RU

Розенко: У Януковича є підстави ветувати пенсійну реформу

08.07.2011, 14:49
Розенко: У Януковича є підстави ветувати пенсійну реформу - Фото
0f8ef5bb524cd859c8736a3f2f081227.jpg

Пенсії згідно з новим законом поменшають мінімум на 250 грн. Зменшити дефіцит Пенсійного фонду може тільки збільшення зарплат... Реформа не торкнеться VIP-пенсіонерів... До виборів влада вимушена буде переписати цей закон

Екс-перший заступник міністра праці і соціальної політики України, а тепер незалежний експерт Павло Розенко (на фото) вважає, що пенсійна реформа, яку починає команда Януковича-Азарова, призведе до погіршення ситуації з соціальними виплатами. З його слів, основна причина поспішного прийняття законопроекту про впровадження пенсійної реформи пов'язана з бажанням уряду отримати черговий транш МВФ. Про те, що чекає українських пенсіонерів в майбутньому і як зміняться підходи до пенсійного забезпечення, Розенко розповів в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ.

- Павло Валерійович, як ви загалом оцінюєте вчорашнє голосування по пенсійному законопроекту?

- У президента України є всі підстави накласти вето на прийнятий сьогодні вночі закон. По-перше, ні Верховна Рада, ні особисто спікер Литвин не забезпечили персонального голосування за законопроект. У залі було приблизно 80 депутатів більшості, а на електронному табло в сесійній залі висвічується цифра 246. Як завжди, спрацював "ансамбль піаністів" на чолі з диригентом Чечетовим і вирішив долю 46 мільйонів громадян України. Це формальна підстава для вето президента. По-друге, в самому законопроекті грубо порушена стаття Конституції України, яка забороняє обмежувати прийняттям нового законопроекту соціальні права громадян.

- Які права обмежуються і в чому?

- Пенсійні виплати згідно з новим законом поменшають мінімум на 250 грн. Мова йде про те, що підвищено страховий стаж на десять років, і друге - змінена формула нарахування пенсій. Так, збільшення на 10 років стажу - це 10% прожиткового мінімуму, тобто по 80 грн. віднімають у кожного майбутнього пенсіонера. У формулу нарахування пенсій закладено середню зарплату за останній рік. Уряд пропонує враховувати три останніх роки. Середня зарплата за останній рік в Україні - 2000 грн., а за останні три - 1750 грн. Тільки на цій нормі база пенсій поменшає на 250 грн.

- Але влада обіцяє поліпшення життя пенсіонерам…

- Результати від впровадження цієї пенсійної реформи буде видно дуже скоро. Люди відчують погіршення ситуації. Це фактично змусить владу не просто продовжувати пенсійну реформу, а ближче до виборів 2012 року повернутися до цього питання й істотно змінити прийнятий варіант реформи.

Головна проблема нинішнього варіанта в тому, що, як показує соціологія, 80% громадян країни підтримує необхідність проведення пенсійної реформи, але тільки 8% підтримує урядовий проект. Така різниця виникла через те, що запропонована Кабміном реформа не дає відповідь на питання, як поліпшиться життя звичайних громадян.

- До законопроекту було подано більше тисячі поправок. Наскільки це вплинуло на кінцевий закон?

- Обійшлося без сенсацій. Зал був заряджений виключно на те, щоб прийняти законопроект в редакції Кабінету міністрів. Єдиною істотною зміною в цьому проекті стала відмова від обмеження вже призначених пенсій. Ця норма (про обмеження максимальних пенсій) була у першому читанні, але депутатська більшість її зняла. Таким чином, Пенсійний фонд і надалі буде продовжувати виплачувати пенсії в 15, 20, 30, 40 тис. грн. Тобто пенсійна реформа не піде в збиток чиновникам. Себе вони не зачепили.

- Закон передбачає норму, згідно якої накопичувати пенсію особисто для себе зможуть тільки ті, кому на момент введення накопичувальної системи буде не більше 35 років. Це справедливо?

- Коли уряд починав пропагувати пенсійну реформу, він не називав конкретної дати введення накопичувальної системи. Спочатку називався 2012 рік, потім 2013-й. У результаті в ухваленому законі немає чіткої дати, коли ж введуть накопичувальну систему. Розмови про те, що влада нібито дає можливість молоді або майбутнім поколінням накопичувати додаткові кошти, перетворилися на фарс. Чому 35 років? Тому що, по розрахунках експертів, щоб отримати більш-менш гідну добавку до пенсії, треба мати період накопичення не менше 25 років. Хоча є й інші розрахунки, які показують, що цей вік можна було спокійно підняти до 40 років. Тепер виходить картина, що більш молодому поколінню ми забезпечуємо більш гідні виплати за рахунок накопичувальної системи, а тим, хто старший 35 років (а це близько 70% працюючих громадян і активних платників податків!), ми говоримо: "Хлопці, ви отримаєте мінімальну пенсію".

- Чи передбачені урядом реальні джерела наповнення бюджету Пенсійного фонду?

- Урядова реформа дає економію бюджету Пенсійного фонду приблизно на рівні 1,5 млрд. грн. Щоб було зрозуміло: на сьогодні дефіцит бюджету ПФ разом з державними дотаціями становить 58 млрд. грн. Тобто проблему дефіцита ухвалений закон не вирішує. Єдиний механізм зведення балансу Пенсійного фонду і зменшення дефіцита - це збільшення зарплат в Україні і легалізація ринку праці. Але, на жаль, на ці питання пенсійна реформа відповідей не дає.

- Як примусити підприємства, які в Україні працюють в далеко не комфортному бізнес-кліматі, повністю розкрити прибутки і робити соціальні внески у встановлених на сьогодні розмірах? Це взагалі реально?

- Це нереально, тому що в країні побудована економічна модель, яка ніяк не стимулює і не зацікавлює ні роботодавців, ні звичайних працівників працювати легально. Сьогодні мінімальний страховий внесок становить 400 грн. Згідно з пенсійною реформою, звичайному робітнику треба платити щомісяця 400 грн., щоб отримати мінімальну пенсію в 764 грн. Може, людині вигідніше ці 400 грн. кожний місяць вносити на банківський депозит? Діє абсурдна система - хоч працюй, хоч не працюй, все одно отримаєш мінімальну пенсію. І ця система не стимулює громадян мати якісь стосунки з державою.

Сьогодні у нас 14 мільйонів платників внесків і 13,5 мільйонів пенсіонерів. Так ось, через п'ять років, якщо будуть такі темпи зниження кількості платників, основними наповнювачами Пенсійного фонду стануть працівники бюджетної сфери, держслужбовці (це приблизно 5 мільйонів громадян).

- Чому закон про пенсійну реформу приймався поспіхом?

- Запропонована Кабміном пенсійна реформа відкриває можливість уряду отримати додаткові гроші в борг від Міжнародного валютного фонду. Це головний висновок з усього.

Пенсійна реформа: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини