RU

Кабмін може продовжити обов'язок Енергоатому продавати 50% своєї електроенергії за 1 коп

15.12.2020, 12:37
Кабмін може продовжити обов'язок Енергоатому продавати 50% своєї електроенергії за 1 коп - Фото
Фото: пресслужба Енергоатому

Кабінет міністрів може продовжити режим спеціальних обов'язків (Public service obligation, PSO) на оптовому ринку електричної енергії для держкомпанії НАЕК Енергоатом. Підприємство можуть зобов'язати продавати протягом 2021 року 50% своєї електроенергії ДП Гарантований покупець за 1-15 копійок за кВт-год. Про це йдеться в листі в.о. президента Енергоатом Петра Котіна до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, яке є в розпорядженні LIGA.net.

У документі стверджується, що цей варіант моделі PSO нібито порушує українське законодавство та указ президента Володимира Зеленського №405 "Про стабілізацію ситуації в енергетичній галузі та розвитку ядерної енергетики".

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Facebook: головні бізнес новини

Також в Енергоатомі зазначають, що продовження PSO в такому вигляді призведе до таких наслідків:

  • фінансового дефіциту компанії розміром 18-23 млрд грн;
  • посилить кризу неплатежів на ринку електроенергії і збільшить до понад 25 млрд грн борг Енергоатому перед підрядниками;
  • не дозволить Енергоатому виконувати свої міжнародні зобов'язання перед Bank of America, Westonghouse (стосується постачання ядерного палива) і Holtec International (будівництво кількох черг у Чорнобильській зоні сховища переробленого ядерного палива);
  • зірве фінансування Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) і Європейським товариством атомної енергії програми підвищення безпеки енергоблоків на атомних електростанціях;
  • зірве інвестиційні програми Енергоатому;
  • збільшить тінізацію ринку електроенергії.

Водночас в Енергоатомі запропонували свої варіанти PSO, які на думку Котіна, можуть забезпечити беззбитковість компанії і виконати соціальний обов'язок перед населенням.

Зокрема, Котін запропонував Кабміну затвердити механізм погашення боргу старої моделі ринку (близько 30 млрд грн) і/або дозволити Енергоатому продавати 100% своєї електроенергії за ринковою ціною, або підняти фіксовану вартість атомної електроенергії для Гарантованого покупця до 35 копійок за кВт-год.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

  • Енергоатом – найбільший виробник електроенергії в країні і оператор чотирьох діючих в Україні атомних електростанцій. Він виробляє понад 50% електроенергії. За дев'ять місяців 2020 року Енергоатом отримав 5,3 млрд грн збитку, говориться у фінансовій звітності компанії.
  • В рамках діючої моделі PSO Енергоатом повинен продавати 50% своєї електроенергії ДП Гарантований покупець за 1 копійку за кВт-год. Далі ця електроенергія перепродується постачальникам електрики для населення. Так, держава стримує ціни на електроенергію для домогосподарств. Цей варіант PSO повинен закінчитися 31 грудня 2020 року.
  • Енергоатом сподівався, що з 2021 року в Україні запрацює так звана фінансова модель PSO, яка дозволить компанії продавати 100% своєї електроенергії на ринкових умовах і скасує пільгові ціни на електрику для населення.
  • 26 листопада новопризначений в.о. міністра енергетики Юрій Бойко анонсував підвищення цін на електроенергію для населення. Деталі він пообіцяв пізніше.

Богдан Заика
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини