RU

Оксана Продан: Підприємці дерегуляції не відчувають

05.03.2012, 09:49
Оксана Продан: Підприємці дерегуляції не відчувають - Фото
Продан вважає, що якщо контролюючі органи почнуть використовувати всі свої повноваження, виживе лише бізнес, який в тіні

Представники малого і середнього бізнесу за два роки не побачили змін, що сприяють розвитку підприємництва, говорить громадський діяч

За останні два роки зроблені суттєві кроки для поліпшення бізнес-клімату в Україні. Це стало можливим завдяки наполегливій позиції президента України Віктора Януковича щодо усунення надмірного регулювання бізнесу з боку держави, впорядкування діяльності контролюючих органів, імплементації директив Євросоюзу в чинне українське законодавство. Таку райдужну картину днями намалювала перший заступник голови Адміністрації президента Ірина Акімова. Чи справді підприємцям стало легше працювати, що змінилося за два роки роботи нинішньої влади? Про це кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ розповіла голова Всеукраїнського об'єднання малого і середнього бізнесу "Фортеця" Оксана Продан.

- Які зміни дійсно посприяли розвитку підприємництва в Україні?


- Змін, які реально сприяли б підприємництву, не відбулося. Всі прийняті закони або рішення виконавчих органів, які декларувалися як ті, що дерегулюють або спрощують ведення бізнесу, насправді такими не є, а деякі навіть погіршили ситуацію.

- Але щось же запрацювало й дійсно допомагає підприємцям?

- Запрацювало все, а що стосується "допомоги", я приведу конкретні приклади. Скасували свідоцтва про реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності - весь бізнес змушений витрачати час і гроші на отримання виписок, які залишилися необхідними. Більше того, крім тимчасової довідки або виписки, який документ є у власника про те, що він власник?

Ввели виключний перелік дозвільних документів - тепер всі орендодавці повинні отримувати дозвіл у пожежників на здачу власного майна в оренду.

Узаконили мовчазну згоду при ліквідації підприємства - ввели одночасно штрафи за відсутність бухгалтерського обліку.

Результати такої "дерегуляції" стосуються, на жаль, не тільки законів, але й інших рішень.

Поки що майже припинені перевірки різними органами влади. Але це не назавжди! Так що підприємці не відчувають себе спокійно, у них для цього немає підстав 
А от реальних досягнень немає, є лише затишшя. Якщо в якийсь момент всі органи влади почнуть використовувати свої повноваження, то виживуть тільки ті підприємці, хто на сьогодні в тіні. Поки не особливо реалізується на практиці законодавство про ринковий нагляд, а там великий перелік органів та їх повноважень. Практично припинено перевірки різними органами влади. Але це не назавжди! Так що насправді підприємці не відчувають себе спокійно, у них для цього немає підстав.

- На сьогодні ніби як вирішена проблема зі спрощенцями. Ціна податкової реформи для цієї категорії підприємців була високою ...

- Реформа почалася в 2011 році, тоді маленькі виробники втратили можливість працювати безпосередньо з більш великим бізнесом. У цьому році ситуація, порівняно з 2011-м покращилася, але відносно 2010-го - тільки вирівнялася.

За моїми даними, всі підприємці, які хотіли з 1 січня бути на єдиному податку - заяви подали. Є такі, які свідомо будуть подавати заяви для переходу на спрощенку з 1 квітня, оскільки не мали роботи взимку.

А ціна реформи ще не сформувалася, вона буде зростати до тих пір, поки буде можливість проведення перевірок за перші місяці впровадження нових умов оподаткування. Саме тому ми ініціювали скасування штрафних санкцій і 15% ставки єдиного податку за порушення в 2012 році. Сподіваюся, що підтримані Віталієм Хомутинником (голова комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики, - ред.) норми пройдуть друге читання.

- У вас є дані, скільки підприємців змушені були закрити свою справу, скільки перейшло в тінь?

- Якщо в кінці кризового 2008 року в Україні в малому підприємництві працювало понад 6 млн. чоловік, то в кінці 2010-го - уже менше 5 млн. У 2011 році процес переходу в тінь продовжився.

- Наскільки поширені випадки, коли підприємці просто відмовляються від найманих працівників?

- Так, це не рідкість. Часто забувають, що підприємці - це й роботодавці, негативні умови для бізнесу, на жаль, зменшують кількість робочих місць.

- Податкові органи постійно твердять, що намагаються стати партнерами для бізнесу. Чому підприємці продовжують ставитися до податківців, як до рекетирів?

- І раніше, і зараз є податківці, які на центральному рівні допомагають у вирішенні конкретних проблем, створених підприємцям виконавцями на місцях. Одночасно на місцях люблять посилатися на команди зверху. Очевидно, що відбувається подвоєння - декларується партнерство з бізнесом, але при цьому інші підрозділи продовжують робити все для наповнення бюджету.

Дуже часто в податковій не можуть дати професійне роз'яснення, але можуть донарахувати суму за неправильне тлумачення закону. Через те, що завжди знаходяться дуже "ініціативні" виконавці, підприємці не чекають від податкової служби нічого хорошого.

- Податкова звітує про перевиконання плану по надходженнях. Голова ДПСУ Олександр Клименко заявляє, що добровільна сплата податків в Україні сягає 96%. Ви згодні з такою цифрою?

- Ми не маємо доступу до внутрішньої інформації податкової служби. Що стосується добровільності, то ні для кого не секрет, що здати "мінусову" декларацію практично неможливо.

- Чому раніше оголошена податковою боротьба із зарплатами в "конвертах" не приносить результату? Як зробити так, щоб бізнес відмовився від таких методів ухилення від податків?


- Якщо тільки наказувати, то це призведе до закриття бізнесу, а не до виходу з тіні. Потрібно знизити фіскальне навантаження на доходи фізичних осіб. З травня 2011 року ми працюємо в робочій групі щодо зниження ставки єдиного соціального внеску. Вже внесено підприємницький законопроект, яким знижується базова ставка внеску з 34,7% до 18,1% від заробітної плати. Цей проект підтримали Федерація роботодавців України та Рада підприємців при Кабміні. Чиновники підрахували, що втрати Пенсійного фонду від запровадження зниженої ставки складуть майже 60 млрд.грн., але ми показали, що вихід з тіні забезпечить надходження мінімум 19 млрд.грн. А проект CASE України навів результати дослідження: в системі соціального захисту неефективно використовується 40 млрд.грн. Залишилося тільки застосувати політичну волю й створити умови для легалізації доходів фізосіб.

Ми бачимо ставку влади на виробництво у великому бізнесі, в корпораціях. Нинішні умови роблять неможливою конкуренцію малого бізнесу з великим 

- Останнім часом (зокрема, в Києві) з'явилося багато вільних торгових площ. Очевидно, у сфері торгівлі підприємницька активність йде на спад.


- Насправді спад у торгівлі говорить не тільки про зниження підприємницької активності, але й про зниження купівельної спроможності громадян. Сьогодні люди економлять на всьому, тому й сфера послуг, і виробництво відчувають зменшення доходів, але при цьому не мають можливості зменшити загальновиробничі витрати, що й призводить до закриття малого бізнесу.

- Уряд декларує ставку на внутрішнє виробництво. Яку роль може зіграти малий і середній бізнес в цьому процесі?

- Сьогодні ми бачимо тільки ставку влади на виробництво у великому бізнесі, на виробництво в корпораціях. Нинішні умови роблять неможливою конкуренцію малого бізнесу з великим, тому без системних змін малому та середньому бізнесу розвиватися можливості немає. Хоча в розвинених країнах саме на середній клас, на малий і середній бізнес, лягає основне навантаження зі створення робочих місць. І результати діяльності цього класу становлять більшу частину ВВП.

- Продовжують надходити сигнали про корупцію на митницях. Чому ця сфера так і залишається найкорумпованішою?


- Проблема стара. Незважаючи на постійне декларування владою поліпшень, краще суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності не стає. Були надії на нову редакцію Митного кодексу, в її підготовці бізнес брав участь практично рік, але те, що було прийнято, надії не виправдало. Вирішити проблеми на митниці можливо лише комплексно, після демонополізації економіки, з реформуванням і правоохоронних, і контролюючих органів, зі зміною умов ведення зовнішньоекономічної та підприємницької діяльності.

- Україна стала хоч трохи привабливіше для інвесторів за період роботи нинішньої влади?


- Коли про погіршення підприємницького середовища говорив український малий бізнес, нас не чули. Зараз про низьку конкурентоспроможність української економіки заявляють представники американського й європейського бізнесу, тому вже всім повинно бути зрозуміло, що потрібно міняти економічну систему.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини