RU

Депутати готові врахувати думку фермерів в земельній реформі

21.09.2011, 09:48
Депутати готові врахувати думку фермерів в земельній реформі - Фото
d69e91ef0cedb11a84e6c7b85c320422.jpg

Депутати готові врахувати думку фермерів в земельній реформі
Депутати вчора затвердили для розгляду в сесійному залі урядовий варіант земельної реформи. Він дозволить українським фермерам володіти до 2,1 тис. га і повністю закриє вихід на ринок іноземцям. Як пише КоммерсантЪ-Україна, фермери вже зараз заявляють, що зможуть купити не більше 100 га на сім'ю. Експерти вважають, що уряд лобіює інтереси агрохолдингів, яким вигідно укрупнення фермерських господарств.

Комітет Верховної Ради з питань аграрної політики і земельних ресурсів вчора затвердив до розгляду у першому читанні законопроект N9001-1 "Про ринок землі", автором якого є Міністерство аграрної політики і продовольства. Альтернативні законопроекти депутатів Григорія Смітюха (Партія регіонів) і Олега Ляшка (позафракційний) відхилено.

Згідно із законопроектом N9001-1, після скасування з 1 січня 2012 року мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення власниками наділів зможуть бути тільки громадяни, фермерські господарства, держава і територіальні громади. Законопроект передбачає сплату мита у розмірі 100% від вартості землі у разі зміни її цільового призначення в перший рік володіння, встановлює заборону на розрив договору оренди у разі зміни власника і передбачає проведення операцій з ділянками через Земельний банк. Самою спірною нормою є запропонована Кабміном максимальна площа землі, яка може знаходитися у приватній власності - 2,1 тис. га на одну людину. Проектом Григорія Смітюха пропонувалося обмеження в 1,5 тис. га.

Однак депутати не стануть рекомендувати парламенту прийняти урядовий законопроект за основу. "Ми будемо просити зал повернути документ в комітет на підготовку до повторного першого читання. Згідно з регламентом, тоді ми отримаємо право на зміну його ключових положень, - сказав виданню глава підкомітету із земельних ресурсів Валерій Бевзенко (ПР). - Однак глава комітету ще не підписав це рішення, взявши тайм-аут. Думаю, законопроект з'явиться в залі в найближчі дні".

Бевзенко також відзначив, що у разі перегляду основних положень документа комітет може відмовитися від ідеї створення Земельного банку. Депутати планують підготувати зміни в законодавство, яке стосується вартості землі, а також ставок оренди. "Не можу сказати, яке обмеження по площі ми будемо рекомендувати, але відразу скажу, що воно буде набагато менше, ніж 2 тис. га в одні руки", - зазначив Бевзенко. В перший день обговорення законопроекту в комітеті пропонувалося дозволити українському фермеру володіти не більше 500-600 га землі, а вже на другий день дискусії парламентарії знизили поріг до 200 га.

Українські фермери володіти великими наділами не готові. "За нинішньої вартості землі середньостатистичний фермер викупити паї по тисячі гектарів не зможе. Крім того, все село в середньому - не більше за 3 тис. га. І якщо дозволити концентрацію 2 тис. га у одного власника, все село виявиться в руках кількох людей, що може викликати махінації", - вважає віце-президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України Микола Стрижак. З 1 січня 2012 року нормативна вартість сільськогосподарської землі буде збільшено в 1,7 раза, до 20 тис. грн. за га, а її оренда - вдвічі, до 700 грн. за га.

Стрижак вважає, що оптимальним рішенням для невеликих аграріїв стане право володіти не більше 100 га на сім'ю.

Топ-менеджер однієї з великих аграрних компаній сказав виданню, що провідні гравці ринку виступають проти існування великої кількості дрібних фермерів: "Укрупнення земельного фонду в руках 1-2 фермерів полегшить можливість для агрохолдингів контролювати їх участь в товарообігу, а також якість продукції, яку такі господарства випускають. Великі компанії не зможуть володіти ними безпосередньо, але ніхто не відміняв опосередковану власність. А розпилення земель між тисячами дрібних фермерів не приведе до поліпшення економіки галузі". На 1 серпня в Україні існувало близько 100 тис. аграрних компаній і близко 7 млн. власників паїв.

Агропромисловий комплекс: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини