RU

Кабмін підписав меморандум із виробниками "зеленої" енергії, але не з усіма

11.06.2020, 11:01
Кабмін підписав меморандум із виробниками
Фото: прес-служба Кабміну

Кабінет міністрів України 10 червня підписав "Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики". Про це повідомляє прес-служба Кабміну.

Документ підписали прем'єр-міністр Денис Шмигаль, в. о. міністра енергетики Ольга Буславець, представники Європейсько-українського енергетичного агентства (ЄУЕА) і Української вітроенергетичної асоціації (УВА).

Згідно з меморандумом, виробники ВДЕ приймають умови:

1) добровільної реструктуризації "зелених" тарифів, що передбачають їхнє зменшення. Зокрема, для сонячних електростанцій зменшення тарифів передбачене на 15%, для вітрових - на 7,5%;

2) обмеження термінів введення в експлуатацію нових об'єктів за "зеленим" тарифом. Так, з 1 серпня поточного року, нові сонячні електростанції потужністю більше 1 МВт зможуть бути введені в експлуатацію з отриманням державної підтримки тільки шляхом участі в аукціонах.

Крім того, для виробників ВДЕ посилюється відповідальність за незбалансоване виробництво електроенергії.

Зі свого боку уряд зобов'язується:

1) приймати всі заходи для забезпечення своєчасної поточної оплати ДП "Гарантований покупець" та погашення наявної заборгованості перед виробникам ВДЕ, які прийняли умови реструктуризації;

2) визначити і затвердити річні квоти підтримки "зеленої" енергетики і забезпечити проведення аукціонів із розподілу таких квот.

"Ми за те, щоб будувалася зелена енергетика і з часом така енергія була більше поширена, як найбільш чиста. Але нам важливо, скільки вона буде коштувати. Якщо ціна електроенергії, виробленої на нових СЕС, буде визначатися вже на аукціонах, не буде високого тарифу", - пояснив Шмигаль.

Він також сподівається, що до перших двох асоціацій "зеленої" енергетики приєднаються інші інвестори і виробники.

При цьому, за словами голови правління УВЕА Андрія Конеченкова, підписувати меморандум поки відмовилася Українська асоціація відновлювальної енергетики (УАВЕ), яка брала участь у переговорах, пише Інтерфакс-Україна. Там не згодні з позицією уряду, яка стосується подальшого розвитку сонячної енергетики, зокрема, припинення діючої системи підтримки СЕС у вигляді "зелених" тарифів вже з 31 липня.

Конеченков зазначив, що Шмигаль запропонував УАВЕ ще добу, щоб поговорити з членами асоціації.

"Я звернувся до прем'єра з пропозицією піти назустріч сонячній генерації, але він, а також присутні на переговорах депутати від енергокомітету Ради сказали, що це максимум, про що вдалося домовитися з більшістю депутатського корпусу та профільними міністерствами, саме на такий варіант меморандуму", - сказав Конеченков. При цьому Конеченков вважає, що зупинки "сонячних" проектів у зв'язку з припиненням дії "зелених" тарифів не буде, оскільки всі "підуть на зелені аукціони".

Він також уточнив, що, згідно з меморандумом, вітрогенерація зможе закінчити проекти за зеленим тарифом до кінця 2022 року, але для введених у 2020 році ВЕС передбачається додатково мінус 2,5% "зеленого" тарифу.

Глава правління УВЕА уточнив, що для фермерських і домашніх електростанцій "ніяких скорочень не буде", для станцій до 1 МВт - мінус 10% зеленого тарифу".

Що стосується боргів за вироблену ВДЕ електроенергію, за словами Конеченкова, меморандум передбачає погашення 40% заборгованості цього року і щоквартально по 15% наступного.

"Стабільні платежі за новими тарифами почнуться після прийняття закону на основі меморандуму, для забезпечення чого планується прийняття нормативних змін на ринку", - додав Конеченков.

Анастасия Красенец
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини