RU

Розенко: МВФ не стане спонсором Партії регіонів

13.03.2012, 12:00
Розенко: МВФ не стане спонсором Партії регіонів - Фото
Розенко вважає, що насправді влада не розуміє, скільки коштують ініціативи Януковича й де взяти ресурси

Експерт - про соціальні ініціативи президента Януковича, рейтинг уряду й партії влади, який падає, та перспективи співпраці з МВФ

Провідний експерт Центру Разумкова, екс-заступник міністра праці та соціальної політики України Павло Розенко каже, що у чинної влади не вистачає ресурсів для обслуговування поточних соціальних гарантій, а виконання нових ініціатив президента Віктора Януковича можливе тільки за допомогою "друкарського верстата". Про популізм напередодні парламентських виборів і розчарування соціальною політикою влади експерт розповів в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ.

- Ще недавно влада називала необгрунтоване підвищення соціальних стандартів шкідливим для економіки, а виплату боргів Ощадбанку СРСР - популізмом і провісником інфляції. Які такі зміни відбулися в економіці країни, які дозволять виконати нову порцію соціальних обіцянок?

- За два роки влада не виконала жодного соціального зобов'язання. Була запропонована так звана ідеологія реформ, але реальні реформи так і не втілені в життя. Була проведена фактично тільки одна пенсійна реформа, яка ще більше вдарила по малозабезпеченим категоріям громадян. Разом з тим, ця реформа ніяк не торкнулася ні чиновників, ні владної еліти. У результаті суспільство, яке очікувало поліпшення життя, повністю розчарувалося у владі. Безумовно, виходити з таким багажем на старт парламентської виборчої кампанії неможливо. Тому влада пішла традиційним шляхом - скупки голосів виборців за допомогою оголошення таких от соціальних ініціатив.
Проголошення нових соціальних ініціатив українською владою фактично ставить хрест на співпраці з Міжнародним валютним фондом 
- А якщо припустити, що два роки влада накопичувала жирок, а тепер готова поділитися з громадянами? Адже економіка дійсно показала непоганий результат за підсумками 2011 року.

- Ми добре пам'ятаємо, що ще вісім місяців тому віце-прем'єр Сергій Тігіпко  розповідав про катастрофу в Пенсійному фонді. Про те, що його дефіцит сягає 58 млрд.грн., а на 14 млн. українців, які працюють, припадає 13,5 млн. пенсіонерів. Тігіпко заявляв, що пенсійні виплати підвищувати неможливо, оскільки нічим виплачувати навіть поточні пенсії. Тоді він закликав боротися з популізмом і негайно проводити реформу. Виникає питання: що вони такого накопичили за ці півроку? Сьогодні економіка ще більше пішла в тінь, підприємці масово закриваються, а Сергій Леонідович під "браво президенту!" вже готовий роздавати по 100 грн. пенсіонерам. Тоді що заважало нинішній владі втілювати в життя подібні ініціативи два роки тому, коли ситуація в Пенсійному фонді не була такою "катастрофічною"? Це цинізм політики в цілому і політиків, які сьогодні перебувають при владі. Якби Тігіпко був чесним політиком, він після таких ініціатив президента назвав би все це популізмом і подав у відставку. І це був би вчинок.

- І в уряді, і в Адміністрації президента стверджують, що на сьогодні є реальні джерела для виконання соціальних ініціатив Януковича ...

- Сама влада називає різні цифри й різні джерела фінансування цих ініціатив. Це говорить про одне: перед проголошенням соціальних ініціатив насправді їх ніхто не прораховував. Влада сама не знає, скільки ці ініціативи коштують і де взяти ресурси. Підтвердження тому - репліка голови Національного банку Сергія Арбузова після засідання Кабміну. На питання журналістів, де брати кошти, він так і не зміг відповісти, але запевнив, що друкувати гроші НБУ не буде. Ініціатива озвучується, а де взяти кошти - ніхто не знає. Ось вам рівень сьогоднішнього державного менеджменту.

- Тігіпко назвав ряд джерел, серед яких податок на розкіш, оподаткування офшорних компаній, надходження від митниці ...

- За даними Мінсоцполітики, податок на багатство може принести додатково близько 800 млн.грн. в рік, це всього по 5 грн. надбавки до кожної пенсії ... А яке відношення гроші від митниці мають до бюджету Пенсійного фонду? Пенсійний фонд - це страхова організація, туди надходять кошти від заробітної плати громадян. Абсурд повний.
Передвиборна щедрість влади після виборів зміниться зростанням цін на все - від продовольчих товарів до тарифів на послуги ЖКГ
- Вчора перший заступник голови Адміністрації президента Ірина Акімова заявила, що в уряду є додаткові 11 млрд. грн. від перевищення планових показників по ПДВ та податку на прибуток. Це дійсно вільні кошти?

- У держави на сьогодні немає коштів навіть на фінансування закладених в держбюджеті поточних соціальних виплат. І те, про що говорить Акімова, вже розписано в держбюджеті на 2012 рік копійка в копійку. А додаткових ресурсів, на які розраховує влада, економіка не дає. Наведу конкретні цифри. За січень цього року фонд оплати праці в Україні склав 29 млрд.грн., але щоб виконати фонд оплати праці річний (а це 450 млрд.грн.) потрібно збирати на місяць мінімум 35 млрд.грн. Тобто вже за перший місяць цього року недоотримано близько 6 млрд.грн. А це означає, що бюджети всіх рівнів недоотримали податок на прибуток, а Пенсійний фонд в свою чергу недоотримав за перший місяць 1,5 млрд.грн. Так про які додаткові ресурси та підвищення соціальних виплат можна говорити?

- Якою буде реакція міжнародних кредиторів на плани української влади?

- Проголошення нових соціальних ініціатив українською владою фактично ставить хрест на співпраці з Міжнародним валютним фондом. Ніколи МВФ не фінансуватиме популістські ігри української влади. МВФ готовий до діалогу, він готовий і надалі кредитувати українську економіку, але він ніколи не буде спонсорувати передвиборну кампанію Партії регіонів. І це стосується усіх фінансових інститутів.

- Але влада перед виборами таки спробує виконати обіцянки будь-якою ціною?


- Щоб хоч частково виконати обіцянки президента, залишається тільки один шлях - "друкарський верстат". Прогнозовано, що влада піде за прикладом 2004 року, коли так само - перед виборами, на ті ж 100 грн. були підвищені виплати бюджетникам та пенсіонерам. Наслідки тих ініціатив відомі: відразу після виборів - сплеск інфляції. Очевидно, до майбутніх парламентських виборів влада буде тримати ціни в ручному режимі, але після - можна чекати чого завгодно. Передвиборна щедрість влади зміниться зростанням цін на все - від продовольчих товарів до тарифів на послуги ЖКГ.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини