Четверта частина ВВП України знаходиться "в тіні". Дослідження

17.02.2020, 17:55
Четверта частина ВВП України знаходиться
Фото: depositphotos.com

Четверту частину від офіційного ВВП України, або 846 млрд грн, складають тіньові операції. Такі перші результати дослідження стану тіньової економіки в Україні, яке провела компанія E&Y за підтримки Mastercard.

Як повідомляє прес-служба Національного банку України, E&Y провела подібні дослідження в 33 країнах світу, серед яких Чехія, Польща, Словенія, Словаччина, Хорватія, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Сербія та інші країни. Історично рівень тіньової економіки серед зазначених країн коливався від 10,1% до 26,9% від обсягу ВВП.

За результатами дослідження української економіки, 846 млрд грн або 23,8% від офіційного ВВП за 2018 рік перебуває в тіні, з них:

  • 19,7% ВВП (702 млрд грн) становить готівкова тіньова економіка;
  • 4,1% ВВП (144 млрд грн) - домашнє виробництво товарів для власного кінцевого використання, тобто - негрошова тіньова економіка.

Дослідження розділяє "готівкову тіньову економіку" на "слідчу" і "пасивну", в залежності від того, хто від неї виграє.

У так званій "слідчій тіньовій економіці" дві сторони угоди отримують вигоду від неї, наприклад, при оплаті готівкою замовник не вимагає рахунки та отримує знижку, а постачальник, не реєструючи транзакцію, економить на податкових витратах.

У так званій "пасивній тіньовій економіці" вигоду від неї отримує тільки продавець цього товару або послуги, який, наприклад, продає товар за готівку без чека і не платить податки.

Дослідження в Україні свідчить, що більше чверті (26,2%) обсягу "тіньової готівкової економіки" (це 5,3% ВВП або 190 млрд грн) - це "слідча тіньова економіка", де ініціаторами розрахунку готівкою є обидві сторони - продавець і покупець. А решта (73,8%) загального обсягу української тіньової економіки (або 14,4% ВВП - 512 млрд грн) - це "пасивна тіньова економіка", ініціатором якої є продавець. Стимулювання безготівкових електронних розрахунків має суттєво зменшити саме рівень "пасивної тіньової економіки".

Дослідження, крім оцінки рівня тіньової економіки, містить також спектр потенційних заходів для зменшення "пасивної тіньової економіки" і стимулювання розвитку безготівкових платежів.

Як відзначають автори дослідження, в цілому на зменшення тіньової економіки може впливати введення здійснення соціальних виплат виключно в безготівковій формі, податкових пільг, встановлення торговельних POS-терміналів представниками малого та середнього бізнесу, а також додаткове стимулювання торговців і споживачів до проведення безготівкових розрахунків.

Так, попередні дослідження в європейських країнах підтверджують, що збільшення частки безготівкових платежів на 100% сприяє зменшенню рівня тіньової економіки на 0,6 - 3,7% від ВВП, а державні доходи збільшуються на 0,1-0,8% від ВВП досліджуваних країн.

  • Згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), в 2018 році рівень тіньової економіки становив 47,2% від загального обсягу ВВП.
  • За даними НБУ, в 2019 році загальна кількість операцій з використанням платіжних карток досягла 5,057 млрд одиниць, а їхній обсяг - 3,577 трлн грн. У порівнянні з 2018 роком кількість операцій зросла на 29,2%, а сума - на 24,3%.

Читайте російською: Четвертая часть ВВП Украины находится "в тени". Исследование E&Y

Анастасия Красенец
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

LIGA РадниківВласть советов. Как устроен Офис президента Зеленского