RU

Оксана Продан: Юрособи зможуть працювати зі спрощенцями

24.10.2011, 13:50
Оксана Продан: Юрособи зможуть працювати зі спрощенцями - Фото
ecfd2edca59071bfa60c0b990da3c74b.jpg

Немає меж досконалості, але ухвалений закон дійсно розширює можливості для малого і середнього бізнесу... Новий закон - це також легалізація малого бізнесу і найманого труда… Наше наступне завдання - зниження єдиного соціального внеску

На минулому тижні Верховна Рада прийняла зміни до Податкового кодексу та інших законодавчих актів щодо спрощеної системи оподаткування (проект N8521). Влада і представники організацій, що відстоюють права малого і середнього бізнесу, в унісон заявили, що законопроект вийшов компромісним. Не приховувала задоволення після прийняття документа і один з його авторів - лідер Всеукраїнського об'єднання малого і середнього бізнесу Фортеця Оксана Продан. В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ вона заявила, що кращого закону в найближчі роки чекати не доводиться, хоча й визнала, що не всі норми, на яких наполягав бізнес, вдалося відстояти.

- Закон прийнято. Ви як представник малого і середнього бізнесу бачите ситуацію зсередини. Підприємці отримали бажане?

- Як говориться, немає меж досконалості, але ухвалений закон дійсно розширює можливості для роботи. Я особисто і представники бізнесу, з якими ми працювали (а це десятки організацій з усієї України), задоволені прийнятим проектом.

- Були норми, на яких наполягали підприємці і які не увійшли в закон?

- На засіданні профільного комітету під головуванням регіонала Віталія Хомутинника при обговоренні спрощенки була загальна позиція з представниками опозиції з питання скасування 50% ставки податку з обігу для виробників, але цю норму до другого читання з проекту прибрали. Ми намагалися відстояти цю позицію, але, на жаль, не змогли. Це могло б стати гарним стимулюючим чинником для виробників.

- Звучать заяви, що закон передбачає збільшення загального податкового навантаження на єдинщиків…

- На це можна дивитися по-різному. Законом єдинщики розділені по категоріях так, як вони розділені на практиці. Перша - підприємці з річним обігом до 150 тис.грн., для них передбачений єдиний податок в розмірі від 10 до 100 грн. на місяць. Друга група: обіг до 1 млн.грн. при 10 найманих співробітниках, податок - від 20 до 200 грн. До третьої групи віднесені фізособи з обігом до 3 млн.грн. при 20 найманих співробітниках, податок для них становитиме 3% від прибутку при сплаті ПДВ, і 5% - при включенні ПДВ до складу єдиного податку. І четверта група - юрособи з обігом до 5 млн.грн. при 50 найманих співробітниках. Ставка для них визначається так само, як і для третьої групи.

Є підприємці, яким сьогодні важко вижити - для них навантаження не збільшилося. Є категорія, яка непогано заробляє - для них було потрібно збільшення обігу, відповідно, збільшена ставка. Звичайно, платити фіксовану ставку набагато приємніше, але ставка в розмірі 200 грн. не може застосовуватися при прибутку в 2 млн.грн.

Ми вважаємо, що і обіг, і ставка для всіх категорій - адекватні і відповідають сьогоднішнім реаліям. Крім того, ухвалений закон має запобігти використанню схем мінімізації податків і разом з тим дати можливість працювати на спрощеній системі.

- Всі категорії спрощенців зможуть працювати з юрособами?

- Так. Але ми говоримо, не просто юрособи, а юрособи - платники податку на прибуток. Якщо ви, наприклад, працюєте на ринку, і у вас така юрособа купила товар, умовно кажучи, канцтовари, ви йому видали накладну, і тепер ця юрособа має повне право відносити витрати на свої валові витрати.

- Перед другим читанням ви побоювалися, що в проекті залишать обмеження щодо віднесення на витрати платника податку на прибуток витрат на придбання товарів (робіт, послуг) у фізосіб - платників єдиного податку. Що стало причиною для занепокоєння?

- До другого читання в порівняльній таблиці до законопроекту з'явилася така поправка. Але, на щастя, її так і не прийняли.

- Комусь заважала ця норма в законі?

- Це заважало тим, кому невигідно, щоб в Україні нормально працював малий бізнес. Без цієї норми спрощенка не мала б своєї значущості. Вигідна така спрощенка тим, хто користується проблемами бізнесу і на цьому спекулює, а також тим, хто використовував прогалини в законодавстві для зловживань і хотів робити це в майбутньому.

- Перевищення порогу обороту в 300 тис.грн. зобов'язує підприємців перейти в наступну категорію…

- Це стосується третьої і четвертої групи. Такі фізособи повинні подати заяву і стати платником ПДВ. Але хочу звернути увагу, що це відбувається тоді, коли обіг в 300 тис.грн. досягнуто при роботі з платниками ПДВ і тільки по послугах. У цьому випадку ви зобов'язані йти на ставку 3%. Якщо у вас 300 тис. або інша сума отримана не від платників ПДВ, то ви не зобов'язані реєструватися платником ПДВ. Поки не набралося 300 тис. від платників ПДВ, обов'язку переходити на ПДВ немає.

Ця норма стосується платників єдиного податку, які платять з обігу. Але якщо з обігу платник не хоче реєструватися платником ПДВ, тому що йому зручно платити 5% без ПДВ, і у нього немає контрагентів (юросіб - платників ПДВ) більше ніж на 300 тис.грн., платник не зобов'язаний ставати платником ПДВ.

- Народний депутат Ксения Ляпіна прогнозує, що з прийняттям закону штучно збільшуватиметься кількість єдинщиків, коли, наприклад, чоловік і дружина, які мають свій невеликий бізнес, будуть вимушені обидва зареєструватися спрощенцями. У такому випадку чоловік потрапить в третю групу і продаватиме товари і послуги юрособам, а дружина у другій групі матиме можливість працювати з населенням і такими ж спрощенцями, як і вона. Такий сценарій реальний?

- Третя група підприємців може працювати і зі спрощенцями, і з населенням, але при цьому необхідно платити податок з обігу і, можливо, ПДВ. Якщо бізнес робить послуги різним споживачам, то дійсно є можливість реєструвати двох підприємців для різних споживачів, це стосується тільки послуг. Чи стане від цього більше підприємців? Думаю, що ні, оскільки розділені сьогодні до обігу 500 тис.грн, зможуть працювати з обігом до 1 млн.грн.

- Хто втрачає можливість працювати на спрощенці?

- Не зможуть працювати фізособи-підприємці нерезиденти, аудитори, страхові брокери, особи, які здають в оренду житло площею понад 100 кв.м і госпсуб'єкти, в статутному капіталі яких від 25% мають особи, що сплачують єдиний податок. Також введено заборону на сплату єдиного податку організаторам гастрольних заходів.

- Чи зміниться для спрощенців робота з готівкою?

- В законі нічого про це не сказано. Тобто за умовчанням залишаються діючі правила.

- На сьогодні є розрахунки, наскільки ухвалений закон вплине на прибуткову частину держбюджету?

- На етапі підготовки і обговорення законопроекту податкова служба надавала розрахунки про те, що держбюджет втратить через зниження зборів. Але у податківців стоять задачі - вичавити максимум, а не створити нормальні умови для роботи. Не треба забувати, що новий закон - це також легалізація малого бізнесу і найманої праці в країні.

- Зрозуміло, що на цьому проблеми малого і середнього бізнесу не закінчуються. Що далі?

- Зниження єдиного соціального внеску - це наступне наше завдання.

- Що порадите підприємцям?

- Неможливо все відразу вигадати і передбачити, але цей закон відпрацьовувався великою кількістю людей, які сьогодні користуються спрощеною системою оподаткування. І я абсолютно впевнена, що кращого закону в найближчі роки чекати не доводиться. Тому бажано, щоб весь бізнес, який хоче спокійно працювати, написав лист президенту Януковичу з вимогою підписати закон.

Юрій ТАРАСОВСЬКИЙ


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини