RU

Електрон: за п'ять років - в інноваційні лідери p

24.09.2017, 10:00
Електрон: за п'ять років - в   інноваційні лідери - Фото
e18c734219b5052b2fbdf934d81f58f6.jpg

На правах реклами

Понад піввіку як своє головне професійне свято працівники концерну "Електрон" відзначали у жовтні, у День працівників радіо, телебачення та зв'язку як підприємство, головним напрямом діяльності якого завжди була радіоелектроніка та телевізійна техніка, де воно було визнаним лідером. Але уже п’ять років поспіль електронівці мають поважний привід святкувати й у вересні, вже двічі на рік - з моменту запуску сучасних машинобудівних заводів, що виготовляють трамваї, тролейбуси і міські автобуси, комунальні машини, швидкі допомоги. А справжнім інноваційним проривом в майбутнє міського транспорту став перший український електробус «Електрон».

Сьогодні, в день професійного свята машинобудівників - наше інтерв`ю з президентом концерну «Електрон», Заслуженим економістом України Юрієм Бубесом.

- Юріє Григоровичу, як сталось так, що відомий виробник телевізорів та військової радіоелектроніки п’ять років тому раптом кардинально змінив профіль діяльності?

- Насправді власне машинобудуванням «Електрон» почав займатись набагато раніше. В цьому, правда, присутній певний збіг обставин. В 1996 році - я тоді був ще заступником керівника концерну, - під час нашого перебування в Німеччині ми познайомилися з керівництвом фірми «Webasto», яка виробляла опалювальні системи для автомобілів. Слово за слово – і ми домовилися створити з ними спільне підприємство. Так народилось спільне підприємство «Сферос-Електрон», виробник кліматичних систем для автотранспорту.

А ідея взятись за міський транспорт виникла в 2011 році, коли на одній з нарад в мерії Львова ми взнали про його незадовільний стан і в місті, і в Україні. Подумалось – а чом би й ні?! У Львові давні традиції в машинобуванні, у нас є кваліфіковані інженерні та робітничі кадри, площі та ресурси. І цей проект ми почали в 2012 році. В рекордні терміни – всього за рік!- практично з нуля створили і обладнали нові заводи, спроектували і виготовили свій перший трамвай.

Електрон: за п'ять років - в   інноваційні лідери

- Це було чисто складальне виробництво?

- В тому й справа, що ні. Це повномасштабне виробництво – починаючи від проектування, порізки та зварювання металу до готового виробу. Вже маючи досвід роботи з іноземними партнерами, здобутий на Сферос-Електроні», ми одразу ж заклали високі вимоги до продукції на рівні європейських стандартів. Ми не хотіли виходити на ринок із продукцією, виготовленою за старими технологіями. Тому створили власні, технологічно нові продукти, причому дійсно європейського рівня. Технології та технічні рішення (серед них кілька чисто львівських «ноу-хау»), що застосовані у виробництві, вищі навіть за деякі зарубіжні.

Електрон: за п'ять років - в   інноваційні лідери

- Але загальновідомо, що головною проблемою машинобудування України є застарілі основні виробничі фонди, не здатні забезпечити виготовлення компонентів за європейськими вимогами…

- Створюючи нові виробничі потужності, ми оснащуємо їх його новим, сучасним обладнанням. Ми реконструювали і розбудували цехи, створили нові технологічні дільниці де встановлені лазерні порізки металу, різного типу верстати з ЧПК, зварювальне устаткування, роботи та напівавтомати, випробувальні стенди, нові фарбувальні камери та багато іншого устаткування.

І з самого початку ми ставили перед собою завдання максимально локалізувати виробництво, що зменшить собівартість продукції і щоб вона була конкурентоздатною.

Електрон: за п'ять років - в   інноваційні лідери

- Мабуть, була проблема в пошуку надійних партнерів, які дозволять провести прискорену локалізацію виробництва продукції?

- На початках, звісно, проблема була. Та в першу чергу ми покладались на власні виробничі потужності. Спочатку одне, а потім в рамках внутрішньої кооперації на забезпечення випуску кінцевих продуктів запрацювало 5 підприємств, що входять до складу концерну.

Це, насамперед, сам завод «Електронтранс», на якому ми почали самі виготовляти привідні та опорні візки трамваїв поліпшеної і посиленої конструкції – німецькі, на жаль, не витримують експлуатації на наших далеких від ідеалу коліях. Тут же виготовляємо і поворотно-зчіпні пристрої, двері вагонів та інші вузли.

Заводом «Електронпобутприлад» виготовляються нові електродвигуни для дверей та сучасні системи мащення реборд коліс вагонів, де замість рідкого мастила використовується композитний твердозмащувальний стержень, що подовжує строк служби коліс трамваю та рейкового полотна, знижує шум.

Електрон: за п'ять років - в   інноваційні лідери

Телевізійний завод «Електрон» сьогодні став ІТ-підприємством - тут розробляються та виготовляються власні електронні САN-системи управління, контролю та діагностики для трамваїв, тролейбусів та електробуса.

Кондиціонери, підігрівачі та опалювачі виготовляє «Сферос-Електрон». На цьому заводі постійно вдосконалюються сучасні виробничі лінії з виробництва продукції різних типів: сучасні дизельні підігрівачі, що відповідають стандартам ЄВРО-6 та, ЄВРО-7, підігрівач для автобусів із гібридним або електричним двигуном, електричні та повітряні підігрівачі для трамваїв та електробусів.

А пластмасові деталі для транспорту виготовляє завод «Полімер-Електрон».

Звісно, ми також шукаємо й вітчизняних партнерів - нині це близько двохсот українських підприємств. Тому, порівняно із зарубіжними аналогами, наш транспорт чи не удвічі дешевший. Фінансово-лізингова компанія «Електрон-лізинг» з 1997 року працює на ринку України та з різними кредитними установами, що дає можливість перекривати дефіцит державного фінансування в рекальний сектор економіки

Електрон: за п'ять років - в   інноваційні лідери

- Ви зараз, здається, працюєте в основному на внутрішній ринок. А як щодо зовнішніх?

- На жаль, більшість наших міст, поки що фінансово неспроможні закуповувати у достатній кількості новий електротранспорт. Наприклад, найсучасніші трамваї поки що має лише Львів та Київ. Нині більшості місцевих муніципалітетів без допомоги держави самостійно вирішувати ці питання оновлення парків транспорту надзвичайно складно. Проте можливість розвивати електротранспорт нині є в таких містах як Харків, Дніпро, Одеса, Житомир та інших.

Тому ми зацікавлені в експорті, зокрема в Європу. Та перешкодою на разі є сертифікація продукції. Наша продукція має український сертифікат, а за своїми характеристиками сповна відповідає вимогам ЄС. Однак, на жаль, наші сертифікати не визнаються в Європі. Тут свою роботу мають зробити наші державні інституції, як зрештою і розробку засад національної промполітики, де основою повинні стати розвиток внутрішнього виробництва, державні галузеві програми розвитку промисловості, захист внутрішнього ринку від недобросовісної конкуренції.

Електрон: за п'ять років - в   інноваційні лідери

- На завершення розмови, щоб ви хотіли сказати колегам в день їх свята.

- Ніколи не опускати руки і наполегливо працювати. Повірте, в Україні є потенціал та можливості, досвідченні кадри і талановита молодь. І при святі бажаю усім працівникам галузі міцного здоров’я, щастя, добробуту, успіхів в роботі і, звісно, миру.

Підписуйтесь на аккаунт LIGA.net у Twitter, Facebook і Google+: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини