RU

"Дипломатичний переворот". Китай створює найбільшу в світі зону вільної торгівлі

13.11.2020, 13:15
Ілюстративне фото (Фото: Роман Пилипей/EPA)

Китай і ще 14 країн збираються в неділю підписати угоду про створення зони вільної торгівлі "Всебічне регіональне економічне партнерство" (Regional Comprehensive Economic Partnership). Це буде найбільша в світі угода про вільну торгівлю, повідомляє Bloomberg.

Крім Китаю угоду підпишуть Бруней, В'єтнам, Індонезія, Камбоджа, Лаос, Малайзія, М'янма, Сінгапур, Таїланд, Філіппіни, Австралія, Нова Зеландія, Південна Корея і Японія. Сумарне населення цих країн – 2,2 млрд осіб, а сукупний ВВП – $26,2 трлн. У рамках угоди повинні діяти знижені торговельні мита.

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Facebook: головні бізнес новини

Міністр торгівлі Малайзії Азмін Алі назвав цю угоду кульмінацією "восьми років переговорів з кров'ю, потом і сльозами".

Країни ВРЕП збираються зміцнити ланцюжки поставок з використанням загальних правил для визначення країни походження. Країни також планують встановити нові правила електронної торгівлі.

"Китай здійснив дипломатичний переворот. У той час як ВРЕП невеликий порівняно з TТП (транстихоокеанське партнерство,  – ред.), він широкий, охоплюючи багато економік і товарів, і це рідкість в наші більш протекціоністські часи", – заявив Шон Роуч, головний економіст S&P Global Ratings щодо Азіатсько-Тихоокеанського регіону.

Ця угода – результат прагнення Китаю до більшої економічної інтеграції з регіоном, на який припадає майже третина світового валового внутрішнього продукту, зазначають в Bloomberg. Таким чином Пекін може поширити економічний вплив на своїх сусідів. Останнього побоюються і деякі члени угоди, зокрема Японія.

Підписання угоди про ВРЕП може негативно вплинути на деякі американські компанії і транснаціональні корпорації. Їх конкурентоспроможність в регіоні може погіршитися. Саме від реакції і можливого повернення США в регіон залежить, яким буде вплив Китаю в регіоні, вважає Вільям Райнш, старший радник Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні.

Транстихоокеанське партнерство – угода 12 країн про створення зони вільної торгівлі. У 2016 році була підписана США, Японією, Новою Зеландією, В'єтнамом, Канадою, Австралією, Малайзією, Перу, Брунеєм, Сінгапуром, Чилі та Мексикою. Договір охоплював 40% світової торгівлі і був найбільшою торговою угодою за останні 20 років. У 2017 році США вийшли з договору.
  • 15 жовтня Bloomberg повідомив, що Китай захопив рекордну частку світового експорту. У вересні експорт Китаю виріс на 9,9% в доларовому вираженні рік до року, а імпорт – на 13,2%.


Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Telegram: тільки важливе

Наталия Софиенко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини