RU

Бродський: Доля Тимошенко прив'язана до ціни на газ

20.12.2011, 18:52
Бродський: Доля Тимошенко прив'язана до ціни на газ - Фото
Колишній союзник Тимошенко розраховує на нову посаду - голови Держслужби з регуляторної політики

Урядовий уповноважений з дерегуляції госпдіяльності Михайло Бродський розповів про реформи, боротьбу з корупцією та урок Тимошенко для країни

"Посаду запропоновано мені"

- Майже два місяці тому Кабмін затвердив проект указу президента про створення держслужби з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва. Чому затягується реформування Держкомпідприємництва?

- Не знаю. Я обговорював це питання з прем'єром. Він наполягає, що потрібно створити нову структуру, тому що втрачено зв'язок влади з бізнесом.

Хоча у нас, насправді, робота триває. Навіть у складі департаменту Мінекономрозвитку ведеться діалог з підприємцями. Ми обговорюємо і вирішуємо найрізноманітніші проблеми, що виникають.

- Є розуміння, яким буде нове відомство?

- Поки що мені про це нічого не відомо. Справа в тому, що у нас головний по адміністративній реформі Лавринович (Олександр Лавринович - міністр юстиції, - ред.). Це питання потрібно ставити йому.

- Наскільки відомо, Лавринович взагалі проти створення служби - правонаступника Держкомпідприємництва...

- Тому реформа і гальмується. Президент сказав чітко: я підтримую Азарова, створюйте нове відомство, але погодьте все з Лавриновичем.

- Нещодавно прем'єр сказав, що дуже скоро Кабмін визначиться з кандидатурою голови держслужби. Ви отримали пропозицію очолити?

- Я був на погодженні кандидатури у Азарова і Клюєва. Сказали, що подадуть мою, але як воно буде - не знаю.

- Що буде з посадою уповноваженого з дерегуляції?

- Швидше за все, функції уповноваженого перейдуть до глави нової служби.

- Україна опустилася на три позиції (з 149-ї на 152-у) у рейтингу Ведення бізнесу - 2012. Чи не вважаєте ви, що, незважаючи на всі намагання, це результат роботи чинної влади, і вашої в тому числі?

- Ми звернулися до президента, щоб він доручив прокуратурі перевірити, як же все-таки працюють наші нововведення. Так от, на сьогодні є величезна кількість кримінальних справ. Місцеві органи відмовляються виконувати прийняті нормативні акти, вони тягнуть гуму, саботують. По суті, все гальмується внизу. Але ми йдемо своєю дорогою, ми збираємо скарги від підприємців, звертаємося постійно в прокуратуру, приймаємо закони, які обмежують чиновників в їх можливостях, звертаємося до президента, на нарадах у Клюєва піднімаємо питання. Йде постійна боротьба. Ви ж розумієте, одразу нічого не робиться.

Але й добре швидко забувається. Ми ж техогляд скасували, довіреності скасували, накладні скасували, чотири тисячі ліцензованих видів робіт скасували, ліцензії зробили безстроковими і так далі. З нового року вводиться "єдине вікно" - від'єднали чиновника від громадянина. Ми багато чого зробили.

До бюджету надходить грошей більше. Податкова і митниця збирають більше. Хто це заплатив? Бізнес.

- З усіх боків на повний голос лунають скарги, що бізнес перебуває під пресингом.

- Але податки ж не підняли, а навпаки знизили. Від багатьох податків відмовилися. Така природа бізнесу - він не хоче платити, а владі потрібно виконувати соціальні програми - платити зарплати, пенсії, надавати пільги...

- Тема пільг актуальна останнім часом...

- У нас 73 закони по пільгах, 27 категорій пільговиків, 24 мільйонам громадян надаються різні пільги...

- Але ми бачили, у що може вилитися спроба переглянути політику надання пільг. Який вихід із ситуації?

- Вихід - монетизація пільг. Якщо взяти середню зарплату по Україні, а це 2700 грн., приплюсувати до неї всі пільги, які ми виплачуємо громадянам, вийде середня зарплата близько 5 тис.грн. І в цьому ми зрівняємося з Грецією та Польщею (за травневими даними Головного управління статистики Польщі (GUS) - 3,6 тис. злотих або $1,3 тис., - ред.). Людина, яка не користується транспортом, наприклад, може придбати собі за ці гроші м'ясо.

"Почнеться саботаж - підніму шум"

- Бізнес, в тому числі іноземні інвестори, кричить про побори на митниці. Раніше ви часто критикували роботу відомства Калетніка. Що змінилося?

- Ми з митницею провели величезну спільну роботу. Прибрали з зовнішнього периметра всі контролюючі органи, які виконували неправильні функції. Ветеринари, фітосанітари, СЕС, екологи до проходження митниці ставили свої печатки. По суті, це носило формальний характер. Ніхто ніяких документів не дивився. Людей просто обілечували, машини простоювали в чергах цілодобово. Це завдавало величезної шкоди іміджу держави і бізнесу. За рік ми це все перелопатили, підготували дві урядові постанови. Була жорстка боротьба, повірте мені. Ми вийшли на європейську практику - "один вантаж - один огляд". Мені здається, це велика робота, яка прибере пробки з митниці.

- Проблема контрабанди все ж залишається?

- У першу чергу, Луганська область і Придністров'я... Тут ми нічим допомогти не можемо. Це питання прикордонної служби. Завдається колосальна шкода економіці. Я вважаю, держава повинна жорстко реагувати.

Ще одна проблема - порти і контейнери. Щодо цього я написав великий докладний лист до прокуратури та СБУ з проханням розібратися.

- Зворотний зв'язок є?

- Приходять листи. Кажуть, що проблемою займаються.

Нещодавно я також писав по секонд-хенду. Перевірки показали, що в країну під виглядом секонд-хенду ввозиться новий китайський товар, який знищує українську легку промисловість.

Митниця - це величезна проблема для країни, але за два роки вдвічі надходження до держбюджету від митних процедур виросли. Звичайно, це багатьом не подобається, але до наведення остаточного порядку потрібно міняти ментальність і посилювати боротьбу.

- Ви також нещодавно розкритикували роботу МНС і особисто міністра Балогу за перешкоджання дерегуляції...

- Після моєї критики ми всі документи підписали. Приїхав до нас представник МНС, був підписаний меморандум про співпрацю. Більше того, я завізував введення мораторію на наступний рік на всі перевірки. Погоджено законопроект, який забороняє пожежним закривати бізнес. Все це підписано, і я чекаю подачі документа до парламенту. Якщо знову почнеться саботаж, знову підніму шум.

- Ви були противником прийняття закону про біометричні паспорти...

- Я в жодному разі не противник біометричних паспортів. Коли ми говоримо про закон, ветований президентом, проблема не в біометричних паспортах. У першу чергу, проблема у процедурі. Все потрапляє в руки приватної фірми. Крім того, це ще додатково 19 видів бланків, які люди повинні були б купувати у відомої всім контори. Це мільярдний бізнес.

Я нещодавно зустрів їх представника в Кабміні. Він каже: чого ти до нас пристав? Я йому відповів: відчепіться від людей, вистачить експериментів, ми ж не ідіоти. Чому ми повинні платити, наприклад, за техпаспорт, права і так далі сотні гривень, коли реально така ж пластикова картка в банку коштує копійки. Я не проти біометричних паспортів, я проти того, щоб людей змушували на це витрачати шалені гроші, які підуть не державі, а приватній компанії.

- Один з лобістів цього закону регіонал Валерій Коновалюк вважає розпливчатим формулювання зауважень президента, викладених у вето...

- Коновалюк чесно служить своїм господарям. Він забув, що давав присягу народу України.

- У Міністерстві інфраструктури повідомили, що вже завершено розробку законопроекту про таксі і регулярні пасажирські перевезення. Чого очікувати?

- Цей проект підготовлено ще рік тому. Але хто його дасть прийняти? Сьогодні таксисти дадуть поставити лічильники? Таксист дозволить поставити собі тариф? У нас таксист скільки хоче, стільки й "заряджає". Але, з іншого боку, він справедливо говорить: дайте мені стоянки, дайте дорожні смуги, дайте боротьбу з "грачами", які руйнують ринок, тоді я заплачу за ліцензію, перефарбую машину, поставлю лічильник. Усе взаємопов'язано. Не можна вирішити одну проблему без іншої. Тому можу сказати точно - немає цього закону, він в обговоренні вже рік.

- Днями ви зустрічалися з фармацевтами. Що сьогодні заважає розвиватися вітчизняним виробникам ліків?

- Наші фармацевти мучаться через те, що імпортери займаються трансферними контрактами. Вони завищують ціни, тому що імпорт ввозиться без ПДВ. Потрібно зробити, як в Європі і в усьому цивілізованому світі - ввести референтні ціни. Потрібно брати середню ціну п'яти країн і, будьте ласкаві, панове, вище не можна. Наприклад, в Росії ціни на ліки впали. Тому що ввели ПДВ і референтні ціни. А у нас деякі ліки в три рази дорожче, ніж в Європі.

- Чи є реакція бізнесу на законопроект про внутрішню торгівлю?

- Днями в Запоріжжі вийшли крамарі з вимогою відкликати цей документ. Але вони ж не кажуть, що конкретно їх турбує. Ми боремося з власниками ринків, щоб вони не знущалися над цими крамарями, не піднімали їм ціни. А ці власники ринків йдуть до людей, обманюють їх і виганяють на вулицю протестувати.

Ви подивіться, що зараз відбувається з інтернет-магазинами. Як може магазин працювати без офіційного офісу? Адже нікому пред'явити претензію, якщо вас обдурили. Це нонсенс. Як можна через інтернет-магазин продавати ліки?

Але депутати вже підняли шум в парламенті проти цього закону, мовляв, так не можна. В одного депутата лавка - він за лавку, в іншого базар - він за базар, у третього - супермаркет... Це ж нестерпно! А як же порядок навести в країні, як реформи проводити?

Опозиція повністю відсторонилася від голосувань. Але це неправильно. Значить, ви не опозиція. Ви просто свої питання вирішуєте. Ви або колишня влада, або майбутня влада. Опозиція повинна виступати з кожного питання і брати участь в голосуванні.

- Сьогодні опозиція стурбована питанням, як захистити себе...

- Згоден. У нас опозиція в парламенті сьогодні - це Кармазін і Ляпіна. Але це ж ненормально, це ж нонсенс.

- Як ставитеся до так званого податку на багатство, введення якого ініціює віце-прем'єр Тігіпко?

- Він повинен бути ширше і глибше. Туди повинні бути внесені всі статті, які сьогодні є в Податковому кодексі. Багаті повинні платити більше, однозначно.

- Ви як заможна людина готові платити такий податок?

- Звичайно.

- Ще одне нововведення Тігіпка - податок з офшорів. Це реально?

- Весь світ пов'язаний з офшорами. Але в країні повинна бути жорстка політика щодо офшорів. Потрібно впроваджувати спеціальне оподаткування, чим і займається сьогодні Тігіпко, плюс економічний контроль за держпідприємствами.

"Юля у всьому не права"

- Як ви вважаєте, угоду про ЗВТ з Євросоюзом буде підписано?

- Я майже впевнений, що зону вільної торгівлі з ЄС ми підпишемо і ратифікуємо. А політичні розбіжності, пов'язані з долею Тимошенко, вирішаться, коли ми визначимося з ціною на російський газ. Я думаю, доля Тимошенко прив'язана до ціни на газ. Поки Україна буде платити зайві $6 млрд. за російський газ, доля Юлі, на жаль, висітиме в повітрі.

- Як ставитеся до того, що зараз відбувається з Тимошенко?

- По-людськи? Ставлюся, як усі. По-політичному? Вважаю, що Юля у всьому не права. По-економічному? Я вважаю, що вона завдала величезного збитку країні...

- У неї був вихід?

- Так. У людини завжди є вихід. Вона могла як мінімум звільнитися, піти у відставку. Але здавати країну не можна. Я в той день (коли був підписаний газовий контракт з Росією) написав у себе в блозі: "Юля, ти не права. Прощавай, Севастополь. Ти сьогодні віддала росіянам Севастополь".

Але з іншого боку, мені її шкода.

- Поява відео з камери СІЗО, де утримується Тимошенко, перебір?

- Ні. Люди поставили питання, покажіть, в яких умовах утримується Тимошенко. Пенітенціарна служба показала. Я як політичний в'язень Кучми і Кравченка можу сказати, що сидів в інших умовах в Житомирі. До мене нікого не допускали, у камері на 12 метрів знаходилися чотири людини, ватяний матрац і ковдра з вошами плюс відкрита параша.

- Тимошенко і Луценку треба дати можливість брати участь у виборах?

- Я ж не суддя. Щодо Луценка у мене взагалі окрема думка. Так зраджувати ідеали не можна. Не можна очолювати мітинг у костюмі від Версаче, не можна було за державний рахунок возити сім'ю на літаку. До речі, Рудьківського за це засудили, і він погасив розтрати, а Юра так і не розрахувався. Порушення є великі з приводу квартири, машини, водія і так далі, але мені здається, що треба таким чином раз і назавжди закінчити цю практику, тому що інші цим теж користуються.

Те, що Юля відповіла або відповість - це теж добре для суспільства. Всі повинні знати, що за все буде наступати відповідальність.

- Але за таким принципом можна судити і посадити половину чиновників - і теперішніх, і колишніх...


- Всі питають, чому саме з нашої перукарні потрібно починати? Але колись це потрібно починати. Подивіться, що відбувається у світі: у Франції колишній президент отримав два роки умовно, в Ізраїлі президенту дали сім років, в Ісландії та Хорватії заарештовані і так далі.

- Діючій владі слід боятися помсти Тимошенко?

- Безумовно.

- Які ваші плани щодо парламентських виборів?

- Партія Вільних демократів, я думаю, від списків цього разу утримається. У виборах по мажоритарці я себе не бачу. Та й немає особливого бажання. Я вже наобирався: був і в Київраді, і райраді, і у Верховній Раді.

Мені хочеться спробувати змінити країну в рамках дерегуляції, підтримати легальний бізнес. Дуже важко це дається, але якщо дадуть мені можливість цим займатися, буду займатися. Ні - буду працювати консультантом з цих питань.

- Днями віце-прем'єр Клюєв анонсував кадрові зміни в уряді. Вам щось відомо?

- Ні, невідомо. Але президент повинен щороку все міняти. Якщо не він буде цього робити, то буде робити народ.

Юрій ТАРАСОВСЬКИЙ
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини