RU

Бізнес заявляє про погіршення роботи української митниці

09.02.2012, 09:45
Бізнес заявляє про погіршення роботи української митниці - Фото
Фото: mintrans.gov.ua
У другому півріччі 2011 року якість митних процедур в Україні погіршився. Про це свідчать дані Митного індексу Європейської бізнес асоціації (ЄБА).

Згідго зі звіту ЄБА, тривожним сигналом для митників та бізнесу має стати те, що дані Митного індексу показали зниження якості митних процедур у другому півріччі 2011. Особливо це демонструє порівняння останніх даних за результатами першої половини 2011 року, коли спостерігалося спрощення і поліпшення у всіх аспектах митного оформлення, відзначають експерти.

До таких аспектів відносяться: середня кількість днів, витрачених на митне оформлення однієї поставки; частка товарів, відібраних для фізичного огляду (%); митна класифікація: частка товарів, класифікаційний код яких був змінений митними органами (%); митна оцінка: загальна кількість відмов митних органів у застосуванні 1-го методу визначення митної вартості, тобто за договірною вартістю (в % від загальної кількості митних декларацій); середня кількість документів для митного оформлення однієї поставки.

В ЄБА зазначають, що динаміка результатів чітко демонструє, що після оптимістичних очікувань бізнесу, викликаних позитивною динамікою початку 2011 року, друга половина року стала "поверненням до реальності". "Затримки митного оформлення, корумпованість, невизначеність із класифікаційними кодами і номенклатурою до сих пір стоять на порядку денному трейдерів і перешкоджають прозорому і вільному експорту-імпорту товарів", - наголошується в релізі асоціації.

У другому півріччі 2011 року митники використовували застарілий і неефективний метод митної оцінки (тобто фізичний огляд товарів) майже в два рази частіше, ніж на початку року - 41%  порівняно з 26%, наголошується в звіті. У той же час, кількість відмов у застосуванні прогресивного і рекомендованого СОТ так званого "першого" методу оцінки митної вартості товару - за контрактною вартістю - збільшилася з 27% до 33%.

Безперешкодне і прозоре проходження митних процедур безпосередньо залежить від рівня корумпованості і бюрократизації митних структур, вважають експерти ЄБА. Однією зі складових Митного індексу стало дослідження сприйняття бізнесом корупції та надмірного контролю з боку держави у вигляді аудитів та перевірок. "Результати показали, що проблема корупції вже тривалий час залишається на порядку денному і перешкоджає якісному проходженню митниці. Кожна третя компанія-учасник дослідження відзначає погіршення ситуації з корупції у митному сервісі. Незначні зміни спостерігалися у кількості документів для оформлення однієї поставки (10,6 у другому півріччі  порівняно з 9, 8 документів у першому).

Середня кількість днів, витрачених на митне оформлення однієї поставки, дорівнює 2,8 днів, що на 0,3 більше, ніж у першій половині 2011 року, відзначають в ЄБА.

"Загальна картина результатів Митного індексу у другому півріччі 2011 року чітко показує, що бізнес досі стикається з низкою суттєвих перешкод на шляху до збалансованого і спрощеного проходження митного контролю", - сказано в релізі організації.

"Митні органи отримали нові плани виконання і наповнення бюджету і, як результат, імпортери зіткнулися з новою хвилею надскладних митних процедур, підвищенням митної вартості товарів, додатковими перевірками - тобто всіма елементами так званого "спрощення" митного оформлення. Напружена ситуація і затримки вантажів у морських портах змушують імпортерів змінювати призначення вантажів - в порти Польщі чи Німеччини. Це відбувається в той час, коли українські митники заявляють про те, що середній час проходження митного контролю товару - дві години. На практиці, це два дні. Електронне декларування можна вважати позитивним зрушенням, але цей проект ще перебуває на стадії адаптації та запуску, адже терміни і набір необхідних документів для електронного проходження митниці все ще відрізняються від традиційного декларування ", - зазначив співголова Митного комітету ЄБА, DAMCO Ukraine Олександр Лазарєв.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини