей, яких він був позбавлений ще при старій моделі газового ринку. Домогосподарства, наприклад, зможуть обирати для себе постачальників зі зручним сервісом, вигідними пропозиціями або брати участь в акціях на зразок тих,  що роблять провайдери інтернет-послуг і мобільні оператори.

Які пропозиції для населення готують постачальники газу?

Постачальники почали готуватися до запуску нового ринку завчасно. Часу для створення нових пропозицій у них було достатньо: Кабмін переносив дату запуску ринку для населення п'ять разів, два з яких тільки в цьому році: з 1 травня до 1 липня, а потім - і до 1 серпня.

Наприклад, ETG і ДТЕК планують робити ставку на сервіс і цифровізацію взаємин зі споживачем, пропонувати клієнтам можливість купувати газ оптом або за фіксованою ціною на місяць або квартал.

Нафтогаз же, як найбільший добувач газу в країні, планує робити ставку не тільки на сервіс, але і на ціни. Ймовірно, саме він стане ціновим індикатором, на якого будуть рівнятися всі інші постачальники.

Хочу змінити газового постачальника, як це зробити?

Ще донедавна змінити газового постачальника в Україні було дуже складно. На це йшло від 20 до 150 дній при умові, що у споживача відсутня заборгованість за спожитий газ. В іншому випадку - в першу чергу він мав сплатити всі борги і тільки потім - йти до іншого постачальника.

Фактично складна бюрократія тільки ускладнювала процес зміни газового провайдера. За даними Нафтогазу, з 2015 року, коли вперше в Україні з'явилася можливість міняти газового постачальника, станом на липень 2020 року від газсбутів пішло всього 300 чоловік.

Але з липня ситуація змінилася. У червні НКРЕКП спростила вимоги, щоб змінити газового провайдера для домогосподарств. 

З 1 липня, щоб відмовитись від чинного постачальника газу, споживач має подати майбутньому трейдеру всього декілька документів: заяву на приєднання, паспорт, ідентифікаційний податковий номер, останню платіжку за газ і свідоцтво про право власності на житло або довіреність.

Все інше зробить новий постачальник і перехід відбудеться автоматично.

А що буде з цінами на газ?

У перспективі ціна газ для населення буде змінюватися в залежності від попиту і пропозиції. Традиційно взимку попит зростає, через що тарифи на газ йдуть вгору пропорційно зростанню споживання. Але вже влітку, коли попит мінімальний - ціни знову відкочуються назад.

Побічно про потенційне зростання цін в найближчому майбутньому говорять останні дані Нафтогазу. У липні, згідно з розрахунками компанії, один кубометр газу для населення подорожчав на 7% в порівнянні з червнем, до 2,3 грн (без вартості доставки і націнки постачальника).

Це перше підвищення цін на газ в Україні, після 51% падіння з початку року. Проте говорити про різке зростання ціни не варто. Цей сценарій Україні не загрожує, як мінімум, через рекордні 21 млрд кубічних метрів газу, накопичених в підземних сховищах. До жовтня накопичений об’єм може сягнути 26 млрд кубів. 

Цих запасів, за даними Нафтогазу, досить, щоб зберегти ціни на газ в країні на відносно низькому рівні навіть в розпал опалювального сезону. Різниця у вартості в порівнянні з попереднім зимовим сезоном, за прогнозами компанії, може скласти від "мінус" 20 до "мінус" 30%.

 

Даний матеріал підготовлений в рамках партнерського проекту ProГаз, за підтримки Федерації роботодавців нафтогазової галузі

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини