RU

Державні і приватні нотаріуси зрівнялися у "спадкових правах"

01.06.2009, 12:54

З 1 червня набули чинності положення Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про нотаріат", якими державні і приватні нотаріуси зрівнюються у повноваженнях оформляти спадкові права громадян.

Міністр юстиції Микола Оніщук вважає, що зрівняння в повноваженнях по вчиненню нотаріальних дій державних та приватних нотаріусів сприятиме розвантаженню державних нотаріальних контор. За його словами, обмеження, що існували до сьогодні у повноваженнях призводили до перевантаження державних нотаріальних контор, створювали у них великі черги. Крім того, "нерівність у повноваженнях" позбавляла приватних нотаріусів можливості вести свою професійну діяльність у повному обсязі.

Міністр також уточнив, що правовий статус державних і приватних нотаріусів не змінюється. Так, згідно зі ст. 31 Закону України "Про нотаріат", приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справлятимуть плату, розмір якої визначатиметься за домовленістю між нотаріусом та громадянином або юридичною особою. Оплата додаткових послуг правового характеру, що надаються приватними нотаріусами і не належать до вчинюваної нотаріальної дій, також провадитиметься за домовленістю сторін.

За даними Мін'юсту України, на сьогодні понад 95% приватних нотаріусів пройшли необхідне підвищення кваліфікації з питань оформлення спадщини (наприклад, в частини видачі свідоцтв про право на спадщину, свідоцтв про право власності у спільному майні подружжя тощо), а також дістали право на проведення відповідних нотаріальних дій. Крім того, розроблено всі необхідні підзаконні нормативні акти для реалізації положень Закону про внесення змін до Закону України "Про нотаріат". Таким чином, як заявляє М.Оніщук, ніяких перешкод для реалізації положень вказаного Закону України немає.

Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про нотаріат" Верховна Рада ухвалила 1 жовтня 2008 року. З 1 грудня минулого року набули чинності окремі поправки до Закону "Про нотаріат", наприклад, що передбачали посилення вимог до рівня кваліфікації осіб, які збираються займатися нотаріальною діяльністю (нотаріус, стажист нотаріуса), поліпшення доступу громадян до нотаріальних послуг та їхньої якості, вдосконалення механізму допуску громадян до нотаріальної діяльності, зняття обмежень граничної кількості приватних нотаріусів в нотаріальних округах тощо.

З 1 червня 2009 року набула чинності норма, що стосується рівних повноважень державних і приватних нотаріусів в частині оформлення спадкових справ. Сьогодні також набуває чинності норма щодо встановлення Кабінетом Міністрів України зразку, опису, порядку витрачання, зберігання, обігу та звітності спеціальних бланків нотаріальних документів.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини