Зміни - нова норма: як бізнесу не впасти під їхньою вагою. Рецепти топ-менеджерів

25.11.2019, 11:33
Зміни - нова норма: як бізнесу не впасти під їхньою вагою. Рецепти топ-менеджерів - Фото
Панель "Лідери часів трансформації", КМЕФ, Київ, 9.11.2019 р (фото - КМЕФ)

Часто про дискусії на тему лідерства говорять з сарказмом, натякаючи на черговий привід для піару. Це погано. Адже лідер - це не про посади. це місія

8-9 листопада в столиці України пройшов Київський міжнародний економічний форум (КМЕФ). У цьому році кількість учасників заходу досягла позначки у 2000, поділитися своїми ідеями приїхало 110 спікерів з 30 країн.

Одна з панелей Форуму була присвячена темі лідерства в сучасному світі. Запрошені спікери - Мілан Лакхані, директор з розвитку бізнесу і стратегій Konica Minolta, Жанна Крючкова, засновник консалтингової компанії Jansen Capital Management, Дмитро Бондаренко, генеральний директор Групи Компаній ЛІГА, CEO Ligamedia і Дмитро Шимків, голова ради директорів Darnitsa Group. Що ж робити лідерам компаній, щоб не застрягти в минулому, які компетенції потрібно розвивати, як зберігати психологічну стійкість в світі турбулентності?

LIGA.net, на правах інформаційного партнера, публікує рецепти лідерства від запрошених бізнесменів і топ-менеджерів.

"Світ змінюється настільки швидкими темпами, що скоро абревіатура VUCA (volatility, uncertainty, complexity and ambiguity), якою прийнято описувати всі процеси, що відбуваються зараз, морально застаріє. Вчорашні проблеми сьогодні стають нерелевантними", - почав дискусію модератор панелі Вітаутас Бучюнас, співзасновник і керуючий партнер компанії U-Integral.

Результати опитування 1378 керівників глобальних бізнесів "Risk trends 2019" - відмінна ілюстрація швидкості сьогоднішніх змін, зазначив він. Порівняно з 2018-м, в 2019 році ризикові відчуття CEO дуже змінилися. Надмірне зарегулювання, політична невизначеність, відсутність ключових навичок, торговельні конфлікти і кіберзагрози, - топ-5 перешкод для розвитку компаній на їхню думку.

"Замість вирішення глобальних екзистенційних проблем людства, сучасні лідери змушені фокусуватися на виживанні компаній всередині своїх країн. Яким лідером потрібно бути, щоб не тільки виживати, але розвиватися й бути успішним під вантажем постійних змін?", - задав тон Бучюнас розмові.

М'яка сила - запорука успішного лідерства Дмитра Бондаренка

Лідерство - це здатність залучати співробітників в досягнення місії компанії, щоб вони сприймали її, як свою власну. Це вуду лідерства.

Я керую сімейним бізнесом. Якщо міркувати в цьому контексті, не можна якось розмежувати сімейні відносини і бізнес-управління. Це величезний виклик.

Дмитро Бондаренко, КМЕФ, Київ, 9.11.2019 г. (фото - КМЕФ)

Ми всі разом працюємо над побудовою робочих комунікацій і культурою управління. Намагаємося впроваджувати принципи корпоративного управління, щоб не перебувати в одних і тих же іпостасях.

Як результат - сьогодні родині вдається успішно керувати портфелем з 14 компаній, в яких працює близько 3500 осіб. Якщо говорити про сучасне лідерство, то, за моїми спостереженнями, скорочуються всі управлінські моделі. Наприклад, ми будуємо свою модель управління бізнесом на більш плоских структурах. Це ключове.

Люди, які приймають рішення, повинні бути ближче до ринку й клієнтів. Швидкість реагування керує всім, вимагає перебудови бізнес-процесів і корпоративної культури. В такому випадку лідерська роль проявляється набагато яскравіше. Це каталізатор, який змушує тебе не просто бути спостерігачем, а повноцінно залучатися до процесу.

Якщо ти активно залучений, стаєш помітніше. Значить, повинен повністю відповідати ролі, яку займаєш. Все стає чесніше, прозоріше, зрозуміліше, і лідер повинен всьому цьому відповідати: і компетенціями, і моральними якостями. Думаю, це виклики, з якими зіткнутися все індустрії. Хтось раніше, хтось пізніше. Це реальність, в якій ми живемо.

У бізнесі все більше важливі персоналії, особистість лідера. Якщо раніше керівник був якимось божеством, яким всі захоплювалися, поважали, хотіли погрітися в променях його світла, але ніколи його не бачили, то зараз цей принцип не працює. Сучасні лідери повинні бути реальними, робити відчутні для команди речі, обов'язково довіряти своїй команді й постійно комунікувати.

Критичне мислення дуже важливо, але для мене це більше, як вміння виходити із зони комфорту. Лідер повинен давати можливість команді генерувати ідеї, при цьому розуміючи, що вони можуть виявитися помилковими або не дати очікуваного ефекту.

Лідерство на думку Мілана Лакхані

Мілан Лакхані, КМЕФ, Київ, 9.11.2019 р (фото - КМЕФ)

Лідер - людина, яка мотивована сама й мотивує інших. Вона надихає свою команду, визначає спільну мету. Вона повинна бути частиною своєї команди, а не просто очолювати її. Важливо не робити командирський вид, а постійно перебувати всередині бізнес-процесів.

Зміни - постійний процес. Тому вміння адаптуватися для лідера - важливий навик. Якщо говорити про культурні зміни, ми повинні навчитися поважати й підлаштовуватися під один одного. Перш за все, - зважати на нові покоління X, Y, Z. Люди змінюються, але культура не повинна спускатися зверху вниз. Ми, як справжні лідери, повинні вчитися у молодого покоління. Лідер не повинен позначати вектор, а культурний компонент повинен бути двостороннім.

Якщо говорити про трансформацію, діджиталізація - один з її стовпів. Але не можна забувати про готовність бізнесу, його культуру, талантах співробітників. Команда - найважливіше. Лідер повинен зрозуміти, як знаходити таланти, бути залученим до роботи компанії.

Сучасний лідер повинен володіти емоційним інтелектом, бути мудрим, вміти знаходити спільну мову зі своїми співробітниками. Повинен швидко вчитися і орієнтуватися на результат. Але при цьому, важливо робити паузи і рефлексувати.

"Я даю сорочки на виріст" - такий стиль лідерства Жанни Крючкової

Жанна Крючкова, КМЕФ, Київ, 9.11.2019 р (фото - КМЕФ)

Лідер - людина, яка бачить можливості. Вона здатна створити середовище, в якому його підлеглі зможуть перевершити її саму.

Я працюю в різних досить креативних бізнес-індустріях. Тут важливо володіти палітрою навичок і вміти переключатися. Але те, що працює в одній сфері бізнесу, не працює в іншій. Наприклад, сьогоднішній тренд - розділене лідерство, на відміну від видавничого бізнесу та консалтингу, не працює в будівництві. Причина - ментальність індустрії, її консервативність, ступінь зрілості компанії.

Якщо говорити про якості сучасного лідера, то він не може дозволяти собі зазнаватися, важливо залишатися маленькими в своєму мисленні. Ще одна важлива якість, яку обов'язково потрібно розвивати, - креативність, важливо бути трошки фантастом. І, звичайно ж, - критичне мислення, не працювати шаблонно, за звичкою. І не забувайте про етику і мораль, особливо - в контексті розвитку технологій.

Результат, люди і процеси - три кити лідерства Дмитра Шимківа

Дмитро Шимків, КМЕФ, Київ, 9.11.2019 р (фото - КМЕФ)

Для мене лідерство - це перш за все мета, команда й результат. Один із сучасних трендів в лідерстві - extreme ownership - абсолютна відповідальність за все, що впливає на місію. Це термін, запропонований "морськими котиками". Кожен командний гравець повинен відчувати відповідальність за кінцевий результат. У сучасному бізнесі все так і відбувається.

Варіанта "це не зробив той-то" не існує. Кожен несе відповідальність. Такий підхід дуже сильно допомагає компаніям трансформуватися в момент змін. Тому що зміни - перманентний стан. Зміна страхів бізнесменів, які наведені в звіті Risk trends 2019, відображають тенденції, на які вони не можуть вплинути. Це, як правило, політика і геополітичні війни. Ризики, на які бізнес може впливати, в рейтингах, як правило, або зсуваються вниз або займають ту ж позицію.

Тобто, якщо зміни - це нова норма, кожному гравцеві в команді важливо зрозуміти, чому і як вони відбуваються, яку користь може з цього витягти як кожен з них, так і вся компанія. Наприклад, якщо говорити про ребрендинг компанії, це ж не тільки про зміну логотипу. Це нова філософія, цінності, зміна підходу до роботи з клієнтом, пошук нового, нестандартного.

На Форумі постійно спливає тема цифровізації і технологій. Люди говорять про діджиталізацію, часто не розуміючи, що це таке. Це не тільки вміння користуватися смартфоном. Це оцифровка всіх процесів, робота з даними, а головне - розуміння, для чого це все. Наприклад, щоб використовувати штучний інтелект або машинне навчання, вам потрібні дані, бажано багато.

Якщо говорити про швидкість виробництва, необхідно оцифровувати процеси життєвого циклу продукту. Сьогодні важливо робити продукт із зазором на майбутнє. Тому що нові бізнес-можливості там, в майбутньому, а сьогодні команда повинна отримувати натхнення від змін, які відбуваються навколо.

Цифрова грамотність для сучасного лідера - це вже гігієнічна вимога, а не конкурентна перевага.

Перше, що важливо для сучасного лідера, - ви повинні бути відкриті новим нестандартним знанням, бути в постійному пошуку нового й цікавого. Друге - емоційний інтелект, він стає важливіше IQ. Емпатія, розуміння людей, вміння з ними працювати, - важливіше, ніж професійні навички, їх можна розвинути. Третє - лідер повинен орієнтуватися на результат і досягати його.

Татьяна Павлушенко
Татьяна Павлушенко
редактор LIGA.net/Opinion
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини