За тиждень ціна бензину в Україні зросла на 5-10%. Ви не повірите, винен Коломойський

29.10.2020, 09:29
За тиждень ціна бензину в Україні зросла на 5-10%. Ви не повірите, винен Коломойський - Фото
АЗС Авіас фейсбук

Паливна імперія Привату найдовше тримала "весняні" ціни на паливо, але в жовтні підняла цінник. Це хитнуло весь ринок. Де зупиняться ціни?

Неформальна група Приват Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова спровокувала зростання цін на роздрібному ринку палива України. За даними профільного видання enkorr, з 19 до 26 жовтня мережі АЗС Привату підняли ціни на бензин і дизель відразу на 2 грн за літр.

Слідом за заправками Коломойського, паливо подорожчало на WOG, ОККО, KLO, AMIC і БРСМ-Нафта. Середня вартість бензину і дизеля в Україні на 28 жовтня зросла на 1 грн до 23-24 грн за літр. Це максимум із квітня 2020 року.

Чому на АЗС подорожчало паливо, і що буде з цінами до кінця року?

Енергетичний бізнес Привату складається з трьох нафтогазових компаній: JKX Oil&Gas, Укрнафти і Укрнафтобуріння; найбільшого виробника нафтопродуктів у країні Укртатнафти (Кременчуцький НПЗ) і 1540 мереж АЗС, які працюють у всіх областях країни під брендами Укрнафта, Авіас, Sentoza і ANP. За даними enkorr, Приват контролює близько 25% роздрібного ринку палива в Україні.

Ціни на АЗС в епоху карантину

12 березня Кабмін ввів жорсткі карантинні обмеження в Україні. Це скоротило пересування автотранспорту, що призвело до обвалу попиту на паливо на 30%, писала раніше LIGA.net. Падіння продажу, і як наслідок зниження виручки, викликали очевидну реакцію АЗС – щоб компенсувати ризики, вони заклали у вартість бензину та дизеля підвищену маржу.

Найбільша націнка мереж, за даними аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренка, спостерігалася в травні 2020-го. Різниця між роздрібною і оптовою вартістю пального тоді становила до 8 грн за літр, це приблизно в 2-3 рази більше, ніж у серпні цього року.

Завищена маржа дозволила заправкам згладити втрати від падіння попиту. Надприбутки мережі пустили на закупівлю контрактів на паливо, яке рекордно подешевшало слідом за нафтою.

Недорогий запас палива, за словами директора Консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, дозволив більшості мереж утримувати ціни аж до липня. Але коли цей ресурс вичерпався, котирування на великих і преміальних АЗС почали знову зростати (до цього часу вартість ф'ючерсів на нафту на світовому ринку зросла до $43,3 за барель проти травневих $37,6)

За даними А-95, за останні п'ять місяців вартість бензину і дизеля "на стелах" зросла на 2-3,6 грн, автогаз подорожчав ще більше – до 3,6 грн. Найактивніше ціни підвищували мережі БРСМ-Нафта, Shell, Amic, Chipo і KLO, де паливо за травень-кінець жовтня подорожчало на 2-3,3 грн за літр.

Від конкурентів не відставали і преміальні АЗС WOG, OKKO і Socar: пальне на цих заправках із травня до 28 жовтня зросло в ціні на 1,5-2 грн, вийшовши на 26-27 грн/літр бензину, що було до карантину.

Приватний маркетинг

Приват утримував ціни на три місяці довше за інші мережі-конкуренти. За даними enkorr, мережі Привату до того, як підвищити ціни 19 і 26 жовтня на 2 грн/літр, не переглядали свою пропозицію з 29 квітня.

Як йому це вдавалося? За словами Куюна з А-95, автозаправки Коломойського заморозили ціни за рахунок дешевої травневої нафти, яку закупила Укртатнафта, переробила і продала трейдерам.

Жовтневе підвищення цін він пов'язує з вичерпанням саме цих запасів. "При цьому, навіть не дивлячись на зростання цін, Приват залишився у своїй ніші, торгуючи нижче за преміальні мережі, але дорожче дискаунтерів. Це пов'язано з тим, що у нього низькі витрати на персонал і утримання старих станцій", – додав Куюн.

Традиційно різниця між "преміальними" і приватівськими заправками – 3-4 грн за літр. Такою вона була на 30 квітня, і за підрахунками enkorr, такою ж була на 28 жовтня. Тому після різкого підвищення, інші заправки теж почали корекцію цін.

"Ринок очікував, коли Приват підніме ціни. Думаю, найближчим часом ми побачимо коригування цін у всіх регіонах", – вважає Сіренко.

Так, за даними enkorr, з 16 до 28 жовтня, слідом за Приватом свої пропозиції переглянули на 0,5-1 грн як мінімум 22 мережі АЗС, включаючи Mango, БРСМ-Нафта, Parallel, WOG, OKKO, AMIC і Socar. Єдина велика мережа, яка залишила поки колишні ціни – мережа заправок Glusсo.

Чи буде дорожчати паливо в листопаді?

Паливний ринок АЗС досить волатильний, тому складно передбачити, яка буде ціна в довгостроковій перспективі, пояснює Сіренко з UPECO.

"Ціни залежать від стабільності курсу валют, світових котирувань на нафту і попиту на внутрішньому ринку, – відзначає він. – Однак підстав говорити, що ціни зростуть, наприклад, через девальвацію гривні або ситуацію на світовому ринку, на сьогодні поки немає".

Зі словами Сіренка погоджується і Куюн. За словами директора А-95, в листопаді починається період згасання попиту, оскільки завершуються сезонні сільгоспроботи і сповільнюється в країні будівництво – основні споживачі пального в Україні.

Читайте російською: За неделю цена бензина в Украине выросла на 5-10%. Вы не поверите, виноват Коломойский

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини