RU

Бродський: Тепер у мене є карт-бланш від Азарова

02.03.2011, 15:35
Бродський: Тепер у мене є карт-бланш від Азарова - Фото
775450b54527379f7e8eaa424872090c.jpg

Прем'єр сказав: "Мішо, бери гвинтівку і перед"... Один із головних лоббістів мого призначення - Тігіпко... Ніякого компромісу з МВС з техогляду не буде... Зараз лоббіюємо закон про закриття бізнесу... У нас всі брали участь у великому грабежі... Я нічого н

Недавно Кабінет Міністрів довірив нову посаду урядового уповноваженого з дерегуляції господарської діяльності Михайлу БРОДСЬКОМУ (на фото). Екс-глава Держкомпідприємництва вважає, що отримав карт-бланш від Прем'єр-міністра і тепер продовжить почате вже на новому посту. За словами М.Бродського, його, як і раніше, чекає роль сита, завдання якого - не пропустити жодного нового законопроекту без відповідних регуляторних процедур. Він також зазначає, що міжнародні експерти високо оцінили його роботу, що, безсумнівно, підніме Україну в рейтингу легкості ведення бізнесу. Про те, хто приклав руку до його призначення, про проблеми малого і середнього бізнесу, своє бачення виведення економіки з "тіні" М. Бродський розповів в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ.

- Михайле Юрієвичу, Ви нещодавно вступили на посаду урядового уповноваженого з дерегуляції. З чого почнете або вже почали?

- Ми продовжуємо. На жаль, через адміністративну реформу деякий час ми були у підвішеному стані. Можна сказати, що частково стався технологічний провал. Як сказав Микола Азаров, дерегуляція втратила свого лоббіста. Зараз Прем'єр-міністр давав напуття мені по-новому: "Мішо, бери гвинтівку і по-китайськи завойовуй свою територію, вперед" (сміється). Тепер у мене є карт-бланш, тому дерегуляція триває.

- Скільки разів з моменту призначення зустрічалися з Азаровим і Першим віце-прем'єром Андрієм Клюєвим - Вашим безпосереднім начальником?

- З Прем'єром було дві зустрічі. З Клюєвим працюємо постійно. Зараз віддані необхідні доручення, більшість щодо пришвидшення проходження у парламенті законопроектів з дерегуляції.

У нас сьогодні шість законопроектів застряли у Верховній Раді у другому читанні, 21 законопроект, розроблений Держкомпідприємництва, застряв у вищих органах виконавчої влади. Серед них - проект закону про посилення відповідальності чиновників за порушення при видачі дозволів, ряд законів зі спрощення входу і виходу з бізнесу: про скасування обов'язковості печатки для підприємців, про ліквідацію свідоцтва про державну реєстрацію юросіб і фізосіб-підприємців, про введення для підприємств "нульового" статутного фонду і модельних статутів, які не треба буде завіряти у нотаріуса, про скасування нотаріального посвідчення документів, які подаються для реєстрації тощо. Застряв і наш законопроект, яким значно спрощується закриття бізнесу. На останньому засіданні Кабміну Прем'єр доручив Клюєву посприяти з включенням наших законопроектів до порядку денного Верховної Ради, так що, сподіваюся, їх прийняття зрушить з місця.

- Тоді Азаров зазначив, що законопроекти вже півроку лежать у парламенті. Чому про них пригадали тільки зараз?

- Тому що мене затвердили урядовим уповноваженим, відповідальним за дерегуляцію. Я тут же написав листа Прем'єру, зустрівся з ним, розповів, де ми застряли. Крім того, треба віддати належне Сергію Тігіпку, одному з головних лоббістів мого призначення на цю посаду та його ініціатору, який продовжує всім цим займатися. До речі, один із моїх замів - Сергій Третьяков - перейшов до нього радником.

Азаров дав команду, щоб я був присутнім на всіх засіданнях Кабміну. Мене, як і раніше, чекає роль такого сита, завдання якого - не пропустити жодного нового законопроекту без відповідних регуляторних процедур.

- Якщо озирнутися назад, що можете виокремити з головних заслуг на посаді глави Держкомпідприємництва?

- Я би сказав, що у наших умовах основна заслуга комітету була в тому, що ми не допустили створення чогось "нового" з регуляторки. Передусім, зроблено те, що нічого не дали зробити поганого для бізнесу.

Зокрема недавно зустрічався з представниками Міжнародної фінансової корпорації. Вони вважають, що ми багато зробили. Так, можна стверджувати: все так погано, що навіть не видно результатів роботи. Але зроблено справді дуже багато - раз у 100 більше, ніж урядом Юлії Тимошенко. Але мене це не заспокоює, тому що насправді бізнесу важко.

Ми домовилися з МФК, що спільно проведемо масове опитування підприємців у всіх регіонах для того, щоб визначити, які адміністративні бар'єри у веденні бізнесу необхідно подолати насамперед. Результати опитування включимо у план проведення дерегуляції на цей рік. Ми хочемо за допомогою соціології отримати сигнал від підприємців - які дозвільні, контролюючі або регуляторні процедури треба скасувати.

Ми прикинули з МФК, що тільки скасування дозволу МВС на виготовлення печатей і штампів дасть змогу нашій країні піднятися у рейтингу легкості ведення бізнесу - "Doing Business" - на дві позиції. Спрощення дозвільних процедур у будівництві, завдяки прийняттю закону про регулювання містобудівної діяльності, також сприятиме підвищенню позиції України у рейтингу - приблизно на 20 пунктів.

- Але все це часто не діє на практиці…

- Справді. Наприклад, ми зараз стикаємося з тим, що деякі органи закамуфлювали ряд ліцензій, які раніше були скасовані, об'єднавши їх зі суміжними ліцензіями… Дуже важко примусити чиновників відмовитися від всіх папірців і довідок, які вони видають багато років поспіль.

Та ж ситуація з техоглядом. Міністр внутрішніх справ сказав "так" вже півроку назад, але навколо цього техогляду ходимо досі. Однак мені вже вдалося це винести на обговорення Прем'єр-міністра і Президента.

- Сьогодні є два законопроекти - від Держкомпідприємництва і від МВС…

- Так. І, безперечно, треба приймати наш. Що пропонує МВС? Залишаємо все, як є. Так, як добре їм. А завдання дерегуляції - зробити так, щоб добре було людям.

- Компроміс можливий?

- Ніякого компромісу не буде. Ми не згодні на компроміс. У нас завдання Президента і Прем'єра - безкомпромісно працювати, щоб громадяни побачили і відчули результати роботи.

- Щодо контролюючих органів. Сьогодні є нарікання на пожежні служби. Там справді є над чим працювати…

- Ось саме цим ми і плануємо зайнятися. Це і пожежники, і ветеринарна служба, і санепідемслужба та інші.

- Недавно один із координаторів підприємницького руху і "податкового Майдану" Оксана Продан заявила, що малий і середній бізнес не відчуває дерегуляції. Що скажете?

- Коли говорить Оксана Продан, це ще не означає, що говорить весь бізнес. Є люди, які назвали себе лідерами громадських організацій, а насправді громадська організація - це шість контейнерів і 10 найманих працівників.

Головне завдання дерегуляції - забезпечення нормальних умов існування бізнесу. А допомога малим підприємцям від держави має полягати у тому, щоб не заважати працювати, створювати комфортні умови, забезпечити легкий доступ до кредитних ресурсів і навчання. Держава має навчити підприємця, як йому пристосуватися до умов, як захищати свою справу. На жаль, держава за 20 років дикого капіталізму цю функцію не навчилася виконувати.

Право бути підприємцем - це не право кайфувати, це право багато працювати, конкурувати, вигадувати, створювати, ризикувати. Підприємець завжди повинен бути у русі. В умовах капіталізму - ми всі білки у колесі. Ми постійно бігаємо. Якщо хтось зупиняється, його викидає на стіну і розмазує. На жаль, це так. І так треба сприймати це життя. Це велике право у капіталістичній країні - бути вільними, але це право бігати. І бажано - швидко, а краще - швидше за інших.

- Сьогодні також звучать заяви опозиції, що малий бізнес закривається…

- Я розумію опозицію. Для них - чим гірше у державі, тим краще. Вони домагаються, щоб уряд провалився з реформами. Опозиція захищає тих, хто не платить податків. До того ж пенсіонери не розуміють, що через тих, хто не платить, - пенсії не збільшаться. Внаслідок всього цього на виході ми маємо 760 тисяч смертей у рік, хоч по-цивілізованому, більше 500 тисяч бути не повинно.

А закриваються ті, хто оформлявся "єдинником" і так йшов від податків при отриманні зарплати, хто на спрощеній системі оподаткування переводив гроші у готівку.

Сьогодні треба навчитися бути відповідальними. Мене просто вбивають журналісти, які заробляють 10 тис. доларів у місяць, сплачуючи з них 200 гривень податку, і до того ж кричать, що всі крадуть. У нас вся країна брала участь у великому грабежі. Вся. І підприємці, і чиновники, і громадяни. Всі знаходили, що вкрасти. З цим необхідно закінчувати. Треба провести дерегуляцію, прийняти нові закони. І я наполягаю на тому, що державу має захищати легальний бізнес. А опозиції має бути соромно продовжувати боротися за право підприємців платити по 200 гривень.

- Що треба спрощувати насамперед - процедуру відкриття бізнесу чи ліквідації?

- Звичайно ж, закриття. Тому що воно дуже зарегульовано. Ми зараз лоббіюємо закон про закриття бізнесу, намагаємося провести через парламент. До речі, законопроект ми розробляли спільно з міжнародними експертами.

А відкриття у нас і так дуже спрощене, і це призводить до зловживань. Цього також не можна робити, тому що з'являються "мертвяки", на яких зливають ПДВ і так далі.

- Глава УСПП, регіонал Анатолій Кінах заявив, що Податковий кодекс на практиці блокує роботу бізнесу… Наприклад, ваші рідні, які займаються безпосередньо бізнесом, відчули це на собі?

- А чи мав Кінах хоч коли-небудь стосунок до бізнесу? Він взагалі розуміє, про що говорить? Точно так днями чиновник з Фонду зайнятості Сухомлин (начальник управління організації надання соціальних послуг Державного центру зайнятості України Ігор Сухомлин, - ред.) - до речі, я зараз напишу листа у Кабмін з цього приводу - заявив, що Податковий кодекс збільшив кількість безробітних. Кодекс упорядив всі хаотично ухвалені закони, кодекс скоротив кількість податків, кодекс вивів усіх "тіньовиків", які займалися крадіжкою ПДВ, на чисту воду. І, звичайно ж, багатьом лоббістам це не подобається, але це їхні проблеми.

- У листопаді минулого року Ви обіцяли погасити борг Вашого підприємства - Черкаського деревообробного комбінату - перед Пенсійним фондом з власної кишені. Погасили?

- Я особисто не заборгував Пенсійному фонду нічого. Є підприємство, до якого має стосунок моя сім'я, і яке перебуває у процесі банкрутства. Так, є борг у 1,5 млн. грн. Зараз з Пенсійним фондом проводяться переговори, і ми вийшли на підписання договору про те, що мій син заплатить за це підприємство, щоб зняти юридичну проблему. Ось ми вже декілька місяців ведемо переговори. Обласне відділення Пенсійного фонду поки відмовляється дати офіційний документ, тому що у законі це не прописано - там сказано, що борг можна погасити тільки через процедуру банкрутства. Я вже вийшов на центральний офіс Пенсійного фонду, думаю, що у березні підпишемо документ на погашення цієї суми. Процес виявився не таким простим. За законодавством ви не можете прийти і погасити борг за когось. Сам голова Пенсійного фонду Черкаської області сказав, що діятиме тільки згідно із законом. Можете спитати у нього.

- Для нашої країни проблема "тенізації" економіки, зокрема, зарплат у "конвертах", стоїть дуже гостро. Як від цього позбутися? Є якийсь спеціальний рецепт для України?

- Для того щоб країна зажила нормальним життям, її треба вивести з "тіні". Це завдання постсоціалістичних країн. В Україні стільки накопичилося грошей, що нам не потрібні ніякі інвестори. Будуть комфортні умови, люди дістануть з кишень свої гроші та інвестуватимуть у нашу економіку. Не потрібні мільярди з Кіпру, у нас сотні мільярдів всередині країни. Дайте умови, щоб люди розуміли, що ці гроші не зникнуть, що у людей не заберуть власність і так далі. І це все називається дерегуляцією.

На сьогодні 120 тисяч директорів підприємств отримують мінімальну зарплату в 900 гривень. Це ганьба. До того ж ми говоримо: "чиновники крадуть". Крадуть, це правда. Якщо на вулиці йде дощ - отже, чиновники крадуть. Але хоч один директор підприємства сьогодні працюватиме менш, ніж за 10 тис. гривень? Ми всі беремо участь в одному глобальному самообмані, одному глобальному хаосі, одній глобальній корупції.

Коли є така тіньова економіка, це не дає змоги розвиватися країні. У нас ВВП у п'ять разів нижчий, ніж у Польщі. Молдові на душу населення з ВВП цього року обійде Україну. Ми, на жаль, живемо "у тіні".

- Ви вже давно і жорстко воюєте з концерном ЄДАПС. Як Вам ініціатива регіонала Валерія Коновалюка щодо Концепції загальнодержавної автоматизованої системи "Електронне соціальне посвідчення", де ключову роль відіграє ЄДАПС? До речі, Тігіпко недавно заявив, що соціальна карта повинна з'явитися в Україні до 2015 року…

- Я категорично проти. Це повинна робити державна компанія.

- Ви недавно говорили, що при зустрічі з Президентом України розповіли б йому, насамперед, про ЄДАПС і нардепа Василя Грицака… Бачили привітання Грицака з днем народження на сайті глави держави - Віктор Янукович називає його "зразком офіцера і патріота"?

- Знаєте, це технічна процедура. Такі привітання готує відповідна служба Президента, і я думаю, що глава держави навіть не читав це привітання. Швидше, воно автоматом пройшло (сміється).

- Чим закінчився конфлікт із комітетом Василя Волги? У кінці минулого року Ви звинувачували Держфінпослуг у зарегульованості і непрозорості, писали листи Прем'єру…

- Конфлікт з Волгою у нас був робітник. До нас припинили надходити від Держфінпослуг непотрібні регуляторні акти. Волга, я так розумію, порозумівся з ринком. Ринок також перестав нам скаржитися.

- Вважаєте це своєю перемогою?

- Це перемога дерегуляції. Свідчення того, що ми не дозволили створити нічого "нового" з регуляторки.

Михайло Бродський: біографія та добірка новин>>>
Дерегуляція економіки: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини