Фінансові розслідування (форензік) в агробізнесі p

05.09.2018, 09:00
Фінансові розслідування (форензік) в агробізнесі - Фото
Агро

Фінансові розслідування виявляють схеми витоку грошей і ресурсів компанії для того, щоб зупинити подібні дії і не допустити їх надалі

На правах реклами

Ця стаття базується на практичному досвіді консультантів компанії Оттен Консалтинг, які багаторазово проводили фінансові розслідування для клієнтів у різних сферах діяльності, включаючи агробізнес.

Фінансові розслідування в бізнесі - це завжди складні завдання з індивідуальним рішенням і непередбачуваним результатом. Схеми і тригери можуть бути схожі, схожі зони ризику в процесах і також велике значення має психологічний фактор. Наявність підозр щодо співробітників не завжди означає факт шахрайства. А якщо шахрайство і відбулось, то головне - зробити все можливе, щоб воно не повторилось і що зробити, щоб мінімізувати збиток для компанії.

Шахрайство з фінансами можливо в будь-якому бізнесі. Агросектор не виняток, і як показує практика - в Україні це галузь, в якій шахрайство швидше норма ніж виключення. Рідкий випадок, коли агрофірма не постраждала від винесеного зі складу зерна, проданого якісного зерна під виглядом зерновідходів, або списання неіснуючих хімікатів. Тому питання тільки в розмірах шахрайства.

Як запобігти шахрайству?
Налагодити систему внутрішнього контролю, вибудувати бізнес-процеси і не маловажно, щоб саме власник регулярно контролював свій бізнес. Більш прибутковими зазвичай є компанії, у яких власник сам очолює бізнес. Але якщо це не можливо, то необхідно звернутися до консультантів, які регулярно перевірятимуть фінансові дані компанії.

Цікаво, що навіть одне впровадження бюджетування може допомогти знизити ризики шахрайства в компанії. В нашій практиці був випадок, коли при впровадженні системи бюджетування в одну агрокомпанію, з боку начальника ремонтних майстерень був дуже активний супротив. Він знаходив масу аргументів, чому неможливо скласти план ремонтів і кошторис витрат на капітальний та поточні ремонти. Така реакція послужила підставою для проведення більш детальної перевірки фактів ремонтів, постачальників і цін на запчастини та виявлення факту шахрайства. Коли техніка стоїть в полі і затримує с/г роботи, завжди простіше завищити ціну через терміновість. У такі моменти рішення приймаються імпульсивно і вимушено, тому обходяться дорого.

Що повинно насторожити?
Не дотримання встановлених правил, невідповідність фінансової звітності даним обліку, завищені ціни на матеріали і сировину в порівнянні з ринком, занижені ціни на продукцію, ненадійні постачальники або покупці - все це зони ризику.

У агрокомпаніях ситуація ускладнюється тим, що ціни на зерно значно коливаються, і необхідно мати статистику для порівняння ціни продажів, наприклад, на пшеницю 1-го класу або 6-го. Ціни на покупку засобів захисту, та й саме внесення (або не внесення) також складно відстежити, особливо не фахівцеві. Тому моніторинг цін повинен бути постійним, а співробітники повинні знати, що їх можуть перевірити в будь-який момент.

Що робити якщо сталося?

Фінансові розслідування виявляють (або не виявляють) схеми витоку грошей і ресурсів компанії для того, щоб зупинити подібні дії і не допустити їх надалі.


Дуже рідко справа доходить до слідчих дій і кримінальних проваджень, адже крім необхідності зібрати докази, оплачувати юристів при мінімальних шансах повернути хоч щось вкрадене, також страждає репутація самої компанії, що може коштувати навіть втрати бізнесу.

Для чого ж тоді все це? І де справедливість? Із власної практики можемо сказати, що будь-які схеми шахрайства були можливими за певної частки байдужості, нестачі часу і потурання з боку власників бізнесу. Наприклад, на одному з перевірених підприємств після перевірки представник власника сказав: «Ми довіряли, тому перевірки були дуже формальними». В іншій компанії була озвучена фраза: «На мені кілька країн, і українська компанія не настільки велика, щоб приділяти їй багато уваги». Кожен робить свій вибір і розставляє пріоритети.

Важливо зрозуміти що сталося, не допустити такого ж в майбутньому і налагодити контроль самостійно або за допомогою професійних консультантів.

Автор: Наталія Шевченко, Фінансовий директор ТОВ «Оттен Консалтинг»

Станислав Погорилов
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Тест. Хорошо ли вы знаете политическую кухню Одессы?