RU

Економіка вистояла. Економісти проаналізували перехід до адаптивного карантину

01.07.2020, 12:03
Економіка вистояла. Економісти проаналізували перехід до адаптивного карантину - Фото
Фото: David Schwarzenberg/Pixabay

Відмова від жорсткого карантину і перехід до адаптивного був своєчасним і допоміг запобігти глибокій економічній кризі в Україні. Про це йдеться в доповіді "Два місяці адаптивного карантину: чи вдалося побороти епідемію і пожвавити економіку?", опублікованій Центром економічної стратегії (ЦЕС). У доповіді перераховані непрямі індикатори економічної активності і динаміка в деяких секторах за останні два місяці, що підтверджують поступове повернення економіки до сталого розвитку.

Серед непрямих індикаторів ЦЕС виділяє:

Переміщення громадян. Відновлення переміщення громадян почалося з середини травня і на початку червня повернулося на докарантинний рівень. Близько 20% людей все ще не їздять на роботу, але відвідування торгових і розважальних закладів відновилося до докризового рівня, а за продуктами і в аптеки люди почали ходити навіть частіше.

Споживання електроенергії. Зниження споживання електроенергії відбувалося поступово, в рамках сезонних тенденцій і за інерцією охолодження економіки, яке почалося ще в 2019 році. Найбільший спад споживання в посткарантинний період зафіксований у двох секторах: транспорті (мінус 16% у квітні і мінус 27% у травні) і машинобудуванні (мінус 20% і мінус 18% відповідно).

Банківські послуги. Візити до відділень банків почали відновлюватися в травні. Зафіксований стабільний ріст користування онлайн-послугами банків із початку карантину і різкий стрибок користування POS-терміналами в травні (плюс 7%). Гірша ситуація з платежами юридичним особам-підприємцям: у травні продовжився негативний тренд.

Фінансовий ринок. Ажіотажного попиту на валюту не було. Національному банку вдалося зберегти резерви на рівні $25 млрд станом на кінець травня. Компанії та населення продовжують обслуговувати свої кредити. Обсяги проблемної заборгованості зросли, але не суттєво. Ліквідність банківської системи поза загрозою.

Ринок праці. Ситуація не трагічна, не дивлячись на те, що кількість зареєстрованих безробітних на 1 червня 2020 року майже подвоїлася, порівняно з аналогічним періодом минулого року: 511 000 проти 311 000 чоловік. Однак, нові безробітні – це лише 1% від усіх зайнятих в економіці. Кількість вакансій, як у держслужбі зайнятості, так і на сайтах пошуку роботи, становить близько 70% від докарантинного рівня.

Зовнішня торгівля. За квітень рівень імпорту склав 73% від рівня минулого року. Експорт постраждав менше – навіть у проблемному квітні Україна експортувала 94% товарів до показника квітня минулого року.

Держбюджет. Недобір податків і митних платежів компенсувався з інших джерел, зокрема прибутком НБУ. Надходження до місцевих бюджетів і пенсійного фонду постраждали не сильно: у травні доходи від цих виплат були на рівні 95-96% від торішнього рівня.

Тенденції в секторах

Роздрібна торгівля. У квітні економіка втратила приблизно третину докризового товарообігу. Але в травні обсяг роздрібної торгівлі повернувся на докризовий рівень.

Промислове виробництво. Картина нерівномірна: деякі сектори відновлюються надто повільно (кондитерська, одяг, папір, косметика), деякі навпаки - увійшли до стадії зростання (виробництво санітайзерів, поліетилену, масок). В цілому, після введення адаптивного карантину промислове виробництво зросло з 83% рівня 2019 року в квітні до 88% рівня минулого року в травні.

Транспорт. Галузь, яка найбільше постраждала. Серйозні втрати зафіксовані в залізничних перевезеннях і авіації.

  • 18 червня Міністр фінансів Сергій Марченко повідомив, що за попередніми оцінками міністерства падіння економіки, що спостерігалося в квітні-травні, в червні зупинилося.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Анастасия Красенец
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини