RU

Терьохін: Вето Януковича на Митний кодекс - найкраще рішення

30.03.2012, 13:47
Терьохін: Вето Януковича на Митний кодекс - найкраще рішення - Фото
Сергій Терьохін вважає, що митна служба України репресивна й корупційна по суті

Екс-міністр економіки України прокоментував соціальні ініціативи президента, роботу митної та податкової служб і новий Митний кодекс

Митний кодекс України приймався з порушеннями, а кількість його норм, які можуть бути використані для маніпуляцій - зашкалює, вважає перший заступник голови парламентського комітету з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики, бютівець Сергій Терьохін. Про корупцію в Держмитниці, загрозу інфляції й знецінення національної валюти екс-міністр економіки розповів в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ.

- Нещодавно в ЗМІ з'явилася інформація про проблеми з оформленням вантажів на кордоні. Нібито на вимогу митників товар тепер може бути розмитненим тільки за подвійною вартістю. Кажуть, це пов'язано зі збором грошей на оплату нових соціальних ініціатив президента ...


- Янукович напередодні виборів до парламенту в черговий раз вирішив підкупити виборців - дати більше грошей в кишеню пенсіонерів, пообіцяти дешеве житло молоді, відродити виплату "Юлиної тисячі". Але, для цього потрібні гроші. Краще не свої. Дерти гроші з олігархів не з руки, збільшувати внутрішні податки теж не популярно. А в борг давно не дають і не дадуть, навіть після рукостискання з Обамою.

З іншого боку, піднімати податки на імпорт не дозволяють правила Світової організації торгівлі. Що ж робити? Відповідь очевидна - якщо не можна збільшити ставки мита, то потрібно змусити імпортерів показати "правильну" митну вартість. У кілька разів більшу, ніж контрактна.

Щойно поскаржився мій друг. Сказав, що привіз із Німеччині три титанових вузла для двигуна помпи. Таких вузлів ніхто більше не робить. Так от, сказав він, київська митниця запропонувала підняти їх митну вартість і заплатити податків (мита і ПДВ) втричі більше. Заради Бога, ось прямий контракт, ось декларація німців, зателефонуйте в ТПП Берліна, аналогів такої продукції немає, немає з чим порівнювати. "Тоді твій вантаж буде сидіти на митному складі місяці три, поки ми не розберемося", - відповів митник. А як можна швидше, запитав мій друг. Можна, звичайно, відповів митник, "сам знаєш як ...".

Ще один конкретний випадок. У минулому році до мене письмово звернувся підприємець із Київської області. Я його ніколи не бачив. Підприємець відкрив митний склад у Стоянці (під Києвом - ред.), заклавши під кредит все, що було. Включаючи свою квартиру. Так ось, розповів мені по телефону підприємець, раніше він платив хабарі з розрахунку на кожну фуру. Але, при новій владі треба платити хабарі з розрахунку вартості розмитненого товару - допоможіть, не витримаю! Уявляєте мій жах, коли до народного депутата звертаються з проханням повернути правила минулих хабарів? Так от, для початку я зателефонував місцевим митнику й запитав - які існують проблеми з підприємцем, невже у нього вимагають хабарі. "Звичайно ні, розберемося", - сказали там. На ранок підприємець передзвонив моєму помічникові й сказав, що місцева митниця закриває його бізнес. Тоді заради спортивного інтересу я передзвонив тодішньому голові обласної митниці Тетяні Бойченко. Розповів історію про підприємця й митників. Жорстко розберемося, запевнила мене головна обласна таможенніца. Через день митний склад підприємця був закритий. Мене це зачепило, і я подзвонив по урядовому телефону голові митної служби Калетнику. "Не може бути, - начебто щиро відповів Калетник, - Звичайно розберуся". Через два дні було відкрито кримінальну справу проти цього підприємця, який начебто займався незаконною підприємницькою діяльністю протягом двох днів після закриття його складу. В результаті: Бойченко на всякий випадок була відправлена ​​на південь України. Згаданий підприємець, побоюючись за життя, півроку як емігрував разом зі своєю родиною.
Уявляєте мій жах, коли до народного депутата звертаються з проханням повернути правила минулих хабарів? 

На жаль, митна служба України репресивна й корупційна по суті. Тому, чим більше завдань про збір податків їй ставиться, тим вище стануть особняки митників і дахи, що прикривають, з прокурорів і міліціонерів.

- На початку березня Верховна Рада прийняла новий Митний кодекс. Цей документ допоможе навести порядок у митній системі?

- Митний кодекс прийняли з порушенням усіх процедур. Як відомо, президент наклав вето на попередню редакцію закону й уніс свої пропозиції та поправки. Але після того, як закон пройшов через профільний комітет, трапився казус. Дивіться, я не в захваті від Януковича, але коли пропозиції президента (без голосування по суті) направляються на доопрацювання народним депутатам, то це виглядає політичним хамством і приниженням статусу президента. Всі сутнісні правки президента були де-факто відхилені фінансовим комітетом, де 2/3 його членів перебувають в Партії регіонів. Для того, щоб не дратувати президента, його пропозиції не були відхилені. Їх призначили "врахованимиредакційно". Але, за змістом пропозицій комітету, правки президента (крім техніко-юридичних) були не прийняті.

Я вперше бачу за чинної влади, коли президент вносить пропозиції, а їх де-факто відхиляють. При цьому депутати від більшості внесли кілька десятків своїх хотілок. Найбільш одіозні з них: наприклад, стаття 23. В поправках президента передбачалося, що митний орган може відкликати свій дозвіл на ввезення товарів в разі надання недостовірної чи неповної інформації. Що вийшло в результаті? "У разі не надання підприємством всієї наявної у нього інформації, необхідної для прийняття рішення, що істотно вплинуло на характер цього рішення". Ви щось зрозуміли із цього? Що мається на увазі під визначенням - "всієї наявної інформації"?

- Таке трактування створює передумови для маніпуляцій ...


- На жаль, це не єдиний перл в цьому законі. Наприклад, стаття 52 - "Заява митної вартості товарів". Теоретично декларація - це добровільна процедура. А якщо є примус, це вже не декларація. У першому варіанті закону, який заблокував президент, було написано, що декларація складається імпортером. Якщо митний орган не вірить цій декларації, то відбувається апеляційна процедура. А у прийнятій редакції з'явилася фраза: декларант зобов'язаний "заявляти митну вартість, визначену ним самостійно або скориговану за результатами контролю, проведеного митним органом". Дурниці. Тобто перед тим, як написати декларацію, потрібно отримати у митного органу інформацію, а якщо митний орган помилився, ви підпадаєте під іншу статтю, яка говорить про те, що ви несете відповідальність за те, що неправильно написали.

Ще одна норма, яка суперечить міжнародним конвенціям з інтелектуального права. Без мита дозволено ввозити носії інформації (флешки, диски і т.д.), загальна вага яких складає - увага - менше 50 кг. Що тут ще можна додати?

- Можна очікувати повторного вето президента?

- Я впевнений, що в Адміністрації президента сидять розумні люди, вони тверезо оцінюють ситуацію. Враховуючи все раніше сказане, вето було б логічним.

- Темою місяця можна вважати проголошені президентом України нові соціальні ініціативи. Озвучувалися різні версії й представниками влади та експертами, звідки уряд візьме кошти: митниця, податкова, зростання економіки, офшори, друкарський верстат ... Влада зможе без негативних наслідків для економіки знайти гроші?
За перший квартал цього року бізнес переплатив з податку на прибуток на квартал вперед 

- Теоретично, додаткових надходжень до бюджету, які могли б бути використані з цією метою, не буде. Наприклад, за податковою: за перший квартал цього року бізнес переплатив з податку на прибуток на квартал вперед. У першу чергу надходження авансом йшли від компаній, які хотіли потрапити в претенденти на повернення ПДВ. Наскільки мені відомо, була умова: якщо ви хочете претендувати на відшкодування ПДВ, то платите податок на прибуток наперед.

- Наслідки для бюджету та економіки можуть бути незворотними?

- Необоротних наслідків немає. Є оборотні, коли ви через гаманець своєї родини зрозумієте, що вами правлять жадібні некультурні жлоби. Дивіться, від двадцятих чисел жовтня очікується провал надходжень від податку на прибуток. А цей податок, як відомо, зараховується в два рівні бюджетів - центральний та місцевий. Центральний бюджет якось ще зможе перекрити ці недоліки, але місцеві - ні. І найцікавіше, що жовтень буде нервово-політичним місяцем. Напевно тоді на місцевому рівні виникне маса проблем.

Крім того, в четвертому кварталі на казначейському рахунку буде нуль. А найбільші проблеми очікуються в січні-лютому наступного року, оскільки тоді потрібно буде виплачувати зарплати бюджетникам і держслужбовцям, 13 зарплату ...

Зовнішні борги. На це необхідно близько $3,6 млрд., а грошей в бюджеті немає. Уряд зараз намагається витягнути валюту у фізосіб за допомогою валютних облігацій, але, на жаль, програма запізнилася.

- З ваших слів випливає, що єдине реальне джерело - друкарський верстат ...

- Реальний джерело чого? Обіцянок Януковича? А яким ще чином можна фінансувати бюджет в ситуації, що склалася? Пам'ятайте ситуацію 2004 року, коли прем'єр Янукович дав істотні надбавки до пенсій, а в його бюджеті на 2005 рік про них забув? Уявляєте, коли в грудні пенсія на третину вище, ніж в січні наступного року? А знаєте, як це фінансувалося?

-Як?

- За рахунок друкування зайвих грошей. В результаті ми отримали неймовірну інфляцію. Запитайте маму, як в середині 90-х після получки вона бігала в гастроном, щоб швидко поміняти фантики (відрізати купони) й думала, як вас, чим вас нагодувати. Не дай Бог, щоб гривня різко впала. До речі, Азаров розповів, що курс гривні до кінця року впаде. Відверто кажучи, коли я працював в уряді, то робити такі заяви я вважав м'яко кажучи нерозумним.

- Як би ви вчинили на місці
ТігіпкаКолобоваАрбузова, якби вам було поставлено завдання знайти гроші на соціальні витрати?

- Я б відповів двома пропозиціями: перше, зменшити жахливе розшарування українського суспільства (у нас є економічний рецепт), друге, зменшити витрати бюджету, не пов'язані зі збільшенням зайнятості людей.

- Сьогодні більшість експертів скептично ставляться до ініціатив Тігіпка з податку на багатство та оподаткуванню офшорних операцій. Як ви бачите вирішення цього завдання, адже багаті повинні платити більше ...

- Якщо людина продає працю, наприклад, копає яму, то вона обкладається неймовірними податками. А людина, яка чекає доходів як рантьє зі схрещеними ногами, податків не платить або платить їх в 20 разів менше. Хочете приклад? Припустимо, ви вчитель середньої школи й отримуєте 3 тис.грн. на місяць. З урахуванням податків на руки вам дадуть 2,5 тис.грн. Для школи ви будете коштувати 4,1 тис.грн. на місяць. Тобто, 2 тис. 90 грн. буде вилучено з вашої кишені.

А тепер з приводу олігархів. Приміром, олігарх отримає 3 тис.грн. як дивіденди. При виплаті з нього знімуть 5%. Тобто олігарху дадуть 2 тис. 850 грн., а Пенсійний фонд не отримає нічого. Припустимо, що олігарх отримує 3 тис.грн. як процент на депозит. В цьому випадку його дохід звільнений від оподаткування. Так само обкладаються роялті. Висновок: потрібно обкладати не капіталізовані витрати на зразок будинків, яхт або норкових шуб, а доходи, за рахунок яких їх купили.
Поки люди не вірять, що уряд працює для них, а не для власного благополуччя, податки платитися не будуть 
- Тіньовий сектор економіки України, за даними 2011 року, перевищує 50%. Чому не дає результатів, оголошена податковою війна з тіньовиками?

- Мій рецепт простий - поки люди не вірять, що уряд працює для них, а не для власного благополуччя, податки платитися не будуть.

- Як можете оцінити роботу податкової служби з відшкодування ПДВ. Сума відшкодованого податку зростає й цей факт важко заперечувати, але бізнес скаржиться ...


- Відшкодування ПДВ автоматом отримують близько 340 підприємств. Більшість з них є найбільшими платниками податків. Це великі корпорації й компанії. Всім іншим - доступ закритий. Якщо не дасте хороший хабар, будете чекати не один рік. Хочете експеримент? Давайте підемо в будь-яку районну інспекцію, щоб здати декларацію ПДВ, де потрібне відшкодування. Потім подивимося.

- Одна з останніх озвучених вами ініціатив - введення в Україні системи реверсного ПДВ. В Україні це можливо?


- Така система успішно застосовуються різними країнами з 2005 року. Теоретично вона вирішує всі проблеми. Чим вона відрізняється від діючої системи? Реверс - це коли платить не той, хто продає, а той, хто купує (згідно реверсної системи сплати податку на додану вартість, відповідальним за сплату до бюджету є особа, якій здійснюється поставка товару, - ред.). Але у нас є одна велика проблема - що робити з компаніями-паразитами, які присмокталися до митниці й вирішують питання імпорту-експорту. Уявіть, як вони відреагують на таку ініціативу. Це ж мільярдний бізнес. Подивимося, що станеться після реєстрації відповідного законопроекту.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини