RU

Газпром приховав поставки газу на окупований Донбас

16.06.2020, 13:12
Газпром приховав поставки газу на окупований Донбас - Фото
Газпром (Фото: depositphotos.com)

Російський Газпром вперше припинив розкривати в своїй звітності обсяги поставок газу в окуповану частину Донецької і Луганської областей як поставки в Україну. Це випливає зі звіту монополії за перший квартал по РСБО, пише КоммерсантЪ.

У січні-березні обсяг поставок в Україну виявився рівним нулю - до сих пір Газпром завжди розкривав дані по окупованій території саме в цій графі, відповідно до офіційної позиції РФ, яка визнає ОРДЛО частиною України.

Згідно колишній логіці Газпрому, платити за цей газ повинен був Нафтогаз  як єдина українська компанія, з якою у монополії був контракт, що діяв до кінця 2019 року.

У Газпромі повідомили, що перестали розкривати обсяги поставок на окупований Донбас через відсутність контракту з Нафтогазом, відмовившись від подальших коментарів.

ОРДЛО забезпечуються російським газом з лютого 2015 року. Всього на окуповану територію було поставлено близько 12 млрд кубометрів газу, в тому числі 2,75 млрд кубометрів - в 2019 році. Вартість цього газу, виходячи з середньої ціни імпорту газу в Україну в 2015-2019 роках, становить $2,91 млрд.

Як зазначає видання, російський газ, безумовно, як і раніше поставляється на східну Україну, але тепер Газпрому довелося знайти нову юридичну схему для цього. Виданню не вдалося з'ясувати, як вона в точності виглядає, але можливі два варіанти.

У першому випадку поставки можуть бути організовані через компанію-посередника, яка не боїться потрапити під санкції через роботу з невизнаними республіками. Співрозмовники видання вважають найбільш імовірним можливим посередником структуру Газ-Альянс Сергія Курченка, який активно займався торгівлею нафтопродуктами і вугіллям на окупованому Донбасі. Однак в такому випадку компанія-посередник повинна була отримати дозвіл на експорт газу (за законом це може робити тільки Газпром), що видається малоймовірним.

Згідно з іншим варіантом, поставки можуть бути класифіковані як газ, що йде на технологічні потреби газотранспортної системи (ГТС), оператором якої є Газпром. Витрата газу за цією статтею в рамках всієї ГТС досить велика: в 2019 році вона склала 38 млрд кубометрів, в 2019 році - 40,14 млрд кубометрів. Потреби ОРДЛО складуть всього 6-7% від цих обсягів і будуть малопомітні на тлі річних коливань.

  • Нафтогаз не купує газ у Газпрому з 2015 року. 30 грудня Україна і РФ домовилися продовжити транзит газу ще на п'ять років. Підписано дві угоди. Очікувана виручка від контракту - більше $7 млрд.


Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Ольга Коптева
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини