RU

Кабмін має зупинити відкат реформи держзакупівель - Transparency International

22.06.2020, 17:54
Кабмін має зупинити відкат реформи держзакупівель - Transparency International - Фото
Денис Шмигаль на засіданні Кабміну (Фото: прес-служба КМУ)

Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства на чолі з Ігорем Петрашком хоче відкотити реформу держзакупівель і порушити головний принцип системи Prozorro - рівні правила гри. Про це сказано у заяві Transparency International Ukraine та ряду громадських організацій.

У заяві наголошується, що Мінекономіки планує ввести нецінової критерій локалізації у закупівлях машинобудування. Таким чином виробники, які підтвердили свою "національність", будуть отримувати переваги на тендерах, заявляють громадські організації. Відповідний проект постанови вже опубліковано на сайті Мінекономіки.

Уряд закликають не підтримувати цей проект, оскільки "він суперечить чинному законодавству і міжнародним зобов'язанням України, а також містить корупційні ризики". "Закликаємо Кабмін не допустити прийняття зазначеної постанови та зосередитися на інших шляхах підтримки національних виробників", - сказано в заяві.

У ТІ пояснили, що прийняття запропонованої постанови буде перевищенням повноважень Кабінету міністрів. Адже терміни "локалізація виробництва", "суб'єкт господарювання сфери машинобудування" та "техніка машинобудування" відсутні в Законі "Про державні закупівлі", а всі зміни сфери мають регулюватися цим законом.

Крім того, наголошується, що впровадження локалізації негативно позначиться на конкуренції і призведе до подорожчання закупівель.

"Якщо на тендері будуть пропонувати іноземний товар, дешевше за вітчизняний, переможцем стане продукт із національною локалізацією. Переплата буде досягати до 30%, а питання якості відійде на другий план, заявляють громадські діячі.

Також у Трансперенсі Інтернешнл  заявляють, що ця ініціатива порушує міжнародні зобов'язання, які Україна взяла в рамках Угоди про асоціацію з ЄС та Угоди про Державні закупівлі в рамках СОТ.

Крім того, непрозорий механізм підтвердження ступеня локалізації може стати корупційним ризиком.

"Щоб збільшити шанс стати переможцем тендеру, виробник повинен надати до Мінекономрозвитку певний перелік документів. Саме міністерство буде розраховувати і підтверджувати ступінь локалізації. Однак інформація, яку подає заявник, не підлягає розголошенню, заявляють представники громадськості.

  • У 2017 році Мінекономрозвитку виступало проти законопроекту "Купуй українське - плати українцям", який теж пропонував ввести неціновий критерій локалізації в публічні закупівлі.
  • 16 червня міністр економіки Ігор Петрашко заявив, що ініціює введення критерію локалізації при проведенні державних закупівель через платформу Prozorro.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Елена Деревянко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини