RU

Де в Україні дихати добре. Рейтинг підприємств-забруднювачів та чистих регіонів

06.08.2020, 14:16
Де в Україні дихати добре. Рейтинг підприємств-забруднювачів та чистих регіонів - Фото
Ілюстративне фото: pixabay.com

Минулого року промислові підприємства викинули до атмосфери 1,55 млн т шкідливих речовин, повідомляє Державна служба статистики.

Багато це чи мало? Якщо дивитися на цифри окремих підприємств, то багато хто з них за рік знизив кількість шкідливих викидів. Але загального показника за минулий рік Держстат не публікував.

"Найбрудніші" регіони - Донецька і Дніпропетровська області. Тут зосереджено безліч промислових об'єктів. Найчистіші - Миколаївська, Херсонська і Закарпатська області.

Антирейтинг екологічності регіонів за рівнем забрудненості повітря, за даними Держстату, виглядає так.

Порівняно з минулим роком антирейтинг компаній-забруднювачів змінився. З нього випали Дніпровський меткомбінат і Трипільська ТЕС.

Перша четвірка залишилася незмінною, незважаючи на зниження викидів.

Шість із десяти найбільш "брудних" підприємств належать Рінату Ахметову.

1. ММК ім. Ілліча

Маріупольський меткомбінат імені Ілліча входить до групи "Метінвест" Ріната Ахметова і Вадима Новинського. Це одне з найбільших підприємств України з повним металургійним циклом, випускає чавун, катану і литу заготівку, сталевий лист для металоконструкцій, суднобудування, нафтопровідних, газо- і водопровідних труб.

У 2019 комбінат наростив випуск прокату на 15% порівняно з 2018 роком - до 3,337 млн ​​т.

У лютому 2020 року ММК ім. Ілліча вперше і без заперечень виплатив штраф на суму понад 10 млн грн за завдані державі збитки в сфері екології. В ході позапланової перевірки було встановлено, що підприємство порушує законодавство у сфері поводження з відходами виробництва.

2. АрселорМіттал Кривий Ріг

Найбільший український меткомбінат належить транснаціональній корпорації ArcelorMittal індійського бізнесмена Лакшмі Міттала.

Колишня Криворіжсталь - одне з найбільших підприємств гірничо-металургійного комплексу України з повним циклом, спеціалізується на виробництві арматурної сталі і катанки зі звичайних і низьколегованих марок сталей, також виробляє агломерат, концентрат, кокс, чавун, сталь, сортовий і фасонний прокат.

Компанія заявляла про намір в найближчі три-чотири роки направити $700 млн на реалізацію великих інвестиційних проектів з екологічної складової.

3. Бурштинська ТЕС ДТЕК Західенерго

Потужність підприємства, розташованого у Бурштині Івано-Франківської області, — 2334 МВт. Станція працює на вугіллі, природному газі і мазуті.

12 енергоблоків (потужністю по 200 МВт кожний) були введені в експлуатацію в 1965-1969 роках. З 1995 року Бурштинська ТЕС входить до складу компанії ДТЕК Західенерго Ріната Ахметова.

Бурштинська ТЕС унікальна. З 2001 року вона відокремлена від об'єднаної енергосистеми України і працює у складі "Бурштинського острова" паралельно з об'єднаною енергетичною системою європейських країн.

На електростанції поступово модернізують обладнання. Зокрема, в 2018 році завдяки заміні електрофільтра для очищення газів на 10 енергоблоці викиди твердих речовин в атмосферу зменшилися до 50 мг/м3, що відповідає українським і європейським стандартам.

4. Курахівська ТЕС ДТЕК Східенерго

Курахівська ТЕС розташована в Донецькій області. Є структурною одиницею компанії ДТЕК Східенерго Ріната Ахметова.

Підприємство знаходиться в прифронтовій зоні. У 2016 році Курахівська ТЕС несла максимально високе навантаження, виробивши понад 5,3 млрд кВт/год.

На станції впроваджуються екологічні елементи. Зокрема, з початку поточного року у виробничих цехах Курахівської теплостанції встановили понад дві тисячі енергоефективних та екологічних ламп.

5. Запорізька ТЕС ДТЕК Дніпроенерго

Це найпотужніша ТЕС України із загальною встановленою електричною потужністю 3650 МВт. Підприємство перемістилося із сьомого місця за підсумками 2018 року на п'яте в рейтингу найбільших забруднювачів у 2019-му.

Станція розташована біля міста Енергодар Запорізької області поруч із Запорізькою АЕС.

Входить до складу компанії ДТЕК Дніпроенерго.

За повідомленнями місцевих ЗМІ, станція перевищує гранично допустиму концентрацію шкідливих речовин більш ніж у 10 разів. Це підтвердила перевірка екологічної інспекції, проведена в 2017 році. Однак проблема полягає не тільки у шкідливих викидах, а й у відходах, що не утилізуються, а накопичуються, зокрема, в межах міста.

6. Меткомбінат Азовсталь

За підсумками 2019 року Азовсталь піднялася в екологічному антирейтингу на дві позиції - з 8 на 6. Це підприємство є монополістом в Україні з випуску деяких видів металопрокату, входить до трійки найбільших металургійних підприємств України та до десятки - СНД. Входить в "Метінвест" Ріната Ахметова.

На Азовсталі є своє коксохімічне виробництво, доменний і конвертерний цехи, прокатний комплекс у складі обтискного, товстолистового, рейкобалкового та великосортного прокатного цехів і цеху рейкових скріплень.

Виробничі потужності комбінату дозволяють виробляти на рік понад 5,5 млн. тонн чавуну, понад 6,2 млн. тонн сталі (мета – досягти 7 млн. тонн сталі на рік), понад 4,4 млн. тонн прокату.

Жителі Маріуполя просять винести підприємство за межі міста, оскільки його робота сильно впливає на екологічну обстановку в місті. Вони зареєстрували петицію з відповідною вимогою.

У 2019 р. МК Азовсталь знизив валові викиди забруднюючих речовин до атмосфери в розрахунку на тонну сталі на 7,0% до 20,2 тонн.

7. Вуглегірська ТЕС ПАТ Центренерго

За рік підприємство перемістилося на дві позиції - з 5 на 7 місце. Це говорить про те, що компанія знижує рівень шкідливих викидів до атмосфери. Вуглегірська теплоелектростанція входить до складу компанії Центренерго (контрольний пакет акцій належить державі і знаходиться в Світлодарську Донецької області.

Загальна потужність ТЕС - 3600 МВт. Зараз із 7 енергоблоків працює тільки один.

У ТЕС є можливість працювати як на вугіллі, так і на рідкому паливі - мазуті.

У 2013 році на станції стався потужний вибух через займання вугільного пилу, вигоріла побудована в 70-х роках перша черга Вуглегірської ТЕС. Вогонь знищив чотири пиловугільних енергоблоки загальною потужністю 1200 МВт. Екологічні наслідки аварії мешканці відчувають досі.

8. Ладижинська ТЕС "ДТЕК Західенерго"

Ладижинська ТЕС входить до ДТЕК Західенерго і знаходиться у Вінницькій області. У складі станції шість енергоблоків потужністю 300 МВт кожен, введених в експлуатацію в 1970-1971 роках.

Станція працює на вугіллі газових марок.

За інформацією Міністерства екології та природних ресурсів України, відокремлений підрозділ Ладижинська ТЕС АТ "ДТЕК Західенерго" включений до "Переліку об'єктів, які є найбільшими забруднювачами довкілля в Україні за викидами до атмосферного повітря" і до "Переліку об'єктів, які є найбільшими забруднювачами довкілля за утворенням відходів".

9. Слов'янська ТЕС ПАТ Донбасенерго

Слов'янська ТЕС у Донецькій області 13 липня зупинилася через проблеми із газопостачанням. Станція не генерує електроенергію та не покриває пікові навантаження в електромережі, які складають понад 300 000 кВт щодоби.

Мажоритарний власник компанії - бізнесмен Максим Єфімов, 25 % + 1 акція належать державі в особі Фонду державного майна. Сумарна встановлена потужність Слов'янської ТЕС становить 880 МВт.

Донецькоблгаз 1 липня припинив розподіл газу на Слов'янську ТЕС. Донбасенерго вважає такі дії незаконними і заявляє про реальні загрози припинення виробництва та відпуску електроенергії в об'єднану енергосистему України з боку теплоелектростанції і створення надзвичайної ситуації в Донецькій області.

10. Зміївська ТЕС ПАТ Центренерго

Зміївська теплова електрична станція сьогодні входить до п'ятірки найбільших українських ТЕС. З 1995 року Зміївська ТЕС поблизу Харкова входить до складу ПАТ "Центренерго" як окремий структурний підрозділ.

Основним видом діяльності є виробництво електроенергії, а також централізоване теплопостачання, водопостачання та водовідведення селища енергетиків Слобожанське (Комсомольське), де проживає близько 17 000 осіб, і прилеглих промислових підприємств.

Зараз її електрична потужність складає 2 270 МВт. Сумарна теплова потужність станції становить 339 Гкал/год.

З 2017 року Зміївська ТЕС першою в Україні перейшла з дефіцитного енергетичного вугілля антрацитових марок на використання газового вугілля українського видобутку.

Читайте російською: Где в Украине дышать хорошо. Рейтинг предприятий-загрязнителей и самых чистых регионов

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини