RU

Герус розповів, що потрібно зробити із "зеленим" тарифом, щоб держава не мала боргів

13.10.2020, 14:40
Герус розповів, що потрібно зробити із
Андрій Герус (Фото: пресслужба Кабміну)

Через девальвацію гривні скорочення в Україні "зеленого" тарифу в серпні 2020 року виявилося безрезультатним. Про це заявив глава енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус в інтерв'ю LIGA.net.

"Наш "зелений" тариф зафіксований в євро, через що в разі девальвації гривні він стає ще більш непідйомним. Нагадаю, що євро за останні три місяці щодо гривні подорожчало з 27 до 33 грн. Фактично, те урізання, яке ми зробили – його вже немає. Гривня девальвувала більше, ніж сума, на яку ми урізали "зелений" тариф", – сказав Герус.

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Facebook: головні бізнес новини

На думку депутата, прийнятий у липні закон не вирішив проблему, тому що він припускав м'яке урізання тарифу і приймався "щоб не було арбітражів".

При цьому, як стверджує Герус, саме "завищений зелений тариф" став справжньою причиною сьогоднішніх багатомільярдних боргів на ринку електроенергії.

Він зазначив, що ще в 2018 році в Україні було 2,13 ГВт "зелених" потужностей, тоді як до липня 2020 року їхня встановлена ​​потужність зросла на 220% – до 7,18 ГВт.

"Це розірвало фінансовий баланс ринку і борги, як результат моделі ринку електроенергії, сніжним комом обрушилися на Енергоатом, Гарантованого покупця і Укренерго", – додав він.

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес у Telegram: тільки важливе

На думку депутата, навіть якщо держава погасить цього року всі борги на енергоринку, наступної весни в країні знову зросте виробництво електроенергії на СЕС і "знову виникнуть борги".

"Коли в березні наступного року знову зросте виробництво на СЕС, у нас знову виникнуть борги і знову доведеться шукати вихід із ситуації", – додав він.

Щоб запобігти цьому сценарію Герус пропонує залишити одну частину "зеленого" тарифу в євро, а іншу – зафіксувати в гривні.

Так, на його думку, "валютні кредити і далі будуть захеджовані, а акціонери (поновлюваних джерел енергії, ПДЕ) отримуватимуть гривневий прибуток, як і весь бізнес в Україні".

Читайте також повне інтерв'ю: Війна проти ДТЕК, дзвінок Коломойського і дорогий зелений тариф. Інтерв'ю з Андрієм Герусом

  • За оцінкою Гарантованого покупця, борг ДП на 2 жовтня за "зеленим" тарифом досяг 22,4 млрд грн. Ще 6,9 млрд грн держкомпанія заборгувала Енергоатому і Укргідроенерго. Головним джерелом дефіциту коштів Гарантований покупець називає держкомпанію Укренерго, яка повинна покривати за рахунок тарифу на передачу електроенергії його грошовий дефіцит.
  • За прогнозами Гарантованого покупця, до кінця 2020 року дефіцит коштів держкомпанії для компенсації "зеленого" тарифу складе 18,8 млрд грн.
  • Як заявила в.о. міністра енергетики Ольга Буславець, на травень 2020 грошовий дефіцит на ринку електроенергії – більше 50 млрд грн.

Підписуйтесь на розсилки LIGA.net – тільки головне у вашій пошті

Богдан Заика
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини