RU

Експерт: Янукович і Путін не домовляться щодо газу в Ялті

09.07.2012, 13:24
Експерт: Янукович і Путін не домовляться щодо газу в Ялті - Фото
Фото: ЕРА
Президент України Віктор Янукович і президент РФ Володимир Путін навряд чи домовляться щодо газу під час ялтинської зустрічі. Так вважає директор енергетичних програм центру Номос Михайло Гончар, про що він повідомив у коментарі кореспонденту  ЛІГАБізнесІнформ.

Відповідаючи на питання, чи вдасться президентам домовитися з газового питання, Гончар сказав: "Малоймовірно. Природно, завжди існує певна ступінь ймовірності. Комусь іноді хочеться повторити" подвиги "восьмирічної давності". Гончар нагадав, що в липні 2004 року, також в Ялті, між президентами України та Росії була досягнута домовленість про впровадження на газовому ринку схеми Росукренерго. Гончар підкреслив, що ціною цих домовленостей стала відмова України від членства в НАТО, і був підписаний відповідний указ президента Леоніда Кучми, за яким з військової доктрини було виключено положення про членство в НАТО як кінцевої мети. "Такий відбувся стратегічний розмін: членство в НАТО було розміняти на дешевий газ Туркменістану, який ми до цього отримували безпосередньо, а після цього почали отримувати "по кривій схемі" Росукренерго з усіма витікаючими звідси наслідками, які ми відчуваємо досі." Тому не виключено, що у нинішнього керівництва держави, не надто схильного до аналізу недавньої історії, теж можуть бути ілюзії можливості повторення подібних речей. Але я сподіваюся, що Харків 2010 року (підписання харківських угод, - ред.) чогось навчив ", - сказав він.

Гончар підкреслив, що стратегічні позиції двох країн, України та Росії, в газових взаєминах занадто розходяться. "Поля для компромісу практично немає і не може бути, оскільки російська сторона апріорі не налаштована на досягнення яких-небудь компромісів. Вона налаштована на жорстке проштовхування своїх, по суті, поглинаючих інтересів. В цьому плані сподіватися на те, що Україна, загнавши сама себе завдяки абсолютно бездумному політичному курсу, як внутрішньо-, так і зовнішньополітичного, в ізоляцію і не маючи серйозної підтримки, залишилася один на один з опонентом, який знаходиться в іншій ваговій категорії ", - зазначив Гончар.

За словами експерта, єдине, що залишається робити в ситуації, що склалася, - це "зберігати шкурні інтереси українського олігархату", які полягають в тому, щоб вирішувати газові питання максимально на користь правлячих олігархічних груп, але не ціною здачі газотранспортної системи. "Оскільки це означатиме, що російська сторона отримає золотий ключик від доступу до всіх промислових активів українського олігархату, з усіма витікаючими звідси наслідками не тільки для цих активів, але й для долі політичного керівництва країни, яке просто стане з часом зайвою ланкою у взаєминах режиму в Москві з України, яку в Кремлі розглядають як тимчасово втрачений актив, який зараз намагаються за всяку ціну повернути", - додав він.

У той же час, Гончар підкреслив, що ситуація в самій Україні суттєво змінилася, і це дозволяє сподіватися на те, що зустріч в Ялті буде "черговим шоу, в тому числі і в газових питаннях, без серйозних політичних наслідків". При цьому Гончар не виключив, що будуть проштовхуватися й інші сценарії. Зокрема, за його словами, йдеться про різного роду об'єднавчих ініціативах Росії, які в нафтогазовому секторі полягають в об'єднанні Нафтогазу й Газпрому. "Природно, якщо називати речі своїми іменами, це просто поглинання Газпромом Нафтогазу", - додав він.

Нагадаємо, президент України зараз знаходиться в робочій відпустці в Криму. Під час робочої відпустки у графіку голови держави запланований ряд зустрічей і переговорів, у тому числі з президентом РФ.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини